Ar tikrai laidos vedėja kvatojo iš musulmoniškai apsirengusios Vokietijos ministrės?

Vokietijos užsienio reikalų ministrės Annalenos Baerbock vizitas Sirijoje vos prasidėjus šiems metams sulaukė melagienų platintojų dėmesio. Internete dalijamasi vaizdo įrašu, kuriame žinių pranešėja tariamai juokiasi, nes ji neva apsidengė lyg musulmonė. Netiesa – šalies diplomatijos vadovė buvo apsirengusi vakarietiškai, o laidos vedėja tikrai kikeno, bet užpernai.
Žinių pranešėja Susanne Daubner tikrai juokėsi eteryje, bet ne iš Sirijoje besilankančios Vokietijos užsienio reikalų ministrės Annalenos Baerbock
Žinių pranešėja Susanne Daubner tikrai juokėsi eteryje, bet ne iš Sirijoje besilankančios Vokietijos užsienio reikalų ministrės Annalenos Baerbock / Ekrano nuotr. iš tagesschau.de

Juokas trukdė skaityti naujienas

21 sekundės trukmės įrašą sausio 6 d. paskelbė viena „Facebook“ vartotoja. Jis jau peržiūrėtas 4,7 tūkst. kartų, sulaukė daugiau nei 130 reakcijų.

„Vokiečiai juokiasi iš A.Baerbock vizito į Siriją... – pakomentavo internautė. – (Vokietijos užsienio reikalų ministrė, kuriai valdžioje esantys islamistai atsisakė paspausti ranką).“

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Žinių pranešėja Susanne Daubner tikrai juokėsi eteryje, bet ne iš Sirijoje besilankančios Vokietijos užsienio reikalų ministrės Annalenos Baerbock
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Žinių pranešėja Susanne Daubner tikrai juokėsi eteryje, bet ne iš Sirijoje besilankančios Vokietijos užsienio reikalų ministrės Annalenos Baerbock

Kadre rodoma televizijos studijoje stovinti ir gardžiai besijuokianti moteris, kaip galima suprasti iš rankoje laikomų popierių, naujienų laidos vedėja. Ji vokiškai pasisveikina, bet tuoj vėl ima kikenti. Porą kartų atsiprašiusi, pranešėja vis bando pradėti kalbėti, bet ir toliau negali suvaldyti juoko.

Kas ją taip pralinksmino, neaišku. Greta ekrane matyti Sirijos prezidentą Basharą al-Assadą nuvertusios grupuotės lyderio Ahmado al Sharaa ir moters, vilkinčios abają bei nikabą, nuotrauka.

Žemiau vokiškai parašyta: „Užsienio reikalų ministrė vėl Sirijoje“, tad nuo pėdų iki nosies galiuko užsidengusi moteris esą turėtų būti A.Baerbock.

Šiuo įrašu perteikiama žinia yra melas. Moteris, kurios matyti tik akys, nėra ministrė ir žinių pranešėja juokėsi ne iš jos.

Rankos tikrai nespaudė

A.Baerbok kartu su kolega iš Prancūzijos Jeanu Noëliu Barrot sausio 3-iąją tikrai lankėsi Sirijoje, kur neseniai buvo nuverstas diktatoriškais metodais šaliai vadovavęs prezidentas.

Ekrano nuotr. iš francetvinfo.fr/Sirijos lyderis Ahmadas al Sharaa tikrai nepaspaudė rankos Vokietijos užsienio reikalų ministrei Annalenai Baerbock, nes tokie yra musulmoniški papročiai
Ekrano nuotr. iš francetvinfo.fr/Sirijos lyderis Ahmadas al Sharaa tikrai nepaspaudė rankos Vokietijos užsienio reikalų ministrei Annalenai Baerbock, nes tokie yra musulmoniški papročiai

Internete galima rasti ne vieną nuotrauką iš ministrų susitikimo su naujaisiais Sirijos pareigūnais, apsilankymų įvairiose vietose. Jose matyti, kad Vokietijos diplomatijos vadovė vizitui pasirinko šviesią aprangą – kreminės spalvos kelnes ir palaidinę, avėjo rusvus batus su neaukštais kulniukais, lauke vilkėjo tokios pačios švarką arba juodą striukę.

„YouTube“ paskelbtame „Times of India“ įraše, kuriame užfiksuotos vizito akimirkos, nematyti, kad A.Baerbok būtų vilkėjusi ką nors panašaus į abają, o galvą ir veidą pridengusi nikabu.

Žiniasklaidos pranešimuose apie pirmų aukšto lygio Europos Sąjungos atstovų vizitą taip pat neužsiminta apie Vakarų šalies ministrei neįprastą aprangą. Nuotraukose, kurias publikavo įvairios žiniasklaidos priemonės, matyti, kad ji vilkėjo šviesias, net gana aptemptas kelnes ir panašios spalvos palaidinę.

Užtat buvo atkreiptas dėmesys, kad A.al Sharaa tikrai jai nepaspaudė rankos. Juoba kad viena iš temų, kurioms skirta dėmesio vizito metu, buvo moterų teisės.

VIDEO: Vokietijos užsienio reikalų ministrės Annalenos Baerbock vizitas Sirijoje

Vaizdo įrašuose matyti, kaip islamistų sukilėlių grupuotės „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS) lyderis, tapęs faktiniu Sirijos vadovu, svečiams įėjus į prezidentūrą spusteli J.N.Barrot pirštus, tada pasisuka į A.Baerbock ir, pakėlęs ranką prie širdies, linkteli.

Nors toks elgesys atrodo kaip etiketo taisyklių laužymas, jis atitinka musulmonų papročius. Tai nurodyta 2010 m. fatvoje (islamo teisės išaiškinime), kuris pateiktas Jordanijos Generalinio fatvos departamento tinklalapyje.

„Moterims musulmonėms draudžiama spausti ranką ne mahram vyrams (ne sutuoktiniams ar kitiems šeimos nariams – red. past.)“, – rašoma čia.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Stambulas
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Stambulas

Ši situacija sulaukė ir pašaipų. „YouTube“ paskelbtas įrašas, kuriame patarta, kad norėdama išvengti tokio elgesio ministrė turėjo apsidengti nuo galvos iki kojų.

Prajuokino laidos vedėjas

Žinių pranešėja juokėsi ne iš A.Baerbock sutikimo Damaske. Visų pirma dėl to, kad greta pateiktoje nuotraukoje matyti ne ministrė, ji buvo apsirengusi vakarietiškai.

Pagal kadre matomą Vokietijos naujienų laidos „Tagesschau“ pavadinimą ir žodį vokiškai „juokiasi“ galima surasti originalų įrašą, kuriame skambėjo juokas.

Trumpa naujienų laida buvo transliuota 2023 m. rugsėjo 27 d. 7.30 val. per informacinę laidą „ARD-Morgenmagazin“. Ne tik visos laidos, bet ir atskirai juoko priepuolio įrašai po kelių valandų buvo paskelbti „Tageschau“ tinklalapyje. Kadre nebuvo nieko panašaus į „Facebook“ įraše matomą musulmonės nuotrauką.

Žinių pranešėja Susanne Daubner dienraščio „Frankfurter Algemeine Zeit“ tinklalapiui papasakojo, kas ankstyvą rytą ją prajuokino iki ašarų.

Ekrano nuotr. iš tagesschau.de/Ryto laidos vedėjas Svenas Lorigas, tapęs juoko priežastimi, vėliau atsiprašė žinių pranešėjos Susanne Daubner
Ekrano nuotr. iš tagesschau.de/Ryto laidos vedėjas Svenas Lorigas, tapęs juoko priežastimi, vėliau atsiprašė žinių pranešėjos Susanne Daubner

„Dėl to kalta situacija, kurios aš tikrai negaliu paaiškinti, – teigė ji. – Vis dar įsitraukusi į naują reportažą, fone išgirdau (ryto laidos vedėją) Sveną Lorigą ir pagalvojau: o, taip, aš jau eteryje.

Ir kaip tik tą akimirką turėjau užsikvatoti. Atrodė, kad tai tęsėsi amžinybę. Dėkui Dievui, kad atgavau ramybę.“

Vėliau S.Lorigas pasiteiravo S.Daubner, ar tai jis buvo kaltas dėl juoko priepuolio. Ji šyptelėjusi atsakė teigiamai. Laidos vedėjas kvatodamas krito ant kelių ir ėmė jos atsiprašinėti.

Ministrę pridengė ne naujoji valdžia

Po vizito socialiniuose tinkluose pasirodė nuotraukų, kuriose A.Baerbock ir dar dviejų susitikimuose dalyvavusių moterų atvaizdai padaryti neryškiais, tad jas sunkiau atpažinti, priešingai nei Prancūzijos ministrą.

Jas lydėjo komentarai, esą vaizdus cenzūravo naujoji Sirijos valdžia. Bet tai nėra tiesa, paskelbė portalas dw.de.

Pakeista nuotrauka pasirodė anoniminiame „Telegram“ kanale „Almharar“. Nors žemiau pateikta visiškai neutrali informacija, kad A.al Sharaa susitiko su dviem Damaske apsilankiusiais ministrais (visi trys matomi fotografijoje), Vokietijos atstovės atvaizdas padarytas neryškus.

Nepaisant to, vis tiek aišku, kad šalia Sirijos lyderio stovi moteris vakarietiška apranga ir neuždengtu veidu.

„Almharar“ skelbiasi esąs „oficialus naujienų tinklo „Laisvoji Sirija“ kanalas. Iki pat B.al Assado režimo nuvertimo gruodį jis vadinosi „Išlaisvintos Šiaurės naujienų tinklu“, dw.de sakė islamo žinovas Reinhardas Schulze.

„Almharar“ nuotr./Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock ir jos kolega iš Prancūzijos Jeanas Noëlis Barrot (dešinėje) vizito metu Sirijoje
„Almharar“ nuotr./Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock ir jos kolega iš Prancūzijos Jeanas Noëlis Barrot (dešinėje) vizito metu Sirijoje

Sirijos faktų tikrinimo tinklalapio „Verify-Sy“ teigimu, kanalas yra vietinis, neturintis jokių ryšių su HTS.

Šalies užsienio reikalų ministerijos ir Sirijos arabų naujienų agentūros SANA paskyrose „X“ buvo paskelbta nuotraukų iš susitikimo. Jose ir A.Baerbock, ir kitos dvi moterys aiškiai matyti.

15min verdiktas: melas. Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock į Siriją vyko vilkėdama vakarietiškus drabužius, bet naujasis šios šalies lyderis A.al Sharaa rankos jai nepaspaudė ne dėl to. Islamo papročiai neleidžia moterims spausti rankų vyrams, kurie nėra sutuoktiniai arba artimi giminaičiai. Televizijos laidų vedėja iš to nesijuokė – laida buvo transliuota dar 2023 m.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai