TIESIOGINĖ TRANSLIACIJA IŠ VATIKANO:
Papildyta 18.30 val. Kardinolai susirinko į vakarinį balsavimą. Prognozuojama, kad šį vakarą iš kamino pasirodančių dūmų galime sulaukti gerokai anksčiau. CNN duomenimis kardinolų verdiktą galime sužinoti jau šią valandą. TV kameros užfiksavo įdomią detalę – ant kamino, į kurį nukreiptos viso katalikiškojo pasaulio akys, atsitūpė kiras.
Kiras ant Siksto koplyčios kamino |
Papildyta 16.10 val.: Vatikano atstovas: Juodas dūmas nereiškia, kad nuomonės kardinaliai išsiskyrė
Vatikano atstovas kunigas Federico Lombardi ramina, kad antrą kartą pasirodęs juodas dūmas virs Siksto koplyčios nereiškia, jog kardinolai neranda sutarimo dėl būsimojo popiežiaus, rašo Tvn24.pl.
„Tai nėra ženklas, kad nuomonės išsiskyrė“, – pabrėžė kun. F.Lombardi spaudos konferencijoje trečiadienį priešpiet. Jis taip pat priminė, kad tik popiežius Pijus XII buvo išrinktas per tris balsavimus. Todėl esą situacija, kai nei vienas iš kardinolų pirmųjų balsavimų metu nesurinko dviejų trečdalių balsų, yra „labai normali“.
Vatikano atstovas teigė, kad popiežius emeritas Benediktas XVI seka popiežiaus rinkimų eigą. Tačiau naujojo popiežiaus inauguracijos mišiose jis dalyvauti neketina.
Papildyta 14.35 val.: Kaip pagrindiniai pretendentai minimi keli kardinolai, tad elektoriai bent jau iki trečiadienio popietės tikriausiai dar nepriims sprendimo dėl to, kas vadovaus 1,2 mlrd. pasaulio katalikų. Daugelis ekspertų prognozuoja, kad balti dūmai iš Siksto koplyčios kamino pasirodys ketvirtadienį.
„Naujas popiežius – iki rytojaus (ketvirtadienio – 15min.lt)“, – trečiadienį skelbia laikraščio „La Stampa“ antraštė. Italijos žiniasklaida jau kelias dienas karštligiškai spėlioja dėl to, kas turi daugiausiai galimybių tapti naujuoju pontifiku.
Tai nuostabus metas, istorinis momentas. Sakė monsinjoras Ronny Jenkinsas, JAV katalikų vyskupų konferencijos generalinis sekretorius, kuris drauge su šimtais kitų žmonių po skėčiu laukė aikštėje prie tos didžiulės bazilikos.
Tiktai vienas žmogus nuo 20-ojo amžiaus pradžios – Pijus XII 1939 metais – buvo išrinktas trimis balsavimais. Per pastarąsias devynias konklavas naujam popiežiui išrinkti prireikdavo vidutiniškai septynių balsavimų. Benediktas XVI 2005 metais buvo aiškus favoritas ir buvo išrinktas jau per ketvirtą balsavimą.
Maldininkai ir turistai Šv.Petro aikštėje pradėjo rinktis anksti ryte, nepaisydami smarkaus lietaus, – jie vylėsi savo akimis pamatyti dalelę istorijos, baltų dūmų virš Siksto koplyčios pavidalu.
Kai bus išrinktas naujas popiežius, taip pat ims skambėti Šv.Petro bazilikos varpai.
„Tai nuostabus metas, istorinis momentas“, – sakė monsinjoras Ronny Jenkinsas, JAV katalikų vyskupų konferencijos generalinis sekretorius, kuris drauge su šimtais kitų žmonių po skėčiu laukė aikštėje prie tos didžiulės bazilikos.
„Tai labai unikalu“, – sakė jis ir juokdamasis pridūrė: „Tai – neįtikėtinas momentas, bet mes norime, kad lietus liautųsi“.
Kardinolai elektoriai vėlyvą antradienio popietę Siksto koplyčioje užsidarė po visą dieną trukusių religinių ceremonijų ir maldų, skirtų pasirengti konklavai. Po jų pirmojo balsavimo, kuris įvyko maždaug dviem valandomis vėliau, kaip ir tikėtasi, iš kamino rūko juodi dūmai.
Tas pradinis balsavimas buvo laikomas būdu palikti tolesnėms įvairių kandidatų šalininkų grupių diskusijoms tik favoritų vardus.
Jokių užuominų nesitikima iki pat popiežiaus išrinkimo. Visiškam konklavos slaptumui užtikrinti Vatikanas ėmėsi atsargumo priemonių, tarp kurių yra elektroninių prietaiso blokavimo įrenginiai.
Favoritais laikomi italas Angelas Scola ir brazilas Odilo Schereris
Tačiau favoritais yra laikomi Angelas Scola, kuris po 35 metų ir dviejų popiežių – lenko Jono Pauliaus II ir vokiečio Benedikto XVI – sugrąžintų popiežių italų tradiciją, ir brazilas Odilo Schereris, kuris būtų pirmasis popiežius ne iš Europos po beveik 1,3 tūkst. metų – po Sirijoje gimusio Grigaliaus III.
Per parengiamuosius susitikimus prieš konklavą kardinolai atrodė nesutariantys dėl to, ar naujasis pontifikas turi būti stiprus vadovas, kuris suvaldytų Vatikano biurokratiją, ar patyręs ganytojas, kuris atgaivintų tikėjimą visame pasaulyje.
Milano arkivyskupas A.Scola, kuris vadovavo dviem didelėms Italijos vyskupijoms, bet nepriklausė Vatikano centrinei administracijai, galėtų gerai suprasti sudėtingą Kurijos politiką ir įvykdyti sparčias reformas.
O.Schereris, kaip kalbama, yra Kurijos favoritas ir patiktų tiems, kurie nori ne europiečio – atsižvelgdami į tai, kad Bažnyčios ateitis krypsta besivystančio pasaulio link.
Kaip galimi būsimi popiežiai buvo paminėti ir kiti kandidatai iš įvairių valstybių, tarp jų – JAV kardinolai Timothy Dolanas ir Seanas O'Malley, kanadietis Marcas Ouellet ir argentinietis Leonardo Sandri.
Visus prelatus, dabar dalyvaujančius konklavoje, paskyrė arba Benediktas XVI, arba Jonas Paulius II, tad naujasis pontifikas beveik neabejotinai toliau atkakliai gins tradicinį moralinį mokymą.
Kai kurie kardinolai šią savaitę spėjo, kad naujam popiežiui išrinkti gali prireikti keturių ar penkių dienų, nes yra keli geras pozicijas turintys kandidatai.
Papildyta 13.59 val.: Jeigu pasitvirtins neoficialios žinios, popiežius bus išrinktas ketvirtadienį. Diplomatiniai šaltiniai praneša, kad jo inauguracija planuojama kovo 19 dieną, rašo Lenkijos naujienų tinklalapis rp.pl.
Neoficialiais duomenimis, Vatikanas informavo diplomatų atstovus, kad reikia apie penkių dienų pasiruošti inauguracijos mišioms.
Esą ši žinia buvo perduota, nes diplomatai privalo pasiruošti savo šalių oficialių delegacijų atvykimui į popiežiaus inauguraciją.
Anksčiau Vatikano atstovas kunigas Federico Lombardi teigė, kad iškilmingosios mišios gali būti laikomos ir paprastą dieną, nebūtinai sekmadienį. Taip jis reagavo į kalbas, kad inauguracinės mišios vyks kovo 17-ąją.
Papildyta 13.28 val.: Juoda dūmų spalva reiškia, kad katalikų kardinolai, susirinkę garsiojoje Mikelandželo freskomis ištapytoje koplyčioje, popiežiaus dar neišrinko.
Trečiadienį konklavoje jau buvo balsuojama du kartus, o pirmasis balsavimas įvyko antradienį. Kardinolai elektoriai vieną iš savų turi išrinkti žmogumi į Benedikto XVI, kuris praėjusį mėnesį pribloškė pasaulio katalikus atsistatydinimu, vietą.
Konklava buvo sušaukta Benediktui XVI tapus pirmuoju per 700 metų savanoriškai atsistatydinusiu popiežiumi.
Tas netikėtas jo sprendimas sukėlė sąmyšį Bažnyčioje ir atskleidė didelius nesutarimus tarp kardinolų, kurie turi surasti vadovą, pažabosiantį korumpuotą Vatikano biurokratiją, ir tuo pačiu, ganytoją, kuris galėtų atgaivinti katalikybę didėjančio sekuliarizmo laikais.
Papildyta 12.41 val.: Iš Siksto koplyčios kamino vėl pasirodė juodi dūmai, pranešantys, kad nė vienas kandidatas vis dar nelaimėjo. Dūmai iš kuklaus varinio kamino, įrengto ant koplyčios stogo, ėmė virsti 10 val. 40 min. Grinvičo (12 val. 40 min. Lietuvos) laiku, po dviejų rytinių balsavimų uždaroje 115 kardinolų elektorių konklavoje.
Tiesioginė vaizdo transliacija iš Vatikano.
Pasaulio akys nukreiptos į Vatikaną, čia prasidėjo 266-ojo Katalikų bažnyčios pontifiko rinkimai. Antradienio vakarą įvyko pirmasis balsavimas – susirinkę kardinolai antradienį nepriėmė bendro sprendimo dėl popiežiaus. Iš Siksto koplyčios kamino pasirodė juodi dūmai, reiškiantys, kad nė vienas kandidatas nelaimėjo.
Dūmai po kiekvieno balsavimo rūksta deginant balsalapius. Kai iš kamino ims kilti balti dūmai, kuriuos nudažys pridedamos specialios medžiagos, tai reikš, kad naujas Katalikų Bažnyčios lyderis jau išrinktas.
Dešimtys tūkstančių maldininkų, susirinkusių Šv.Petro aikštėje, – kaip ir tikintieji visame pasaulyje – užgniaužę kvapą laukė pirmojo balsavimo rezultatų.
Naujas popiežius renkamas Bažnyčiai grumiantis su įvairiais skandalais, žmonių abejingumu religijai ir vidaus konfliktais.
Favoritais popiežiaus rinkimuose minimi Italijos kardinolas Angelo Scola, Brazilijos kardinolas Odilo Schereris ir Kanados kardinolas Marcas Ouellet, kurie visi yra konservatoriai kaip ir Benediktas XVI, tačiau aiškaus vieno pretendento nėra, o konklavų baigtį, kaip žinia, visuomet būna sunku prognozuoti.
Kai kurie analitikai mano, kad dramatiškas Benedikto XVI aktas – pirmasis popiežiaus atsistatydinimas per 700 metų – gali paskatinti kardinolus priimti tokį patį neįprastą sprendimą ir kad kaip kompromisinis kandidatas gali iškilti koks nors „pašalietis“.
Filipinuose puoselėjamos didelės viltys dėl populiaraus Manilos arkivyskupo Luiso Antonio Tagle, o Afrikos žemyne – dėl PAR kardinolo Wilfrido Napiero, Durbano arkivyskupo, bet realiai jų galimybės yra labai menkos.
Du trečdaliai kardinolų elektorių yra iš Europos ir Šiaurės Amerikos, ir daugelis ekspertų mano, kad tik žmogus, nusimanantis apie vidinį Bažnyčios funkcionavimą, gali reformuoti skandalų apimtą Vatikano biurokratiją – Romos kuriją.
Šiais laikais konklavos paprastai trunka ne ilgiau kaip kelias dienas. Benediktas XVI 2005 metais, po Jono Pauliaus II mirties, buvo išrinktas vos per dvi dienas.