Ar tikrai Rusijoje genetiškai modifikuotų organizmų auginimas lygus terorizmui?

Internete pasirodė vaizdo įrašas, kuriame moteris teigia, kad Rusijoje įsigaliojo įstatymas, draudžiantis auginti genetiškai modifikuotus organizmus ir parduoti tokius produktus, o jam nusižengiantys asmenys laikomi teroristais. Iš tiesų toks įstatymas galioja nuo 2016 m., tačiau jį pažeidę asmenys nėra laikomi teroristais. Jiems paprasčiausiai skiriamos baudos, siekiančios iki 5 tūkst. eurų.
GMO priešininkas proteste prie JAV vyriausybės
GMO priešininkas proteste prie JAV vyriausybės / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

Laiko teroristais?

„Ar žinojote, kad Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, priėmė įstatymą, kad bet koks rusas, kuris augina arba parduoda genetiškai modifikuotą maistą, būtų laikomas teroristu, – įraše kalba moteris. – Jis net atiduoda žemes rusams, kurie augins maistą organiškai, ne GMO (genetiškai modifikuoti organizmai – red. past.).

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Netiesa, kad genetiškai modifikuotus organizmus auginantys žmonės Rusijoje prilyginami teroristams
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Netiesa, kad genetiškai modifikuotus organizmus auginantys žmonės Rusijoje prilyginami teroristams

Jei įrašysite jo vardą ir GMO į „Google“ ir perskaitysite pranešimus, jis sako, kad mes, rusai, žiūrime į Vakarus – per daug skiepų, per daug medikamentų, per daug maisto, sėdintys priešais dėžes kiekvieną naktį, savo svetainėse, valgantys maistą, kuris neturi maistinių medžiagų, jis sakė, ir mes žinome, kad tai susilpnina Vakarus. Ar jis teisus? Visiškai teisus.“

Panašių pranešimų pasirodė ir socialiniame tinkle „Twitter“.

Leidžia tik mokslo tikslams

2016 m. Rusija tikrai priėmė įstatymą, draudžiantį importuoti ir gaminti GMO.

Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Netiesa, kad genetiškai modifikuotus organizmus auginantys žmonės Rusijoje prilyginami teroristams
Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Netiesa, kad genetiškai modifikuotus organizmus auginantys žmonės Rusijoje prilyginami teroristams

Šis teisės aktas taikomas visiems pasėliams ir gyvūnams, kurie laikomi genetiškai modifikuotais, išskyrus tuos, kurie naudojami mokslo tikslais.

Įstatymo pažeidimas gali užtraukti nuo 10 iki 15 tūkst. rublių (100-150 eurų) rublių baudą fiziniams asmenims ir nuo 100 iki 500 tūkst. rublių (1-5 tūkst. eurų) baudą juridiniams asmenims.

Be to, konfiskuojami visi šie produktai, o tai gerokai apsunkina verslą.

Draudimo šalininkai teigia, kad įgyvendinus teisės aktą Rusija galės gaminti švariausius žemės ūkio produktus pasaulyje. Priešininkai savo ruožtu aiškina, kad šis draudimas palankus dabartiniam Rusijos žemės ūkio lobizmui, kuris nesuinteresuotas naujų technologijų kūrimu ir bijo konkurencijos pasaulio rinkose.

„Atsižvelgdami į savo žemes, vandens išteklius, galime ne tik patys save išmaitinti – Rusija gali tapti didžiausia pasaulyje sveiko, ekologiškai švaraus ir kokybiško maisto, kurį Vakarų gamintojai jau seniai prarado, tiekėja, ypač atsižvelgiant į tai, kad tokių produktų paklausa pasaulinėje rinkoje nuolat auga“, – teigė V.Putinas.

Importą uždraudė, eksportą perorientavo

Žemės ūkis yra vienas iš Rusijos ekonomikos ramsčių. Dabar tai yra antra pagal dydį pramonės šaka po naftos ir dujų, tačiau apie ją iš tikrųjų žinoma mažai, nes didžiąją dalį šalies ekonomikos gaubia paslaptis.

Pasak žinomo mokslininko Pavelo Volčkovo, dar SSRS laikais, kuomet valdžios pareigūnai siekė skatinti gyvulininkystę, buvo importuoti didžiuliai kiekiai grūdų, sojos ir miltų, daugiausiai iš Jungtinių Valstijų. Tokiu būdu jiems pavyko žymiai padidinti mėsos produkciją.

Dėl invazijos į Ukrainą jau nuo 2014 m. JAV, Europos Sąjunga ir įvairios kitos šalys pradėjo taikyti Rusijai ekonomines sankcijas.

Maskva ėmėsi atsakomųjų veiksmų ir uždraudė žemės ūkio bei maisto importą iš daugelio šių šalių. 2022 m. plataus masto invazija į Ukrainą ir dėl to įvestos sankcijos taip pat privertė eksportą į daugelį Vakarų šalių nukreipti į kitus – neutralius regionus, įskaitant Indiją ir Afriką.

Luko Balandžio / 15min nuotr./GMO
Luko Balandžio / 15min nuotr./GMO

„Žemės ūkis yra esminė mūsų gyvenimo dalis. Rusijai priklauso šeštadalis Žemės. Tačiau turime daugiau žemės, kuri nėra tinkama žemės ūkiui“, – teigė P.Volčkovas.

Pasak jo, būtent čia kyla pavojus dėl GMO draudimo. Genetinė modifikacija gali sukurti augalus, kurie atsparūs aukštesnei temperatūrai, sausroms ir kitoms problemoms, kylančioms auginant augalus bei gyvulius.

Mokslininko nuomone, CRISPR ir kitos modernios selekcijos priemonės galėtų atverti kelią Rusijai bei likusiai planetos daliai pasiekti geresnius gamybos rodiklius.

Tačiau V.Putinas, Rusijos reguliavimo institucijos, politikai ir eiliniai piliečiai tebėra skeptiškai nusiteikę dėl GMO. Kaip rodo paklausos, apie 80 proc. rusų vis dar bijo šios technologijos. Apriboti GMO šalyje buvo ir ekonomiškai lengvas sprendimas, nes nuo 2007 m. GMO turinčių maisto produktų dalis sumažėjo nuo 12 proc. iki 0,01 proc.

Rusijoje žiniasklaidoje esama nemažai neigiamos informacijos, susijusios su GMO.

2018 m. Ajovos valstijos universiteto atliktame tyrime nustatyta, kad dvi populiariausios rusų interneto svetainės, kur straipsniai publikuojami anglų kalba, (RT ir „Sputnik“) paskelbė daugiau straipsnių, kuriuose naudojamas terminas „GMO“, nei penkios naujienų organizacijos kartu sudėjus („Huffington Post“, „Fox News“, „CNN“, „Breitbart News“ ir „MSNBC“).

Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Genų redagavimas
Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Genų redagavimas

Beveik visuose straipsniuose buvo kritikuojami genetiškai modifikuoti produktai ir minimas jų sukeliamas pavojus sveikatai.

Ar GMO saugūs?

Dar ir šiomis dienomis paplitęs įsitikinimas, kad genetiškai modifikuoti maisto produktai yra nesaugūs žmonėms. Bet nė vienas mokslinis tyrimas neatskleidė neigiamo poveikio, susijusio su modifikuotoų maisto produktų vartojimu.

Paskelbtuose tyrimuose, kurie mini neigiamą poveikį vartojant šiuos produktus, pastebėta mokslinių ir metodologinių trūkumų, dėl to pateikiamos abejotinos išvados.

Įdomu tai, kad, remiantis naujausiais tyrimais, GMO sudaro dalį mūsų mitybos jau kelis tūkstančius metų, konkrečiai – saldžiosios bulvės, kurios buvo sukultūrintos prieš 8 tūkst. metų.

15min verdiktas: iš dalies melas. Rusijoje tikrai buvo priimtas įstatymas, draudžiantis auginti ir parduoti genetiškai modifikuotus organizmus, bet jam nusižengiantys asmenys nelaikomi teroristais. Už teisės akto pažeidimą skiriamos baudos, siekiančios maksimaliai iki 5 tūkst. eurų.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų