Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ar tikrai net Metų žmogumi netapęs Vladimiras Putinas – populiariausias pasaulyje?

Rusijai jau dvejus metus vykdant plataus masto invaziją į Ukrainą, socialinių tinklų vartotojai aiškina, esą jos vadovas Vladimiras Putinas yra populiariausias politikas, kurį savo lyderiu norėtų matyti net 134 šalių gyventojai. Nėra jokių patikimų duomenų, kurie rodytų tokį visuotinį prezidento populiarumą, greičiau priešingai – panašiose apklausose neseniai jis atsidūrė apačioje. Anksčiau buvo pripažįstama nebent jo galia ir įtaka.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas / „AFP“/„Scanpix“

Informacija – iš prorusiškos veikėjos

Pagyrų V.Putinui neseniai pažėrė viena iš „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ steigėjų, dėl galimo padėjimo kitai valstybei veikti prieš Lietuvą, taip pat dėl viešo pritarimo tarptautiniams ir sovietų nusikaltimams, jų neigimo ar šiurkštaus menkinimo teisiama Erika Švenčionienė.

Po kelių užgaulių žodžių apie JAV prezidentą Joe Bideną ji paskelbė: „V.Putinas – eruditas, populiariausias pasaulio politikas, kurį savo prezidentu norėtų matyti 134 šalių gyventojai.“

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Nėra patikimų duomenų, kad Vladimirą Putiną prezidentu norėtų matyti 134 valstybių gyventojai
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Nėra patikimų duomenų, kad Vladimirą Putiną prezidentu norėtų matyti 134 valstybių gyventojai

Tuomet ji dar leidosi į svarstymus, kam naudingas karas Ukrainoje, kuris esąs ne patriotinis, o komercinis.

Panašus įrašas – kad „populiariausias pasaulio žmogus – V.Putinas ir niekas negali to paneigti“ – E.Švenčionienės paskyroje buvo pasirodęs ir praėjusių metų pabaigoje.

Šie teiginiai apie Rusijos vadovą yra melagingas – nėra jokios informacijos, patvirtinančios, kad jį prezidentu norima matyti daugiau nei 100 šalių ar kad jis yra populiariausias pasaulio politikas.

Metų žmogumi neišrinko

Interneto paieška nesiūlo jokių patikimų šaltinių, pavyzdžiui, žiniasklaidos priemonių ar visuomenės nuomonės tyrėjų pranešimų, kuriuose būtų nurodyta kas nors panašaus.

Politikai ar konkrečiai valstybių lyderiai dažnai reitinguojami pagal įtaką ar turimą galią. Sudaromi ir įvairių sričių populiariausiųjų sąrašai.

Tai įprasta pramogų pasaulyje, ypač muzikos srityje, kur populiarumą nesunku įvertinti, pavyzdžiui, pagal parduotų albumų arba bilietų į koncertus skaičių, vaizdo klipų peržiūras internete, singlų pozicijas topuose.

Šiuo požiūriu V.Putinas pastaruoju metu išties buvo populiarus – jo interviu su interneto laidų vedėju amerikiečiu Tuckeriu Carlsonu vien socialiniame tinkle „X“ per lygiai dvi savaites peržiūrėtas beveik 207 mln. kartų. Tačiau jų pokalbis sulaukė daugybės kritikos ir pašaipų dėl netikslių istorinių faktų bei įvykių interpretacijų.

Taip pat skaitykite: Vladimiro Putino melai ir nutylėjimai per interviu Tuckeriui Carlsonui

Ankstesnis įrašas apie Rusijos vadovo populiarumą buvo paskelbtas 9-ąją. E.Švenčionienė tuomet aiškino, kad „Jungtinių Valstijų medijose svarstoma galimybė paskelbti jį metų žmogumi“.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Prieš pat šio įrašo pasirodymą išties buvo svarstoma paskelbti Vladimirą Putiną Metų žmogumi, bet taip neįvyko
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Prieš pat šio įrašo pasirodymą išties buvo svarstoma paskelbti Vladimirą Putiną Metų žmogumi, bet taip neįvyko

Taip iš tiesų galėjo nutikti, mat V.Putinas buvo vienas iš devynių pretendentų į žurnalo „Time“ metų žmogaus titulą.

Tarp jų buvo ir Kinijos prezidentas Xi Jinpingas, pernai karūnuotas Didžiosios Britanijos karalius Karolis III, buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo kaltintojai – jam pirmajam iš visų šalies vadovų buvo pateikti kaltinimai, streiką paskelbę Holivudo aktoriai ir scenarijų rašytojai, net lėlė Barbė.

Dar prieš cituotą įrašą – gruodžio 6 d. – Metų žmogumi buvo paskelbta dainininkė Taylor Swift. Taigi jau vien dėl to negalima teigti, kad V.Putinas yra populiariausias.

„Scanpix“/AP nuotr./Taylor Swift
„Scanpix“/AP nuotr./Taylor Swift

Jis pernai išties buvo viena iš dominuojančių asmenybių pasaulio žiniasklaidoje, bet jau nebe tiek, kiek pirmaisiais karo Ukrainoje metais.

Taip pat skaitykite: Ar tikrai „Time“ Metų žmogumi buvo paskelbę ir Adolfą Hitlerį, ir Josifą Staliną?

Bet net jei prezidentas vėl būtų tapęs Metų žmogumi (juo buvo paskelbtas 2007 m.), tai nebūtų reiškę populiarumo. Mat populiarumas paprastai yra teigiamas įvertinimas, rodantis žmonių pripažinimą, mėgimą, pritarimą kieno nors pažiūroms, veiklai, talentui.

JAV leidinys Metų žmogaus titulą skiria tiems, kurie „pastaruosius 12 mėnesių lėmė antraštes geresniu ar blogesniu aspektu“, turėjo didžiausios įtakos metų įvykiams. Taigi jį galima pelnyti ir būnant „blogiuku“, populiariam tik pagal žiniasklaidos dėmesį, ne pagal teigiamą žmonių nuomonę.

Atsidūrė sąrašo gale

„Time“ paskelbė ir praėjusių metų 100 įtakingiausių pasaulio žmonių sąrašą. Čia lyderių kategorijoje paminėtas ne vienos šalies vadovas – Australijos, Brazilijos, Japonijos, JAV, Kolumbijos, Nigerijos, Vokietijos, pati pirmoji įrašyta Ukrainos pirmoji ledi Olena Zelenska. V.Putino tarp jų nėra.

„AFP“/„Scanpix“/Ukrainos Pirmoji dama - Olena Zelenska
„AFP“/„Scanpix“/Ukrainos Pirmoji dama - Olena Zelenska

Esama ne vieno reitingo, kuriame politikai išrikiuojami pagal įtaką, galią ar kitus požymius. Viename jų populiariausiu pasaulyje lyderiu pernai sausį buvo išrinktas Indijos premjeras Narendra Modis. JAV konsultacijų bendrovės „Morning Consult“ surengtoje apklausojeteigiamai įvertino 78 proc. respondentų.

2022 m. visame pasaulyje nuskambėjo Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos viršūnių susitikime jo ištarta frazė V.Putinui: „Dabar nėra laiko karui“.

Iš viso apklausos dalyviams buvo pateiktos 22 politikų pavardės. Antrą vietą užėmė Meksikos vadovas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras (68 proc.), trečias – tuometis Šveicarijos prezidentas Alainas Berset (62 proc.).

Pernai rugpjūtį JAV tyrimų kompanija „Gallup“ paskelbė žinomų žmonių (nepriklausomai nuo kilmės šalies), kurie labiausiai suvienytų amerikiečius, sąrašą. Geriausias kandidatas tapti jų lyderiu pasirodė esąs net ne tautietis, o Didžiosios Britanijos princas Williamas (59 proc. amerikiečių jį įvertino palankiai). Jis nedideliu skirtumu aplenkė Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį (57 proc.).

Toliau rikiuojasi dabartinė pirmoji ledi Jill Biden, Didžiosios Britanijos karalius Karolis III, JAV Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Johnas Robertsas, buvęs ir dabartinis prezidentai Donaldas Trumpas bei J.Bidenas.

Iš 15 apklausoje paminėtų žmonių nepopuliariausias pasirodė V.Putinas (vos 5 proc. respondentų jis pasirodė kaip galintis tapti JAV lyderiu, net 90 proc. tai atmetė).

Beje, vienoje apklausoje, kurią neseniai buvo surengęs Jungtinės Karalystės vietos politikas, V.Putinas buvo įvertintas kaip geriausias pretendentas į šalies premjerus. Bet jos rezultatai nieko nereiškia, nes buvo atlikta vieno asmens paskyroje socialiniame tinkle „X“, nesilaikant reikiamų metodų.

Taip pat skaitykite: Ar tikrai britai geriausiu kandidatu į šalies premjerus išrinko Vladimirą Putiną?

V.Putinas nepaminėtas ir populiariausių žmonių sąraše, atnaujintame praėjusiais metais. Jis sudarytas pagal sekėjų socialinėje medijoje skaičių. Sąrašo viršuje – trys amerikiečiai: „X“ savininkas verslininkas Elonas Muskas, interneto parduotuvės „Amazon“ įkūrėjas Jeffas Bezosas ir profesionalus imtynininkas, aktorius, verslininkas Dwayne’as Johnsonas. V.Putino pavardės čia nėra.

Populiarus Rusijoje

Didžiulį palaikymą V.Putinas turi nebent savoje šalyje. Tinklalapyje „Statista“ sausio pradžioje paskelbti duomenys rodo, kad gruodį 83 proc. rusų pritarė jo veiklai (toks pat rezultatas buvo pernai kovą, pirmą karo mėnesį). Sausį rodiklis pakilo iki 85 proc.

Prasčiausiai jo veikla buvo vertinama 2020-ųjų gegužę, vos jam antrą kartą pradėjus eiti prezidento pareigas (po ketverių metų premjero poste). Aukščiausias V.Putino reitingas buvo 2015 m. birželį (89 proc.).

Ekrano nuotr. iš statista.com/Didžiulį palaikymą Vladimiras Putinas turi Rusijoje
Ekrano nuotr. iš statista.com/Didžiulį palaikymą Vladimiras Putinas turi Rusijoje

Tuo metu jis buvo laikomas galingiausiu pasaulio žmogumi – tokiu jį keturis kartus (2013–2016 m.) buvo išrinkęs žurnalas „Forbes“.

15min verdiktas: melas. Nė viename pasauliniame populiariausių ar įtakingiausių žmonių reitinge V.Putinas pernai neužėmė pirmos vietos. Tik prieš dešimtmetį jis buvo laikomas galingiausiu.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai