Ar tikrai 15 mln. J.Bideno rinkėjų pražudė „balsų uždegimas“ ir K.Harris neteko jų paramos?

Socialiniuose tinkluose toliau aptarinėjami praėjusią savaitę vykę JAV prezidento rinkimai ir dalijamasi kartais klaidingomis jų rezultatų bei įvairių aplinkybių interpretacijomis. Internete keliama versija, esą 15 mln. dabartinio šalies vadovo Joe Bideno rinkėjų, galėjusių atiduoti balsus už Kamalą Harris, pražudė paslaptinga liga. Ji pasirodė satyriniame tinklalapyje, taigi nėra teisinga.
J. Bidenas ir K. Harris / Carlos Barria / REUTERS
J. Bidenas ir K. Harris / Carlos Barria / REUTERS

Beje, socialinių tinklų vartotojai iš tiesų leidosi analizuoti, kodėl balsavo gerokai mažiau demokratų rinkėjų, palyginus su 2020 m. (respublikonų taip pat). Skirtumas susidarė dėl to, kad tuo metu dar buvo suskaičiuoti ne visi biuleteniai, tad atrodo.

Mirė nuo „balsų uždegimo“?

Istoriją apie tariamai mirusius potencialius K.Harris rinkėjus lapkričio 7-ąją, nepraėjus nė dviem paroms po rinkimų už Atlanto, paskelbė viena „Facebook“ vartotoja iš Lietuvos.

„Štai kaip J.Bidenas laimėjo 2020 m. prezidento rinkimus“, – savo įrašą pradėjo moteris.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Žinutė apie neva mirusius Joe Bideno rinkėjus pasirodė satyriniame tinklalapyje
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Žinutė apie neva mirusius Joe Bideno rinkėjus pasirodė satyriniame tinklalapyje

Toliau ji dėstė: „Ekspertai mano, kad 15 mln. J.Bideno rinkėjų pasidavė paslaptingam negalavimui, vadinamam galutiniu balsu uždegimu, kuris, kaip teigiama, užklumpa prieš pat kiekvieną rinkimų ciklą.

Netikėtu įvykių posūkiu šiandien K.Harris kampanija patyrė stiprų smūgį, nes buvo pranešta, kad 15 mln. pasišventusių J.Bideno rinkėjų, kurie kadaise buvo prarasti tik tam, kad stebuklingai „pasirodytų“ 2020 m., tragiškai mirė prieš pat jiems spėjus prabalsuoti už viceprezidentę K.Harris.

Kampanijos viešai neatskleista informacija jau gedi netekties brangiai išėjusio žmogaus, kurio nepajudinama parama demokratų bilietui buvo tapusi legendomis. „Jie buvo ištikimi rinkėjai per gyvenimą, mirtį ir net po gyvenimo“, – pri ašaras sakė vienas K.Harris kampanijos atstovas. „Ir vėl juos prarasti rinkimų metais? Tai pražūtinga“ (kalba netaisyta – red. past.).

Viceprezidentės komanda esą tebėra pasiryžusi pagerbti savo ištikimus rėmėjus po mirties: „Jei mūsų rinkėjai nori du kartus mirti už mus, mažiausia, ką galime padaryti, tai užtikrinti, kad jų balsai būtų išgirsti... dar kartą.“

Mirtina liga išgalvota

Internautė pasidalijo lapkričio 6-ąją (kitą dieną po rinkimų) publikuoto straipsnio iš tinklalapio „Genesius Times“ ekrano nuotrauka bei nuoroda į jį.

Teksto pavadinimu „Ataskaita: 15 mln. J.Bideno rinkėjų vėl tragiškai mirė prieš tai, kai galėjo atiduoti savo balsus už K.Harris“ turinys iš dalies sutampa su cituotu įrašu.

Jame tikrai pasakojama apie netikėtai mirusius milijonus ištikimų dabartinio prezidento rinkėjų, kurie šiuose rinkimuose galėjo balsuoti ir už K.Harris.

„Ekspertai spėja, kad 15 mln. J.Bideno rinkėjų pakirto paslaptingas negalavimas, žinomas kaip galutinis biuletenių uždegimas (terminal ballotitis), kuris, sakoma, ištinka prieš pat kiekvieną rinkimų ciklą“, – teigiama rašinyje.

Ekrano nuotr. iš genesiustimes.com/Žinutė apie neva mirusius Joe Bideno rinkėjus pasirodė satyriniame tinklalapyje
Ekrano nuotr. iš genesiustimes.com/Žinutė apie neva mirusius Joe Bideno rinkėjus pasirodė satyriniame tinklalapyje

Šiame sakinyje yra pirma užuomina, kad platinama melaginga informacija. Liga terminal ballotitis apskritai neegzistuoja.

Žodis terminal angliškai reiškia „galutinis, baigiamasis“, o ballotitis greičiausiai tėra žodis ballot (angl. balsavimo biuletenis) su galūne, kurią turi kai kurių ligų pavadinimai (gastritis, prostatitis, colitis ir pan.)

„Duomenų analitikai pastebėjo, kad išaugo „balsavimo pagal įgaliojimą“ ir „dvasinių ryšių koordinatorių“, kurie gali padėti mirusiems rinkėjams rasti alternatyvių balsavimo iš pomirtinio pasaulio būdų, paklausa, – rašoma toliau. – Kai kurių valstijų valdžios institucijos jau svarsto galimybę sukurti naujus „neatvykusių mirusių asmenų balsavimo biuletenius“, kad išlaikytų tradiciją.“

Tai jau panašiau į pamfletą ar fantastinio filmo scenarijų. Bet tinklalapio apačioje pateikta informacija paaiškina, kodėl skelbiamas toks groteskiškas turinys.

„Rimtai. Besidalijama. Satyra“, – taip apibūdintas „Genesius Times“. Greta nurodyta, kad jo autoriai „stengiasi pateikti naujausias, tiksliausias netikras naujienas“ ir nori tik vieno – „priversti jus juoktis ir (arba) verkti“.

Jame galima rasti daugiau absurdiškų pranešimų, pavyzdžiui, kad K.Harris prašo garsenybių grąžinti pinigus, kuriuos joms buvo sumokėjusi už paramą prezidento rinkimuose.

Arba kad Kanada stato sieną, norėdama apsisaugoti nuo mulkių liberalų (pavartotas žodis libtards, sudarytas iš žodžio „liberalas“ pradžios ir priesakos -tard, kuri žargone rodo abejonę asmens protiniais gebėjimais), po Donaldo Trumpo išrinkimo bėgančių iš JAV.

Nors cituota „Facebook“ vartotoja savo įrašą baigė šypsenėlėmis, sunku suprasti, ar ji juokėsi iš satyrinės žinutės, ar iš tariamai dingusių J.Bideno rinkėjų.

Rinkėjų tikrai pasigedo

Beje, svarstymai apie dingusius milijonus J.Bideno rinkėjų nėra vien išgalvota satyra.

15min/AP, CNN, NBC prognozės
15min/AP, CNN, NBC prognozės

Vienas socialinio tinklo „Threads“ vartotojas kitą dieną po rinkimų kėlė klausimą: „Kas nutiko tiems daugiau nei 14 mln. rinkėjų, kurie atėjo, kad užtikrintų J.Bidenui pergalę 2020 m.? Abejoju, kad jie visi mirė nuo COVID. Ir mes žinome, kad šį kartą jie neperėjo prie D.Trumpo. Tad kur jie yra? Ar jie apskritai egzistavo?“

Tokias diskusijas galėjo paskatinti faktas, kad respublikonų kandidatas suskubo paskelbti laimėjęs, nors rinkimų rezultatai dar toli gražu nebuvo galutiniai. Kadangi skelbiamoje pradinėje informacijoje neatsispindėjo bendras balsų skaičius, kai kam galėjo pasirodyti, esą rinkėjų gerokai sumažėjo.

„Šį kartą 15 mln. mažiau demokratų rinkėjų, – kitą dieną po balsavimo rašė vienas „X“ vartotojas. – 15 mln. Taigi reikia paklausti, kas atsitiko? Ar jie nepasirodė? Ar neišsiuntė paštu balsavimo biuletenių? Kaip dingo 15 mln.?“

Dar vienas pateikė klausimą, kurio „niekada neturėtume nustoti klausti“: kur yra J.Bideno 15 mln. papildomų balsų? Į šį chorą įsiliejo net liberalūs tinklaraštininkai.

Ekrano nuotr. iš „Threads“/Po JAV prezidento rinkimų socialiniuose tinkluose buvo aktyviai svarstoma, kur dingo 15 mln. demokratų rinkėjų
Ekrano nuotr. iš „Threads“/Po JAV prezidento rinkimų socialiniuose tinkluose buvo aktyviai svarstoma, kur dingo 15 mln. demokratų rinkėjų

Panašu, kad susirūpinimas dėl trūkstamų balsų kilo įsilaužėlių grupės „Anonymous“ paskyroje „X“. Lapkričio 6-ąją, praėjus dienai po rinkimų, kaip tik čia imta ieškoti dingusių rinkėjų: „Kažkas nesutampa.

2020 m. J.Bidenas turėjo 81 mln. balsų, o D.Trumpas – 74 mln. balsų.

2024 m. K.Harris surinko 66 mln. balsų, o D.Trumpas – 71 mln. balsų.

15 mln. demokratų nusprendė palikti tai? 3 mln. MAGA („Make America great again“ yra D.Trumpo rinkimų kampanijos šūkis – red. past.) nusprendė palikti šį klausimą? Jokiu būdu.“

„Newsweek“ teigimu, milijonai žmonių, balsavusių už dabartinį prezidentą, šiemet tikrai nepalaikė jį pakeisti norėjusios viceprezidentės. Bet tai nereiškė, kad daugybė rinkėjų kažkur dingo.

Šiais metais rinkėjai buvo itin aktyvūs – savo valią pareiškė maždaug du trečdaliai. Bet 2020 m. jie buvo dar aktyvesni, o tai leido J.Bidenui surinkti kur kas daugiau balsų. Už Baracką Obamą 2008 m. ir 2012 m. balsavo atitinkamai 69 mln. ir 66 mln. žmonių. Toks didelis skirtumas pagimdė ir kitą sąmokslo teoriją – esą ankstesnių rinkimų rezultatai buvo suklastoti.

Joe Bidenas / ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP
Joe Bidenas / ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP

Taigi dalis demokratų rinkėjų, anot „Newsweek“, tariamai dingo, nes tiesiog nebalsavo ar pasirinko kitą kandidatą. Be to, pirmomis dienomis po rinkimų, kai ėmė plisti ši sąmokslo teorija, balsai kai kuri tebebuvo skaičiuojami.

15min verdiktas: satyra. „Facebook“ vartotoja pasidalijo satyriniame tinklalapyje paskelbta žinute apie neva mirusius J.Bideno rinkėjus. Klausimai dėl sumažėjusio demokratų rinkėjų būrio socialiniuose tinkluose tikrai buvo keliami, bet JAV žiniasklaida šį skaičių aiškino kiek mažesniu rinkėjų aktyvumu, balsavimu už kitą kandidatą ar nebalsavimu visai ir faktu, kad užtruko balsų skaičiavimas.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis