„Kol mes Lietuvoje sukame galvas kaip surinkti pinigų gynybai, Ukraina taškosi milijonais?“ – keliamas retorinis klausimas „Facebook“ tinkle.
„Nepaisant karo savo rytuose, Ukraina netoli Lenkijos esančiame Lvove stato 1,2 milijardo svarų vertės slidinėjimo kurortą, kuriame yra prabangūs viešbučiai, slidinėjimo trasos ir pasaulinio lygio patogumai“, – piktinamasi interneto erdvėje (kalba netaisyta – 15min).
Naujienos apie Goro kalnų kurortą sukėlė didelę pasipiktinimo bangą internete. Tačiau tai – manipuliacija.
Ambicingas projektas
41 slidinėjimo trasa 1200 hektarų plote, 74 kilometrai slidinėjimo trasų ir didžiulė turistinė zona su 25 viešbučiais, daugybe sveikatingumo įstaigų ir restoranų: Goro kalnų kurortas neabejotinai yra ambicingas statybos projektas.
Jį planuojama pastatyti per ateinančius 15 metų Slavskės gyvenvietės teritorijoje.
Slavskė – kaimas Lvivo srities Skole rajone, įsikūręs Karpatų kalnuose, vaizdingame Opiro ir Slavkos upių slėnyje, 600 m aukštyje virš jūros lygio. Slavske yra labai populiari kalnų slidinėjimo sporto, turizmo ir poilsio vieta.
Tačiau didelio masto statybų projektas šiuo metu kelia šurmulį ne dėl neseniai pradėtų statybų ar milžiniškos 1,5 milijardo JAV dolerių investicijų sumos.
Manipuliacijų šaltinis – Rusijos žiniasklaida
Prorusiškose žiniasklaidos priemonėse bei kai kuriose socialinių tinklų paskyrose jau kurį laiką aktyviai platinama žinia, neva prabangų slidinėjimo kurortą finansuoja Ukrainos vyriausybė.
Socialiniuose tinkluose tikslingai keliama pasipiktinimo banga – tvirtinama, esą nuolat pagalbos prašanti Ukrainos vyriausybė, Vakarų partnerių skiriamas lėšas išnaudoja ne ginklams ar gyvybiškai būtinoms priemonėms įsigyti, o „taško pinigus“ prabangių kurortų statybai.
Tačiau tai yra sąmoningai skleidžiama melaginga informacija.
Iš tiesų Goro kalnų kurorto statybos nėra finansuojamos valstybės. Projekto iniciatorė – privati Ukrainos bendrovė „OKKO Group“. Ji save įvardija „vieninteliu savininku, pagrindiniu investuotoju, pagrindiniu kūrėju, vystytoju bei būsimuoju operatoriumi“.
OKKO grupė, kuriai priklauso degalinių tinklą valdanti bendrovė „Galnaftogaz Group“, praėjusių metų spalio pabaigoje paskelbė apie Goro kalnų kurorto statybų pradžią.
Pranešime spaudai bendrovė nurodė, kad bendra investicijų suma siekia 1,5 mlrd. JAV dolerių, iš kurių maždaug trečdalį OKKO grupė ketina padengti pati.
Milijardas bus pritrauktas „iš kitų investuotojų“. Šių investuotojų pavadinimų bendrovė nenurodė.
Ši tema sudomino ir vokietijos portalo „20 Minuten“ žurnalistus. Į jų užklausą bendrovės „GORO Development“ atstovas Oleksandras Tkačenka atsakė neįvardydamas konkrečių investuotojų pavardžių, tačiau tačiau patvirtino, kad tai privataus sektoriaus projektas. „Ukrainos valstybė jame nedalyvauja“, – teigė bendrovės atstovas.
Kurortas suplanuotas prieš Rusijos invaziją
Slidinėjimo kurorto šiame regione idėja kilo gerokai prieš Rusijos invaziją į Ukrainą. Naujienų portalo kyivindependent.com duomenimis, pirmą kartą apie projektą buvo paskelbta prieš devynerius metus, tačiau jis buvo atidėtas.
Tiesa tame pačiame straipsnyje nurodoma, kad projektą ketina remti Ukrainos valstybė, tačiau ne tiesiogiai investuodama.
Statybas remia partnerystė su Ukrainos vyriausybe pagal jos „investicinės auklės“ (angl. investment nanny) iniciatyvą, kuri numato, kad gali būti pasiūlytas pagreitintas žemės sklypo suteikimas bei atleidimas nuo mokesčių, siekiant padidinti projekto gyvybingumą.
2022 m. pradžioje, kai atrodė, kad niekas nekliudo sėkmingam statybų startui, Rusija įsiveržė į Ukrainą.
Šiuo metu vėl svarstoma atnaujinti pradėtus darbus. Oficialioje interneto svetainėje skelbiama, kad pirmieji viešbučių kambarių užsakymai bus galimi nuo 2025 m. vasario mėn.
OKKO grupė, įgyvendindama projektą, taip pat pasikliauja Europos bendrovėmis, pavyzdžiui, „Doppelmayr Group“, kuriai priklauso Šveicarijos lynų kelių bendrovė „Garaventa“.
15min verdiktas: manipuliacija. Socialiniuose tinkluose bei Rusijos propagandinėje žiniasklaidoje informacija apie naujo kurorto statybas pateikiama kaip valstybinis projektas. Tačiau tai netiesa – nors valstybė daro tam tikrų mokestinių ir verslo aplinkos gerinimo nuolaidų, projektas rengiamas privačių investuotojų lėšomis.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.