APEC nesutarė dėl galutinės pozicijos dėl Gazos Ruožo ir Ukrainos

APEC lyderių nuomonės dėl karų Ukrainoje ir Gazos Ruože penktadienį išsiskyrė – Ramiojo vandenyno regiono šalims nepavyko susitarti dėl atsako į šiuos konfliktus.
Getty Images via AFP-Scanpix nuotr.
Getty Images via AFP-Scanpix nuotr.

21 Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo forumą (APEC), kuriam priklauso Rusija, Kinija ir Jungtinės Valstijos, sudarančios šalys savo galutiniame bendrame komunikate nepaminėjo nė vieno konflikto.

Vietoj to pridedamame pirmininko pareiškime pažymima, kad blokas tik „pasikeitė nuomonėmis dėl tebesitęsiančios krizės Gazoje“.

Praėjusį mėnesį Izraelis pradėjo oro ir sausumos kampaniją Gazos Ruože, kurios metu, islamistų grupuotės „Hamas“ valdomos Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, žuvo 12 tūkst. žmonių, daugiausia civilių.

Tai buvo atsakas į spalio 7 dieną „Hamas“ ginkluotų užpuolikų surengtą tarpvalstybinį išpuolį, per kurį žuvo apie 1,2 tūkst. žmonių, o 240 žmonių buvo paimti įkaitais.

APEC daugiausia dėmesio skiria prekybai ir jungia tokias skirtingas šalis kaip Indonezija, kurioje gyventojų daugumą sudaro musulmonai, ir Jungtinės Valstijos, svarbiausia Izraelio sąjungininkė.

„Kai kurie lyderiai taip pat pasidalijo 2023 metų lapkričio 11 dieną Rijade įvykusio bendro arabų ir islamo šalių aukščiausiojo lygio susitikimo, kuriame Izraelis buvo apkaltintas karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui, vieninga žinia.

Kai kurie lyderiai prieštaravo tokios retorikos įtraukimui į pridedamą 2023 metų APEC lyderių „Auksinių vartų“ deklaraciją, remdamiesi tuo, kad, jų nuomone, APEC nėra forumas geopolitiniams klausimams aptarti“, – sakoma pirmininko pareiškime.

Pareiškime teigiama, kad dėl Rusijos invazijos į Ukrainą nebuvo jokio susitarimo.

„Dauguma narių griežtai smerkia agresiją prieš Ukrainą ir pabrėžia, kad reikia pasiekti teisingą ir ilgalaikę taiką, grindžiamą Jungtinių Tautų chartijos principais, įskaitant Ukrainos teritorinį vientisumą, suverenitetą ir politinę nepriklausomybę, – sakoma pranešime. – Su dideliu susirūpinimu atkreipiame dėmesį į neigiamą karo Ukrainoje poveikį ir pabrėžiame, kad jis sukelia didžiules žmonių kančias ir didina esamą pasaulio ekonomikos pažeidžiamumą.“

Rusijos prezidento Vladimiro Putino nebuvo tarp susitikime dalyvavusių valstybių vadovų. Tarptautinis baudžiamasis teismas jam yra išdavęs arešto orderį dėl įsakymo jo kariams įsiveržti į Ukrainą.

Vietoj jo šaliai atstovavo ministro pirmininko pavaduotojas Aleksejus Overčiukas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai