Vieną spalio naktį, likus savaitei iki turėjo stoti prieš teismą dėl to, kad kritikavo Rusijos invaziją į Ukrainą, rusų žurnalistė M.Ovsianikova su mažamete dukra ir pabėgo iš šalies, rašo BBC.
Ji turėjo nešioti elektroninę apykoję ir jai buvo skirtas namų areštas.
„Mano advokatas pasakė: „Bėk, bėk – jus pasodins į kalėjimą“, – sakė ji penktadienį per spaudos konferenciją Paryžiuje.
Ji išvyko iš Maskvos praėjusių metų vieno savaitgalio pradžioje, kai nusprendė, kad policija bus ne tokia aktyvi, ir septynis kartus keitė transporto priemonę prieš priartėdama prie sienos pėsčiomis.
„Mūsų (paskutinis) automobilis įstrigo purve, – pasakojo ji. – Ir mes neturėjome mobiliojo ryšio – bandėme rasti kelią pagal žvaigždes. Tai buvo labai pavojingas ir įtemptas pabėgimas.“
Pasak M.Ovsianikovos, ji valandų valandas klajojo prie sienos, slapstydamasi nuo pasienio patrulių, kol sėkmingai ją kirto.
Dalis šios sėkmės, kaip rašo BBC, priklauso organizacijai „Reporteriai be sienų“.
Jos direktorius Christophe Deloire paaiškino, kaip padėjo M.Ovsianikovai pabėgti.
„Pirmąją trumpąją žinutę Marinai parašiau kitą dieną po to, kai ji pasirodė televizijoje su tuo ženklu, – pasakojo jis. Išsiunčiau jai žinutę: „Ar tau reikia pagalbos? Esame čia dėl tavęs.“
V.Putinas rizikuoja
Rugsėjį M.Ovsianikova per tarpininką išsiuntė organizacijai žinutę, prašydama padėti išvykti.
„Mes pasakėme, gerai, – paaiškino C.Deloire. – Bet ji yra Maskvoje namų arešte, jos kaimynai ir šeima yra putinistai – jie galėjo paskambinti policijai ir pasakyti, kad ji išėjo – ir ji turėjo elektroninę apykoję. Taigi buvo daug priežasčių, kodėl buvo nepaprastai sunku pabėgti. Bet jai pavyko“.
Dabar Paryžiuje apsigyvenusi 44 metų M.Ovsianikova sako, kad vis dar „žinoma, bijo dėl savo gyvybės“.
Tačiau ji mano, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas rizikuoja dėl savo lyderystės kare prieš Ukrainą.
„Elitas viską puikiai supranta“, – paaiškino ji.
„Žmonės gyvena šiame propagandos burbule, bet valdantis elitas – tie, kurie prarado lėktuvus, jachtas, finansus – jie viską supranta. Kai tik Ukrainos pergalė artės, tikiu, kad valdantysis elitas pateiks V.Putinui didelę sąskaitą.“
Buvo Kremliaus ruporas
Kaip rašo BBC, M.Ovsianikova į viso pasaulio antraštes pateko pernai kovą, kai įsiveržė į tiesioginę naujienų transliaciją valstybinėje televizijoje, kurioje tuo metu dirbo, su užrašu: „Ne karui. Sustabdykite karą. Netikėkite propaganda. Čia jums meluoja.“
Ji sakė, kad ją „iš karto izoliavo FSB (Rusijos saugumo tarnyba)“, o jos vadovai buvo apklausti.
Pasiimdama daiktus iš biuro ji sakė, kad „savo bendradarbių akyse mačiau visiškai užjaučiančią išraišką“.
„Jie žiūrėjo į mane laukinėmis akimis, atsisveikino. Manė, kad daugiau niekada manęs nepamatys.“
Netrukus M.Ovsianikova, kaip skelbia BBC, išvyko iš Rusijos į Vokietiją, bet vėliau tais metais, kaip sakė, grįžo kovoti dėl savo vaikų globos.
Dėl kitų protestų, įskaitant demonstraciją prie Kremliaus liepos mėnesį, jai buvo pateikti kaltinimai pagal naują Rusijos įstatymą, draudžiantį „sąmoningai melagingą informaciją“ apie Rusijos ginkluotąsias pajėgas.
Pagal įstatymą, tapo neteisėta karą vadinti „invazija“, Rusijos kontroliuojamoms naujienų organizacijoms buvo liepta tai apibūdinti kaip „specialią karinę operaciją“.
Nepaisant Rusijos režimo taikinio, daugelis Ukrainos žurnalistų ir Rusijos disidentų išreiškė nepasitikėjimą M.Ovsianikova nurodydami, kad anksčiau ji buvo Rusijos valstybės ruporas.
Jos apsilankymas Ukrainoje praėjusią vasarą, kad Vokietijos laikraščiui „Die Welt“ nušviestų karą, papiktino daugelį ukrainiečių, kurie pareikalavo ją nedelsiant atleisti.