Už vaiką – iki 4 tūkst. dolerių?
Vienas „Facebook“ vartotojas savo paskyroje pasidalijo trijų skelbimų, kuriuose siūlomi vaikai, ekrano nuotraukomis.
Koliaže matomi iš tiesų dirbtinio intelekto pagalba sukurti mažamečių, rankose laikančių picos gabaliuką ir vištienos sparnelius, atvaizdai. Apačioje nurodytos ir jų kainos – 3-4 tūkst. dolerių.
„Ar kas nors gali man paaiškinti, ką „Etsy“ daro parduodama keturių tūkstančių dolerių vertės picas su priešais pozuojančiais vaikais?
Mes tikrai žinome, kad pedofilai naudoja picą kaip kodinį žodį, kai prekiaujama vaikais, ir vis daugiau atskleidimų patvirtina, kad tai tiesa.
Ar „Etsy“ leidžia prekiauti vaikais savo svetainėje? Reikia, kad tai būtų nedelsiant ištirta”, – prie fotografijų vyras.
Koliažo viršuje matomas FTB ženkliukas, šalia jo parašyta „Federal Bureau Of Investigation Itelligence Bulletin“, tai neva nurodo, kad informacija yra patikima.
Žemiau pateikti tariami slapyvardžiai – žodžiai, vartojami internete įvairiems lytinio akto aspektams apibūdinti.
Nurodyta, kad „pica“ reiškia mergaitę, o „dešrainis“ – berniuką. Iš to reikėtų suprasti, kad pica nuotraukoje nurodo, kad ją laikanti mergaitė yra parduodama.
Šiais vaizdais dalijosi ir užsieniečiai.
„Etsy“ kaltinimus atmetė
Ekspertai dienraščiui „USA Today“ teigė, kad šiame įraše pateikiama sena sąmokslo teorija apie vaikus, kuriais prekiaujama sekso tikslais, naudojant elektronines parduotuves.
Rankų darbo ir vintažinių gaminių elektroninės parduotuvės „Etsy“ atstovas leidiniui „USA Today“ teigė, jog nėra jokių įrodymų, kad rodomi skelbimai būtų kaip nors susiję su prekyba vaikais. Tačiau galiausiai bendrovė juos iš savo platformos pašalino.
„Etsy“ teigimu, skelbimai buvo ištrinti nustačius, kad jie pažeidžia parduotuvės taisykles. Juose nurodytos kainos buvo išpūstos, o prekės neatrodė tikros. Atstovas patikino, jog nebuvo jokių požymių, kad šie skelbimai kelia pagrįstą susirūpinimą dėl vaikų saugumo.
Minėtame užsieniečio įraše užsimenama ir apie anksčiau paneigtą sąmokslo teoriją, vadinamą „Pizzagate“, esą demokratai iš Vašingtono picerijos rūsio valdė vaikų seksualinio išnaudojimo tinklą.
George’o Washingtono universiteto Ekstremizmo programos tyrėjas Jonas Lewisas „USA Today“ patikino, kad šie teiginiai „neturi jokio pagrindo“ ir gali būti siejami su antisemitinėmis sąmokslo teorijomis apie tariamai pasaulį valdantį elitą.
Anot jo, tokios teorijos populiarios, nes tai – „gana natūrali žmogaus reakcija“ ir noras apsaugoti vaikus, kuriems gali grėsti pavojus.
„Pizzagate“ legenda
Ši sąmokslo teorija 2016 m. sudomino ne vieną „Twitter“ (dabar „X“) vartotoją. Tuo metu socialiniame tinkle pasirodė daugiau nei milijonas žinučių, kuriose buvo minimas žodis „pizzagate“, sudarytas iš picos pavadinimo anglų kalba ir Votergeito – vieno didžiausių istorijoje politinio skandalo pavadinimo pabaigos.
Vienas vyras net nukeliavo šimtus kilometrų iki restorano, kuriame neva vyko veiksmas, ir pradėjo šaudyti, teigdamas, kad atvyko „savarankiškai ištirti“ teiginius.
Sąmokslo teorija įgavo pagreitį, kuomet „WikiLeaks“ pradėjo viešinti Hillary Clinton, tuo metu kandidatavusios į JAV prezidentus, kampanijos pirmininko elektroninius laiškus. Viename iš šių laiškų pasirodė Jameso Alefantis, kuris su politike nebuvo susijęs, pavardė. Ji atsirado tuose pačiuose laiškuose, kuriuose buvo rašoma apie lėšų rinkimą.
Interneto vartotojai pradėjo spėlioti ir ieškoti sąsajų tarp šių žmonių. J.Alefantis paskyrose socialiniuose tinkluose jie rado vaikų ir modernaus meno nuotraukų, kurios puošė vyrui priklausančios picerijos sienas. Tokiu būdu gimė sąmokslo teorija apie vaikų pardavinėjimą šioje kavinėje.
J.Alefantis BBC portalui teigė, kad tuo patikėję žmonės ignoruoja pagrindinius faktus. Pavyzdžiui, buvo aiškinama, esą sąmokslas vykdomas iš restorano rūsio. „Mes net neturime rūsio“, – BBC teigė vyras.
Susidomėjo Turkijos žiniasklaida
Tais pačiais metais ši sąmokslo teorija patraukė ir Turkijos provyriausybinės žiniasklaidos dėmesį.
Leidinio „Daily Dot“ teigimu, Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano šalininkai šią istoriją panaudojo kaip būdą apkaltinti oponentus veidmainyste. Tuo metu buvo išaiškintas kitas vaikų išnaudojimo skandalas su Turkijos vyriausybe susijusiame fonde.
Gandas taip pat padėjo atitraukti dėmesį nuo kito ginčo. R.T.Erdoganas tuo metu siūlė prieštaringai vertinamą įstatymo projektą, pagal kurį vaikų prievartautojams būtų suteikta amnestija, jei jie susituoktų su savo aukomis. Po protestų siūlymas buvo atšauktas.
15min verdiktas: melas. Bendrovė „Etsy“ patvirtino, kad teiginiai apie vaikų pardavinėjimą tėra sena sąmokslo teorija ir patikino, kad skelbimai iš platformos buvo pašalinti dėl įmonės sąlygų neatitikimo.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.