Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Apie NSA šnipinėjimo programos mastą nežinojo net Barackas Obama?

JAV Kongresas ant kilimėlio kviečiasi europiečių šnipinėjimu įtariamos Nacionalinės Saugumo Agentūros (NSA) vadovus. Sostinėje Vašingtone lankosi ir Europos Parlamento (EP) delegacija, laukianti amerikiečių politikų ir saugumo pareigūnų pasiaiškinimo. Baltieji Rūmai ir Kongresas žada įdiegti papildomų saugiklių, kurie neleistų piktnaudžiauti šnipinėjant užsienio sąjungininkes.
Barackas Obama
Barackas Obama / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Baltųjų Rūmų spaudos atstovas aiškina, kad su atvykusia EP delegacija aptars europiečių ir amerikiečių diskusiją dėl privatumo, tačiau žurnalistai nekantrūs.

JAV ambasadorius savo šalyse ant kilimėlio išsikvietė prancūzai, ispanai ir vokiečiai – pirmieji dėl vietos žiniasklaidos pranešimų apie milijoninę amerikiečių kolekciją, sudarytą iš prancūzų ir ispanų skambučių įrašų. Vokiečiai – dėl dienraščio „Der Spiegel“ ir Vokietijos saugumo tarnybų įtarimų apie pasiklausomą kanclerės Angelos Merkel mobilųjį telefoną.

Už žvalgybą atsakingi Senato nariai net įtaria, kad apie NSA programos mastą esą nežinojo nė pats prezidentas Barackas Obama.

„Nusivylimas didelis. Mes juk nelaikome savo kanclerės teroriste, todėl esu tikras, kad amerikiečiai turi pergalvoti, kokius duomenis žvalgo“, – teigė EP delegacijos narys Axelis Vossas.

Kongresas antradienį pasiaiškinti kviečia šnipinėjimu įtariamos NSA vadovus. Už žvalgybą atsakingi Senato nariai net įtaria, kad apie NSA programos mastą esą nežinojo nė pats prezidentas Barackas Obama. Jis šių teiginių nekomentuoja dėl to, kad tai slapta informacija, bet interviu žiniasklaidos tinklui „Fusion“ tikina, kad amerikiečiai peržiūrės savo žvalgybos strategiją.

„Noriu pabrėžti, kad iš esmės persvarstome, kaip mūsų žvalgyba turi veikti užsienyje. Vidaus žvalgybą jau reglamentuoja labai griežti įstatymai, tarptautinę – ne tokie griežti. Sakiau dar prieš pasirodant Edwardo Snowdeno nutenkintai informacijai – turime pasirūpinti, kad tobulėjant technologijoms, kurios leidžia žvalgyti vis geriau, nepamirštume vertybių ir nepiktnaudžiautume“, – aiškino JAV prezidentas Barackas Obama.

Skandalą komentuojantis buvęs Prancūzijos užsienio reikalų ministras Bernardas Kouchneras mano, kad Europą labiausiai ir pritrenkė amerikiečių technologinės galimybės žvalgyti. Esą šnipinėja visi, prancūzai taip pat, tačiau ne visi sugeba įgyvendinti tokio mąsto programą, kokia įtariami amerikiečiai.

JAV įsipareigojusios nešnipinėti tik Didžiosios Britanijos, Australijos, Naujosios Zelandijos ir Kanados, su šiomis šalimis amerikiečiai po antrojo pasaulinio karo pasirašė vadinamąjį Penkių Akių nešnipinėjimo paktą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų