Ar tiesa, kad Vokietijoje galima gauti milžinišką baudą už klaidingą kreipinį į translytį asmenį?

Socialiniuose tinkluose platinamose žinutėse tvirtinama, neva Vokietijoje, kreipiantis į LGBTQ+ asmenį netinkamu įvardžiu, galima sulaukti iki 10 tūkst. eurų siekiančios baudos. Nors bauda tikrai numatyta, tačiau viskas kiek sudėtingiau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.
Translyčiai asmenys visame pasaulyje kovoja už savo teises
Asociatyvi nuotrauka / Unsplash.com nuotr.

„Vokiečiai bus baudžiami už įvardžių vartojimo klaidas renkantis tarp 60 lyčių. Nuo rugpjūčio 1 d. bus galima gauti iki 10 tūkst. eurų baudą“, – tvirtinama „Facebook“ tinkle platinamoje žinutėje.

Toks įrašas – ne vienintelis. Pastaruoju metu daugybė socialinių tinklų vartotojų dalijasi informacija, kad Vokietijos vyriausybė neseniai priėmė įstatymą, pagal kurį lytį pakeitusį asmenį pavadinus jo buvusiu vardu arba klaidingai pavartojus LGBTQ+ įvardžius, gresia užsitraukti baudą iki 10 tūkst. eurų.

Unsplash.com nuotr./LGBTQ+ asmenys visame pasaulyje vis aktyviau gina savo teises
Unsplash.com nuotr./LGBTQ+ asmenys visame pasaulyje vis aktyviau gina savo teises

„Esu iš Vokietijos ir šiandien buvo priimtas naujas įstatymas, pagal kurį asmuo kartą per metus gali pasikeisti lytį! Be to, klaidingas įvardžių vartojimas gali kainuoti iki 10 000 eur.“, – rašė vienas vartotojas socialiniame tinkle „X“ (buv. „Twitter“).

Lyties neatitinkanti kalba (angl. misgendering) – kreipimasis į žmogų ar žmogaus įvardijimas įvardžiais ar kitais žodžiais, neatitinkančiais žmogaus lytinės tapatybės. Tai gali būti piktybinis veiksmas, kuriuo siekiama atmesti translyčio žmogaus lytinę tapatybę arba nepiktybinis veiksmas, kai translyčio žmogaus atžvilgiu vartojama lyties neatitinkanti kalba todėl, kad translytis žmogus nėra atsiskleidęs ir apie jo lytinę tapatybę nėra žinoma.

Senoka naujiena

Iš tiesų, dar šių metų balandį Vokietijos parlamentas pritarė įstatymui, kuriuo supaprastinama procedūra asmenims, norintiems pasikeisti savo teisinę lytį.

Pagal naująjį įstatymą vokiečiai gali pakeisti savo teisinę lytį pateikdami paprastą prašymą vietos civilinės metrikacijos įstaigai, nenurodydami priežasties ar medicininės informacijos.

Jaunesnių nei 14 metų vaikų paraiškas gali pateikti tėvai. Vyresni nei 14 metų nepilnamečiai gali tai padaryti patys, bet tik su tėvų sutikimu.

Šiuo teisės aktu pakeistas 1980 metais priimtas Transseksualų statusą reglamentuojantį įstatymas.

Pagal jį, asmenys, norintys teisiškai pakeisti lytį, turėjo kreiptis į teismą ir surinkti dvi ekspertų išvadas, o galutinį sprendimą priimdavo teismas.

Naujasis įstatymas numato, kad nebus ribojama, kaip dažnai asmuo gali keisti savo teisinę lytį, tačiau nauja lytinė tapatybė teisiškai įsigalioja tik po trijų mėnesių. Po to, vienerius metus neleidžiama keisti savo lyties.

Įstatymas taip pat numato bausmes asmenims, kurie atskleidžia translytį asmenį be jo sutikimo.

Unsplash.com nuotr./Translyčiai asmenys visame pasaulyje kovoja už savo teises
Unsplash.com nuotr./Translyčiai asmenys visame pasaulyje kovoja už savo teises

Bauda už patyčias, o ne už klaidą

Įstatyme minima maksimali bauda iki 10 tūkst. eurų, tačiau ji būtų skiriama ne už netyčia pavartotą buvusį translyčio asmens vardą ar klaidą vartojant įvardžius.

Iš tikrųjų ji numatyta už piktavališką konfidencialios informacijos atskleidimą, pavyzdžiui, už tai, kad atskleidžiama anksčiau žmogui priskirta lytis prieš jo valią.

Teisė į teisinį lyties ir lytinės tapatybės pripažinimą Vokietijoje pripažįstama pagrindine žmogaus teise.

Taip pat šalies įstatymai, atsižvelgiant į nediskriminavimo principą, numato apsaugą nuo diskriminacijos ir smurto dėl lytinės tapatybės.

Vokietijos šeimos reikalų ministerijos interneto svetainėje rašoma, kad anksčiau asmeniui priskirta lytis neturėtų būti atskleidžiama ar tokia informacija patinama be jo sutikimo.

Ministerija akcentuoja, kad „atsižvelgiama tik į tyčinį elgesį, nes už neatsargius veiksmus sankcijos netaikomos“.

Tačiau intensyvios patyčios iš translyčių asmenų jau yra baudžiamos pagal įstatymą, nes laikomos psichologiniu smurtu.

15min verdiktas: trūksta konteksto. Teiginiai, kad Vokietijoje bus baudžiami asmenys netyčia klaidingai pavartoję translyčių asmenų įvardžius yra perdėti. Baudžiama bus už tyčinį ir sistemingą asmens terorizavimą, jautrių asmens duomenų atskleidimą, turint tikslą pakenkti žmogui.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis