„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Anne Applebaum: Vladimiras Putinas susigadino santykius net su vokiečiais

Vladimiro Putino elgesys per pastaruosius metus daugelį su juo pasiryžusių bendradarbiauti Europos lyderių įtikino, kad jis yra melagis, LRT Radijui sako „Washington Post“ apžvalgininkė Anne Applebaum. „Kartu ir Angelą Merkel, kuri juo nebepasitiki. Vokietijos ir Rusijos santykiai yra itin reikšmingi, taigi šiuo atveju jis viską sugadino“, – mano Pulitzerio premijos laureatė.

– Vladimiras Putinas ilgai neigė, kad Kryme ir Donbase yra Rusijos karių, bet kovą pasirodžiusiame dokumentiniame filme patvirtino, kad Krymo aneksijos metu kariuomenės daliniai vis dėlto ten buvo. Ar tai demaskavo jo propagandos mechanizmą?

– Taip. Tiesą sakant, manau, kad V. Putino elgesys per pastaruosius metus daugelį su juo pasiryžusių bendradarbiauti Europos lyderių įtikino, kad jis yra melagis. Kartu ir Angelą Merkel, kuri juo nebepasitiki. Vokietijos ir Rusijos santykiai yra itin reikšmingi, taigi šiuo atveju jis viską sugadino. Kiti Europos lyderiai, kuriems konfliktas ne tiek rūpėjo, suprato, kad reikėtų gerai pagalvoti prieš darant reikšmingus susitarimus su Rusija.

Anne Applebaum
Anne Applebaum

Net verslo atstovai, prieš imdamiesi veiksmų, galvoja du kartus. Pati turiu draugų, kurie svarstė investuoti Rusijoje, o vėliau šios minties atsisakė. V. Putinas parodė, kad Rusija yra nestabili, ir privertė abejoti tiesa, kurią skleidžia Kremlius. Taigi manau, kad tai Rusijai atsiliepė labai neigiamai.

– Tačiau iš jo pusės tai neatrodo logiška.

– Turėtumėte patys jo paklausti. Iš tiesų tai nėra logiška. Jis melavo. Jis sakė, kad Kryme Rusijos karių nėra. Tačiau visiems buvo akivaizdu, kad tai netiesa. Ir man pačiai jau po 15 sekundžių buvo aišku, kad tai – V. Putino daliniai.

Svarbiausia, kad patys ukrainiečiai vartotų tinkamas sąvokas, jog tai yra karas, jog tai yra invazija. 

– Esate minėjusi, kad Vakarų žurnalistai karą Ukrainoje ne visada supranta adekvačiai, nes nėra savo akimis matę realybės, dėl to karą apibūdina švelnesnėmis sąvokomis. Ar turėtų būti imamasi kažkokių priemonių tam pakeisti?

– Žinote, svarbiausia, kad patys ukrainiečiai vartotų tinkamas sąvokas, jog tai yra karas, jog tai yra invazija. Ir manau, kad jie gana neblogai tą daro. Yra aiškiai suvokiama, kad tai – intervencija. Vakarų žiniasklaidoje dauguma terminų yra trumpiniai, išsamus aiškinimas ilgai užtruktų, tad vartojamos tokios sąvokos, kaip sukilėliai ar separatistai.

Mano manymu, rimtesnis naujienų apie karą pateikimo Vakaruose aspektas yra nuomonių pusiausvyra. Siekdami objektyvumo, turime pateikti tiek Ukrainos, tiek Rusijos poziciją. Kita vertus, tai iškraipo realybę, nes viena pusė akivaizdžiai meluoja. Todėl labai svarbu sakyti – štai, ukrainiečių nuomonė, štai – rusų nuomonė, tačiau pastarieji meluoja: jie sako, kad jų karių Ukrainoje nėra, tačiau jie iš tiesų yra. Manau, kad tą labai svarbu pabrėžti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs