Prasmės ieškojo ne vienas
Farmacijos milžinės pavadinimo reikšmės versiją neseniai paskelbė viena „Facebook“ vartotoja iš Lietuvos.
„Ar žinojote, kad Pfizer, rašoma atgal, yra „Rezifp“, o tai hebrajų kalba reiškia Reshef arba Degintojas, Maro ir požeminio pasaulio dievas. Atsitiktinumų nebūna“, – rusiškai rašė ji.
Tokių įrašų socialiniuose tinkluose esama daugybės. Jie yra panašūs, tik kartais su, pavyzdžiui, su komentaru, kad „Pfizer“ numarino pasaulį“, arba išsamesniu paaiškinimu apie dievą vardu Resifp, kad jis buvo karų ir epidemijų dievas, kad jo vardas reiškia „visi mirsime“.
Bet ši „Pfizer“ ir senovės dievo sąsaja yra nepagrįsta, juoba kad pastarojo vardas iškraipytas – jis nesutampa su kompanijos pavadinimu, parašytu atvirkščiai.
Įkūrėjas, ne dievas
Tarptautinė farmacijos ir biotechnologijų korporacija „Pfizer“, kurios būstinė įsikūrusi Manhetene, Niujorke, veikia jau 175 metus. Ji kuria ir gamina vaistus bei vakcinas imunologijai, onkologijai, kardiologijai, endokrinologijai, neurologijai.
1849-aisiais bendrovę įkūrė vokiečiai pusbroliai chemikas Charlesas Pfizeris (1824-1906) ir verslininkas Charlesas F. Erhartas (1821-1891), emigravę į JAV iš Liudvigsburgo (Vokietija).
Iš pradžių jie gamino cheminius junginius, pavyzdžiui, antiparazitinį preparatą santoniną. Įmonę lydėjo sėkmė, nors 9-ajame deš. verslas stipriai išaugo dėl citrinų rūgšties gamybos. „Pfizer“ pirko nekilnojamąjį turtą, kad galėtų plėsti laboratoriją ir gamyklą. Pastaroji Brukline buvo uždaryta tik 2009 m.
Netrukus „Pfizer“ išsiplėtė į Čikagą. 1906 m. jos pardavimai siekė jau 3 mln. JAV dolerių. 1942 m. įmonė buvo įregistruota Delavero valstijoje.
Taigi kompanijos „Pfizer“ pavadinimas yra jos įkūrėjų pavardė, su jokiais dievais nesusijęs.
Vardo kilmė neaiški
Farmacijos įmonės pavadinimas, parašytas atvirkščiai (Rezifp), nereiškia nieko, tuo galima įsitikinti atlikus paiešką internete.
Panašiai – Resheph (Rešefas) – skamba vieno Vakarų semitų dievybės vardas. Jis tikrai buvo maro, požeminio pasaulio ir karo dievas, Anath – meilės ir karo deivės – kompanionas.
Jo vardas kitomis kalbomis dar gali būti rašomas Reshef, Rašap, ršp, ršpw, o Hebrajiškai – Rešep, taigi ne Rezifp. Šis dievas pradėtas garbinti III tūkst. pr. m. e. Ebloje, vienoje seniausių karalysčių dabartinės Sirijos teritorijoje. Rešefas buvo vienas pagrindinių dievų.
Kai kuriuose tekstuose jis buvo apibūdinamas kaip saulės deivės Shapash durininkas, siejamas su Marsu, kartais net laikomas prekybos dievu. Egiptiečiai jį taip pat garbino kaip karo dievą, bet jo galėjo būti šaukiamasi ir kaip saugančio gydytojo.
Rešefas buvo vaizduojamas kaip barzdotas vyras, mojuojantis kirviu ar ietimi, laikantis skydą ir dėvintis aukštą smailią kepurę su ožkos ar gazelės galva ant kaktos.
I a. pr. m. e. šis dievas sutinkamas jau rečiau. Finikiečių religijoje Rešefas visai nebuvo, bet jis minėtas hebrajų Biblijoje, o graikai jį laikė Apolono atitikmeniu.
Rešefo vardo kilmė neaiški. Jis galimai kilęs iš šaknies ršp ir yra giminingas jau išnykusios semitų (amoritų) kalbos žodžiui yarśap („liepsnoti“) bei šakniai rišp- („liepsna“, „karštis“ hebrajų ir aramėjų kalbose). Ši versija dažniausiai sutinkama moksliniuose tekstuose, nors neturi visuotinio palaikymo
Esama ir kitų spėlionių, pavyzdžiui, Rešefo vardas siejamas su kitos išnykusios semitų (akadų) kalbos žodžiu rašābu(m) („sunaikinti“) ir rašbu(m) („bauginantis, siaubingas“). Tai irgi nėra patvirtinta.
15min verdiktas: melas. Atvirkščiai parašytas kompanijos „Pfizer“ pavadinimas (Rezifp) nereiškia nieko. Senovės semitų dievo Rešefo (Resheph) vardas rašomas panašiai, bet su šia bendrove nesusijęs. Jos pavadinimas tėra vieno iš įkūrėjų (vokiečio chemiko Ch.Pfizerio) pavardė.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.