„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ar Belgijos pulkininkas perdavė Rusijai didžiausias NATO paslaptis? Atsakymo nėra jau keleri metai

Belgijos žvalgyba daug metų niekaip negalėjo apsispręsti, ar aukšto rango šalies pulkininkas šnipinėjo Rusijai ir padarė NATO didžiulę žalą. Šiandien šis kariškis, kurio tapatybė neatskleidžiama, belgų ginkluotosiose pajėgose pareigų jau neina, bet prie Aljanso paslapčių priėjimą vis dar turi. Kodėl?
NATO būstinė Briuselyje
NATO būstinė Briuselyje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Belgų pulkininkas, tiesa, gali būti ir nekaltas – joks teismas nėra įrodęs jo kaltės. Bet net tokiu atveju portalo „EUobserver“ gauti dokumentai rodo, kad Belgija yra tapusi tiek „Ferrari“ važinėjančių šnipų, tiek kaljaną rūkančių nusikaltėlių prieglobsčiu.

Tinklalapis susipažino su dokumentais, kuriuose nupasakojama, kokią informaciją galėjo kone kasdien rinkti minėtas pulkininkas.

Žvalgybai, regis, tikrai yra pagrindo nerimauti – kariškis, kaip rašoma nutekintuose dokumentuose, žinojo ir apie NATO strategiją konflikto Ukrainoje klausimu, ir apie greičiausiai Rusijos povandeninius laivus prie Norvegijos, ir apie Aljanso bei ES karines operacijas.

O kadangi žinojo pulkininkas, žinojo, atrodo, ir Rusija – šis kariškis, kaip skelbiama, turėjo teisę susipažinti su didžiausio slaptumo NATO duomenimis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./NATO būstinė Briuselyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./NATO būstinė Briuselyje

„Ypač didelė žala“

Slapti NATO duomenys skirstomi į keturias kategorijas – NATO RESTRICTED, NATO CONFIDENTIAL, NATO SECRET ir COSMIC TOP SECRET.

Pastaroji kategorija reiškia patį didžiausią slaptumą ir būtent su tokiais dokumentais bei apskritai informacija, kaupiama po NATO viršūnių ar kariuomenių vadų pasitarimų, dirbti turėjo teisę Belgijos pulkininkas.

NATO gairėse tvirtina, kad pačios slapčiausios informacijos nutekinimas gali padaryti „ypač didelę žalą“ Vakarams.

Viename dokumente, pavyzdžiui, rašoma, kad belgų pulkininkas turėjo „visiškai pilną prieigą“ prie Belgijos ir jos sąjungininkų NATO gynybos politikos subtilybių.

NATO gairėse tvirtinama, kad pačios slapčiausios informacijos nutekinimas gali padaryti „ypač didelę žalą“ Vakarams.

„Tai ypač svarbu kalbant apie konfliktą Ukrainoje ir Aljanso politiką Rusijos atžvilgiu. Jis dalyvauja visuose pasitarimuose šiais klausimais. Jis žinojo apie Rusijos pajėgų judėjimą Ukrainoje ir povandeninius laivus Norvegijoje“, – teigiama dokumente.

Pulkininkas taip pat žinojo apie NATO ir ES užjūrio karines operacijas, o kadangi NATO ir ES paslaptys paprastai cirkuliuoja šalių narių IT sistemose, taip pat turėjo prieigą „prie visų žinučių, kurias siuntė ir gavo Belgijos armija“.

„Scanpix“ nuotr./NATO narių gynybos ministrų susitikimas Briuselyje
„Scanpix“ nuotr./NATO narių gynybos ministrų susitikimas Briuselyje

„Nereikia nė sakyti, kad jei jis iš tiesų dirba rusams, tai yra labai pavojinga mūsų šaliai ir mūsų sąjungininkams“, – pažymima kitame dokumente.

V.Putinas, R.Kadyrovas ir SVR

„EUobserver“, kaip minėta, neskelbia pulkininko tapatybės, nes jis niekada nebuvo pripažintas kaltu. Tačiau būtent apie galimą jo kaltę svarstoma nutekintuose dokumentuose, kurių autoriai – Belgijos vidaus saugumo ir kontržvalgybos tarnybos (VSSE) pareigūnai.

Šie pranešimai, kurie datuojami 2014-2015 m., buvo paremti kelių informatorių liudijimais. Taip pat buvo sekami įtariamųjų – jų ne vienas – namai, klausomasi jų telefoninių pokalbių.

Rezervistas net turėjo kreditinę kortelę „American Express“, kurią „maitino“ banko sąskaita Čečėnijoje.

VSSE pasirodė įtartini pulkininko santykiai su Belgijos rezervistu, dirbančiu šalies karinės žvalgybos tarnyboje (ADIV). Abu vyrai anksčiau bičiuliavosi armijoje, o pulkininkas buvo rezervisto sūnaus krikštatėvis.

Tačiau belgų šnipų gaudytojai tada, prieš 5-6 metus, įtarė, kad rezervistas šnipinėja Rusijai.

VSSE dokumentuose teigiama, kad jis priklausė deimantų ir degalų kontrabandininkų gaujai – karu su rusų oligarchu, esą susijusiu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, čečėnų gangsteriu, artimu Ramzanui Kadyrovui, ir trečiu vyru, kuris yra Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos pareigūnas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ramzanas Kadyrovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ramzanas Kadyrovas

Esą minėtas rezervistas net turėjo kreditinę kortelę „American Express“, kurią „maitino“ banko sąskaita Čečėnijoje.

Duomenų neiššifravo

O kai Belgijos kontržvalgyba panoro pasidomėti ir aukštesnio rango pulkininku, paaiškėjo, kad jis taip pat turi sukaupęs daug turto, kurio kilmę paaiškinti būtų nelengva. 2015 metų kovą viena VSSE pranešime konstatuojama: „Pulkininkas įtariamas kolaboravimu su Rusijos tarnybomis“.

Tų pačių metų kovą kariškis esą buvo pagautas kalbantis apie bendradarbiavimą su Maskva telefonu.

„Scanpix“/AP nuotr./NATO būstinė Briuselyje
„Scanpix“/AP nuotr./NATO būstinė Briuselyje

Vieną dieną ADIV staiga atleido pulkininko bičiulį rezervistą ir atėmė iš jo teisę dirbti su slapta informacija. „EUobserver“ šaltinis Belgijos žvalgyboje teigė, kad rezervistas iškart paskambino pulkininkui ir paprašė jį apsaugoti, bet pastarasis žaibiškai nutraukė pokalbį.

Padėti VSSE „atrakinti“ užkoduotus duomenis bandė ir Jungtinės Karalystės, ir JAV žvalgyba.

„Jis (pulkininkas, – red.) visą šitą savo mažą pasaulį buvo sudėjęs į užšifruotus pokalbius ir susirašinėjimus“, – teigiama VSSE 2015-ųjų birželį išplatintame vidiniame dokumente.

Portalo šaltinio teigimu, padėti VSSE „atrakinti“ užkoduotus duomenis bandė ir Jungtinės Karalystės, ir JAV žvalgyba.

Bet nepavyko – informacija buvo paslėpta po itin išmania spyna. O vieną dieną tas „mažas rusiškas pasaulis“ esą tiesiog pranyko.

Belgija maža, o grėsmė didelė

Prasukime laiką į priekį – į šiandieną. Belgų pulkininkas pats „EUobserver“ patikino, kad vis dar turi teisę į slapčiausią NATO informaciją, bet esą kariuomenę jau paliko.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Belgijos specialiosios pajėgos per pratybas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Belgijos specialiosios pajėgos per pratybas

Pulkininkas savo laiške, kuris užima net 10 puslapių, karštai paneigė kuo nors nusikaltęs, bet nepanoro būti cituojamas. Jis taip pat neigė bendravęs su rezervistu užkoduotomis telefono linijomis, be to, pabrėžė, kad Belgija dar 2017 metais po vidinio tyrimo nustatė, esą jis nekaltas.

Galiausiai kariškis pripažino, jog yra labai nustebęs, kad prireikė tiek daug laiko apginti jo reputaciją.

Savo ruožtu minėtasis rezervistas jokio teismo niekada taip ir nesulaukė, o šiuo metu vadovauja nedidelei kompanijai Belgijoje.

NATO atstovai „EUobserver“ teigė, kad į bet kokius klausimus atsakyti turi pati Belgija – juk patys belgai pagal dvišales sutartis privalo rūpintis šalies teritorijoje įsikūrusių tarptautinių organizacijų saugumu.

„Scanpix“ nuotr./NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas
„Scanpix“ nuotr./NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas

VSSE oficialių komentarų apie pulkininko versiją nepateikė. Bet vienas Belgijos pareigūnas privačiai parėmė būtent pulkininką – esą visi pranešimai apie įtartiną jo veiklą tebuvo „audra stiklinėje“.

Dar vienas „EUobserver“ šaltinis ES visgi siūlė neskubėti menkinti VSSE: „Belgija yra gana maža, o grėsmė didelė. Šnipinėja Rusija, Kinija. Belgijos žvalgybininkai protingi, o Vakarų partneriai juos vertina rimtai.“

Vaikščiojimas plonu ledu

Kita vertus, net jei pulkininkas nekaltas, nutekinti VSSE dokumentai rodo, kad Belgijoje vadinamoji saugumo aplinka išties pavojinga.

Pavyzdžiui, už tariamą šnipinėjimą Rusijai atleistas rezervistas išmušė nemažą skylę ADIV operacijose užsienyje. VSSE ataskaitoje skelbiama, kad jis pažįsta visą rezervistų, dirbančių karinėje žvalgyboje, sąrašą.

„Kai kurie iš šių pareigūnų aktyviai dirba Rusijoje. Jei jų tapatybę sužinotų Rusijos tarnybos, mūsų lauktų katastrofa“, – įspėjama dokumente.

Negana to, nutekinti dokumentai parodo, kad Belgijoje egzistuoja slaptas pasaulis, kuriame lyg žuvys vandenyje nardo priešiškų Vakarų institucijų agentai.

VSSE ataskaita: „Kai kurie iš šių pareigūnų aktyviai dirba Rusijoje. Jei jų tapatybę sužinotų Rusijos tarnybos, mūsų lauktų katastrofa“.

Tarkime, kaip aiškėja, ADIV verbuoja tokius agentus kaip minėtas rezervistas, kurie turi svarbių kontaktų Rusijoje. Šie agentai skatinami informuoti apie savo kontaktus Belgijos tarnybas.

ADIV dirbęs rezervistas, rašoma dokumentuose, mėgo girtis savo pažintimis su oligarchais – pavyzdžiui, su buvusiu naftos magnatu, dabar Jungtinėje Karalystėje gyvenančiu Michailu Chodorkovskiu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michailas Chodorkovskis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michailas Chodorkovskis

Esą pastarasis kartą padovanojo jam „Ferrari“, kuris M.Chodorkovskis nepatiko dėl sėdynių spalvos. Tiesa, pats M.Chodorkovskis „EUobserver“ teigė, kad tai absoliuti netiesa.

Kad ir kaip būtų, rezervistas išties ne kartą keliavo į Rusiją ir posovietines šalis. Kartu su pulkininku jis Austrijoje, Belgijoje ir Čekijoje yra medžiojęs antilopes, elnius ir vilkus.

O vienas rezervisto bičiulis Rusijoje jam sykį nupirko naktinio matymo taikiklį, bet dovana įstrigo Belgijos muitinėje, nes prietaisas buvo karinis.

Pernykštis skandalas

Praėjusių metų pradžioje Briuselį jau sukrėtė šnipinėjimo skandalas, kai generolas Clement'as Vandenborre'as, kuris vadovavo ADIV kontržvalgybos departamentui, buvo apkaltintas šnipinėjimu Rusijai.

Pernai vasarį pranešta, kad jis jau nebeįleidžiamas į darbo vietą, o nuo sausio pabaigos gyvena namų arešto sąlygomis.

Belgijos federaliniai prokurorai kaltina šį žvalgybininką perdavus slaptos informacijos vienai moteriai iš Serbijos, kuri greičiausiai yra Rusijos agentė.

„Facebook“ nuotr./Generolas Clement'as Vandenborre'as
„Facebook“ nuotr./Generolas Clement'as Vandenborre'as

C.Vandenborre'as taip pat kaltinamas slaptų dokumentų nelegaliu sunaikinimu.

C.Vandenborre'as, kuris įvairiose Belgijos kariuomenės struktūrose dirba jau 40 metų, neigia jam metamus kaltinimus.

Briuselyje jau senokai nerimaujama dėl saugumo grėsmių. ES išorės ryšių tarnyba vidiniame dokumente pernai nurodė, kad mieste „dirba apie 250 Kinijos agentų ir maždaug 200 Rusijos šnipų“.

„Briuselis dabar jau aplenkė Vieną ir ten yra daugiau žvalgybininkų iš valstybių, nepriklausančių ES“, – dar 2018 metais pastebėjo ir Austrijos vidaus žvalgybos tarnybos BVT vadovas Peteris Gridlingas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“