Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ar tikrai įtakingo leidinio „The Economist“ viršelyje įspėjama apie Trečiojo pasaulinio karo pradžią?

Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino veidai vienas priešais kitą, o po jais – užrašas „Apokalipsė“. Tokį viršelį esą publikavo įtakingas verslo, ekonomikos ir politikos naujienų žurnalas „The Economist“. Internautų teigimu, taip analitikai įspėjo apie pasekmes, kurios nutiks po JAV leidimo Ukrainai galingomis raketų sistemomis smūgiuoti į Rusijos gilumą.
Socialiniuose tinkluose platinamas žurnalo „The Economist“ viršelis
Socialiniuose tinkluose platinamas žurnalo „The Economist“ viršelis / Ekrano nuotr.

Kontekstas

Lapkričio 21-osios vakaras tapo dar viena įtampos viršūne Rusijos ir Vakarų santykiuose. Po balistinės raketos smūgio į Ukrainos gamyklą „Južmaš“, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė skubų vaizdo pranešimą, kuriame smūgį aiškino kaip atsaką į tolimojo nuotolio raketų ATACMS ir „Storm Shadow“ naudojimą prieš Rusiją.

Be to, jis dar kartą pagrasino NATO šalims branduoliniu karu.

Tuo pasinaudojo dezinformacijos skleidėjai – internete viena po kitos pasipylė melagienos.

Kartoja V.Putino grasinimus

Pasak propagandininkų, tariama šios žurnalo temos esmė yra ta, kad Vakarų pritarimas Ukrainos tolimojo nuotolio smūgiams į Rusijos teritoriją žymi „Trečiojo pasaulinio karo pradžią“.

„Leidimas smogti raketomis į Rusijos gilumą yra Trečiojo pasaulinio karo pradžia“, – rašoma komentare po „The Economist“ viršeliu.

Tačiau šis viršelis yra klastotė. Jo nėra oficialioje „The Economist“ svetainėje ar socialinių tinklų paskyrose, kur nuolat skelbiami šio leidinio viršeliai.

Pažymėtina, kad netikram viršeliui trūksta tam tikrų atributų, – pavyzdžiui, išleidimo datos.

Tikrasis „The Economist“ numeris, išleistas lapkričio 23 dieną, skirtas JAV milijardieriui Elonui Muskui su antrašte „Vyriausiasis trikdytojas“(angl. Disrupter-in-chief).

Ankstesnis numeris, išleistas lapkričio 16 dieną, vaizduoja gaublį, į kurį smogia golfo lazda, su antrašte „Kas laukia pasaulio ekonomikos?“ (angl. What’s about to hit the world economy?).

Rusijoje veikia netikras „Telegram“ kanalas, pavadintas „The Economist“, nesusijęs su britų žurnalu, tačiau žinomas dėl dezinformacijos ir prokremliško turinio sklaidos.

Juo dažnai naudojasi propagandininkai, cituodami neva „Vakarų žiniasklaidą“.

Ne pirmas kartas

Šių metų liepą netikras „The Economist“ viršelis jau buvo pasirodęs interneto platybėse.

Klastotėje buvo pavaizduotas V.Putinas, sėdintis priešais J.Bideną prie šachmatų lentos, o fone matomas raketos atvaizdas.

Viršuje kairėje pusėje matomas „The Economist“ logotipas, o pavadinimas skelbė: „Branduolinis karas yra neišvengiamas.“

Panaši iliustracija buvo paskelbta internetinėje meno bendruomenės platformoje dar 2017 metais, tačiau be „The Economist“ logotipo.

Joje buvo vaizduojamas tuometinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas, o ne J.Bidenas ir V.Putinas.

Panaši melagiena buvo pasklidusi interneto erdvėje ir birželio mėnesį – klastotėje buvo pavaizduotas Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis taikiklyje. Tariamo viršelio užrašas skelbė: „Paskutiniai Zelenskio mėnesiai“.

„Shutterstock“/Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis
„Shutterstock“/Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis

15min verdiktas: melas. Tokio „The Economist“ viršelio nebuvo.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos