Ar tikrai Ukrainoje atsirado darbo skelbimų, siūlančių protestuoti Sakartvele?

Rusijos žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose pradėta dezinformacijos kampanija, nukreipta prieš Sakartvele vykstančius protestus. Tvirtinama, neva šalies jaunimas išties pritaria valdančiosios partijos veiksmams, o gatvėse protestuoja specialiai iš Ukrainos atvežti samdiniai. Tačiau tai nėra tiesa.
Protestai Sakartvele / GIORGI ARJEVANIDZE / AFP
Protestai Sakartvele / GIORGI ARJEVANIDZE / AFP

Sudėtinga padėtis

Jau antrą savaitę tūkstančiai proeuropietiškų protestuotojų kiekvieną vakarą susirenka mitinguoti prieš Sakartvelo vyriausybę.

Šalį krečia neramumai nuo tada, kai valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“, kurią opozicija kaltina šalies artinimu prie Rusijos, paskelbė pergalę spalio 26 dieną vykusiuose parlamento rinkimuose. Provakarietiška opozicija atmetė balsavimą kaip suklastotą.

Lapkričio 28-ąją ministro pirmininko Iraklio Kobachidzės sprendimas sustabdyti Sakartvelo derybas dėl stojimo į ES sukėlė naują demonstracijų bangą, į kurią griežtai reagavo policija.

Brutalus smurtas prieš protestuotojus sukėlė pasipiktinimą ir šalyje, ir tarptautinėje bendruomenėje.

Menkina protestuotojus

Rusų propagandininkai puolė gelbėti į sunkią padėtį patekusių Sakartvelo valdančiųjų. Internete pasirodė koordinuotos informacinės kampanijos, kurių teiginiai daugmaž panašūs – tvirtinama, neva iš tiesų šalies jaunimas palaiko valdžios sprendimą, nes esą nenori „pakartoti Ukrainos likimo“, o štai į gatves protestuoti atvyksta samdyti provokatoriai iš įvairių šalių. Daugiausia tariamų samdinių verbavimu kaltinama Ukraina.

„AP“/„Scanpix“/Protestai Sakartvele
„AP“/„Scanpix“/Protestai Sakartvele

Kremliui priklausantys „Telegram“ kanalai ir socialinės žiniasklaidos vartotojai aktyviai dalijasi žinutėmis, kad Ukrainoje esą verbuojami „aktyvistai“ dalyvauti Sakartvele vykstančiose protesto akcijose.

„Didžiausioje Ukrainos darbo paieškos svetainėje buvo paskelbtas labai įdomus skelbimas. Černihivo mieste ieškoma stiprių vaikinų, kurie galėtų dalyvauti protesto akcijose Sakartvele. Žadamas 2000 grivinų atlygis, apgyvendinimas ir maitinimas, taip pat nemokamas pervažiavimas per sieną“, – taip viename tokių įrašų pasakojama apie Ukrainoje neva pasirodžiusius darbo skelbimus.

Labai panašaus turinio žinutės pasirodė ir Baltarusijos valstybinėje žiniasklaidoje.

Dažnai publikacijose pridedamas ir populiarios Ukrainos darbo skelbimų svetainės work.ua skelbimas ukrainiečių kalba.

„Ieškome stiprių vyrų fiziniam darbui. Darbas – tai dalyvavimas gatvės akcijose.
– Akcijos vyksta Sakartvele, padedame kartvelams ginti savo laisvę.
Kovinė patirtis, patirtis gatvės protestuose ir kovos menų išmanymas.
bus privalumas.
Darbo sąlygos: Įdarbinimas – 3 savaitės be laisvų dienų. Atlyginimas: 35 eurai per dieną,
maitinimas ir apgyvendinimas mūsų sąskaita. Dėl sienos kirtimo problemų nekils.
Nebus jokių problemų kertant sieną, viskas sutarta. Išsamesnė informacija pokalbio metu“,
– taip neva atrodo darbo skelbimas.

Ekrano nuotr. /Ukrainoje tariamai platinamo darbo skelbimo klastotė
Ekrano nuotr. /Ukrainoje tariamai platinamo darbo skelbimo klastotė

Darbo skelbimas suklastotas

Darbo skelbimo data nurodyta lapkričio 30 diena – dvi dienos po prieštaringo Sakartvelo premjero sprendimo, kuris sukėlė demonstracijų bangą šalyje.

Šiame darbo paieškos tinklapyje per paskutines 30 dienų buvo publikuoti 637 darbo pasiūlymai Černihive. Nei viename jų nebuvo ieškomi aktyvistai. Taip pat panašių skelbimų nerasta ir kituose miestuose.

Suklastotame skelbime nurodyta darbdavio įmonė „Petrenko.V.N“ (Петренко В.Н.), veikianti statybų ir medienos apdirbimo pramonės srityje, kurioje dirba 10-15 darbuotojų. Work.ua svetainėje tokio darbdavio nėra.

Ukrainos įmonių duomenų bazėje youcontrol.com tokios darbdavio taip pat nepavyko aptikti.

15min verdiktas: melas. Ukrainoje nėra ieškoma samdinių vykti protestuoti į Sakartvelą. Į gatves išėję kartvelai negauna už tai finansinio atlygio.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai