Prorusiškame „Telegram“ kanale Ukraina.ru platinamas tariamai „Al Jazeera“ televizijos siužetas, pasakojantis apie ukrainietį, kuris esą nusivylė, kad jo gyslomis teka tik 10 proc. ukrainietiško kraujo.
„Pabėgėlis iš Ukrainos padegė Kalifornijoje esantį DNR tyrimų centrą po to, kai sužinojo, kad jis mažiau nei 10 proc. ukrainietis. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad jis daugiausia buvo lenkas, su vienodu ukrainietiško ir rusiško kraujo procentu.
Pabėgėlis Oleksijus Šinkarenka pareikalavo grąžinti pinigus, nes buvo įsitikinęs, kad rezultatai neteisingi. Laboratorija pinigų negrąžino, todėl jis nusprendė atkeršyti genetikams padegimu“, – tvirtinama „Telegram“ kanale platinamoje žinutėje.
Vėliau ši žinutė buvo tiražuojama ir kai kuriose rusakalbėse žiniasklaidos priemonėse.
Kraujas parodo šaknis
Melagienoje pasakojama apie nebrangius DNR testus, kurie pastaruoju metu itin išpopuliarėjo visame pasaulyje.
Atsiradus pigios genetinės sekoskaitos galimybei, kiekvienas gali sužinoti savo tolimą istoriją ir kilmę.
Šis tyrimas atliekamas ne laboratorijoje, o nuotoliniu būdu. Užsisakius testo rinkinį, į kliento paštą atkeliauja siuntinys, kuriame – visi DNR medžiagai surinkti reikalingi įrankiai.
Išsiuntus savo seilių mėginį, laboratorijoje jis išvalomas, išgryninama DNR, tada tūkstančiai tikslių jos segmentų padidinami ir perskaitomi.
Vėliau sukuriamas skaitmeninis failas su genetinės kilmės žemėlapiu, o duomenys įkeliami į visų kitų žmonių segmentų duomenų bazę ir palyginami su visų kitų sumokėjusių klientų duomenimis.
Taigi, norinčiam išsitirti asmeniui nereikia fiziškai atvykti į laboratoriją atlikti tyrimo.
Klastočių rinkinys
Nors internete platinamas vaizdo įrašas imituoja „Al Jazeera“ vaizdo įrašų dizainą ir yra platinamas su jos logotipu, oficialioje Kataro transliuotojo svetainėje ar socialinės žiniasklaidos paskyrose tokios istorijos nėra.
Atlikus tariamo ukrainiečio nuotraukos paiešką atvirkštinių vaizdų paieškos sistemos aptinka, kad iš tiesų tai – politikas iš Belfasto (Šiaurės Airija) Gerry Carrollas.
Tariami laboratorijos padegimo vaizdai iš tiesų „pasiskolinti“ iš kito įvykio, kurio metu buvo padegtas įkalinimo įstaigos laukiamasis. Incidentas įvyko 2023 m. birželį Indianos (JAV) valstijoje, o pabėgėliai iš Ukrainos taip pat neturi nieko bendra su šiuo įvykiu.
15min verdiktas: melas. Tokio siužeto „Al Jazeera“ niekada neplatino, o tariamas ukrainietis yra išgalvotas personažas.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.