Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ar Iranas paseks Egipto pėdomis? (video)

Žmonėms Tunise ir Egipte sėkmingai įvykdžius revoliuciją ir iš posto privertus pasitraukti kelis dešimtmečius šias šalis valdžiusius diktatorius, pasaulio akys nukrypo į Iraną ir prieš porą dienų čia dar sykį prasidėjusius protestus. Ar Irano visuomenei pavyks pasiekti tai, ką įgyvendino visuomenės dviejose Šiaurės Afrikos valstybėse? CNN teiraujasi trijų politikos apžvalgininkų požiūrio į revoliucijos Irane perspektyvas.
Protestuotojai Irane
Protestuotojai Irane. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Jill Dougherty:

„Jungtinės Valstijos labai realistiškai suvokia, kad Irano režimas yra išskirtinai represinis. Represijos lygis šioje šalyje daug didesnis nei Egipte ar beveik bet kurioje kitoje šalyje. Irano režimas nepaklusnius piliečius nužudo, kankina arba sodina į kalėjimus. Taigi JAV neturi iliuzijų, kad Irano Islamo Respublikoje taip paprastai galėtų įvykti pokyčiai kaip Tunise ar Egipte.

Kita vertus, regioną siaubia žmonių judėjimai, todėl Amerikos išsiųstas padrąsinimas į gatves išėjusiems iraniečiams ir pasakymas, kad jie turėtų pasinaudoti tomis pačiomis teisėmis, kurios yra visiems vienodai suteiktos, gali tapti labai stipria žinia. Reikia nepamiršti, kad 2009 metais po Irane įvykusių prezidento rinkimų prasidėjus masiniams protestams Jungtinės Valstijos į juos nesureagavo taip greitai ir taip tvirtai kaip šįsyk. Tai taip pat labai svarbus aspektas.“

Fareedas Zakaria:

„Revoliucijos Egipte ašis – jauni žmonės, turintys prieigą prie išorinio pasaulio, prie naujų technologijų, įgalinančių juos susisiekti su visu pasauliu. Kai kurie žmonės revoliuciją Egipte vadina socialinio tinklo „Facebook“ revoliucija. Tai galbūt kiek išpūsta, tačiau svarbu suprasti, kad Irane analogiška „Facebook“ revoliucija įvykti negali. Šios šalies režimas blokuoja prieigas prie internetinių socialinių tinklų.

Iranas bando pasinaudoti vienu iš seniausių diktatūrinių režimų triuku, t.y. izoliacija. Viltimi, kad tavo žmonės nežino, kas vyksta pasaulyje ir kad todėl jie tiesiog negalės pasinaudoti panašiomis priemonėmis ir susisiekti vieni su kitais ar su kokiomis nors organizacijomis. Tai labai keistas būdas šiame amžiuje išlaikyti kontrolę, tačiau Irano režimas naudojasi būtent juo.“

Davidas Gergenas:

„Bemaž didžiausią nuostabą šiuo atžvilgiu kelia Jungtinių Valstijų atsakas į Irane vykstančius protestus. Dar visai neseniai Amerika nenorėjo kištis į tai, kas vyko Irane, tačiau šiuo atveju įtakos turi du dalykai. Pirmiausia, jaučiasi tam tikras JAV ir Izraelio pastangų sustabdyti Irano  branduolinę programą, progresas. Antra, represyvus protestų Irane numalšinimas gali atverti praprają tarp Irano ir arabų valstybių santykių. Taigi tai gali gan lengvai atsisukti prieš pačią Irano valdžią ir toliau izoliuoti šį režimą.“

VIDEO: Iran - Tehran 14 Feb.2011 Tear-gas attack and chant: "Death to dictator"

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos