Ar tikrai vaikai Gazoje rengiami kostiumais, kurie vėliau taps jų lavonmaišiais?

Karas Gazos Ruože jau ne kasdien patenka į pirmas laikraščių, televizijų ir portalų pozicijas, bet melagienos apie jį toliau kuriamos ir platinamos. Internautai atkreipė dėmesį į vaikus, apsirengusius kostiumais, kurie aktyviai buvo naudojami per pandemiją. Vaizdo įrašą su mažyliais lydi komentarai, esą jie vilki lavonmaišius, visų pirma skirtus savižudžiams. Iš tiesų mažamečiai per dideliais kostiumais dengiasi nuo šalčio.
Gazos Ruože vaikai tikrai vilki vienkartinius kostiumus, bet ne kaip galimus lavonmaišius žūties atveju, o apsaugą nuo šalčio ir lietaus
Gazos Ruože vaikai tikrai vilki vienkartinius kostiumus, bet ne kaip galimus lavonmaišius žūties atveju, o apsaugą nuo šalčio ir lietaus / Ekrano nuotr. iš „YouTube“

Vėl mini aukų vaidybą

Pastarosiomis savaitėmis įvairių socialinių tinklų vartotojai ėmė platinti pusės minutės trukmės įrašą, kuriame matyti keli džiaugsmingai šokinėjantys vaikai.

Jie apsirengę baltais akivaizdžiai per dideliais kostiumais. Atidžiau įsižiūrėjus galima atpažinti vienkartinius kostiumus, kurie ypač dažnai naudoti per COVID-19 pandemiją.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Socialinių tinklų vartotojai aiškina, esą vienkartiniai kostiumai skirti ir tariamų aukų vaidinimui
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Socialinių tinklų vartotojai aiškina, esą vienkartiniai kostiumai skirti ir tariamų aukų vaidinimui

Viena pirmomis kovo dienomis įrašu pasidalijusi „Facebook“ vartotoja prie jo pridėjo: „Jie mano, kad tai „drabužiai ir striukės nuo šalčio“, bet nežino, kad tai šachidų (vert. savižudžių sprogdintojų) kūno krepšiai Gazoje, padedantys pasiruošti mirčiai prieš Izraelio karo mašiną tarptautinėje tyloje.“

Taigi vaikai (ar feikiniai ketčiupiniai filmai su jais, ar tikri lavonai) palestiniečiams – tai tik priemonė kovai prieš Izraelį.“

Panašu, kad šis klipo apibūdinimas buvo išverstas. „Facebook“ galima rasti ir identišką tekstą anglų kalba, kuriuo su tuo pačiu vaizdo įrašu buvo pasidalyta vasario viduryje.

Maždaug valanda anksčiau ir klipą, ir tokį pat tekstą paskelbė vienas socialinio tinklo „X“ vartotojas. „Tiesiog paprasto 23 metų palestiniečio, kuris stengiasi išgyventi genocidą Gazoje“ įrašas peržiūrėtas jau daugiau nei 16 tūkst. kartų.

Vaizdo įrašą su besidžiaugiančiais vaikais platina ne tik palestiniečius, bet ir Izraelį remiantys įvairių socialinių tinklų vartotojai.

Klipu pasidalijęs turkakalbis „X“ vartotojas išreiškė rūpestį dėl mažamečių Gazoje. „Kiekvienas vaikas, kurį matėte sužalotą lavonmaišyje, prieš tai juokėsi taip pat“, – rašė vienas „Instagram“ vartotojas.

„Palestiniečių vaikai laimingi žaidžia galvodami, kad šie kostiumai yra striukės. Bet nežino, kad turės būti juose palaidoti, jei mirs“, – komentavo „TikTok“ vartotojas.

O vienas „X“ vartotojas, kaip ir cituota lietuvė, priminė karo metu išpopuliarėjusį naratyvą, neva palestiniečių rodomi sužeidimai ir net žūtys tėra vaidyba. Tam net buvo sukurtas terminas – „Pallywood“ (sujungus Palestinos ir Holivudo pavadinimus), jį kaip grotažymę pavartojo ir šis internautas.

Taip pat skaitykite: Per karą Gazos Ruože atsirado naujadaras „Pallywood“: ar tikrai palestiniečiai vaidina?

Jis taip pakomentavo klipą: „Geriausia Palestinos propaganda ir mirties kultūra: Palestinos vaikams buvo įteikti lavonmaišiai ir liepta juos nešioti ant įprastų drabužių, nuteikti prieš Izraelį. Tuomet suaugusieji filmavo vaikus įvairiose vietose. Štai vienas iš tų vaizdo įrašų.“

Nors informacija, kad vaikams Gazoje buvo duoti apsirengti vienkartiniai kostiumai, yra teisinga, ji interpretuojama klaidingai. Nepilnamečiai į juos lindo ne kaip į lavonmaišius, kad būtų pasiruošę galimai žūčiai, juoba ne vaidinimams.

Siuva ir sauskelnes

Platinamas vaizdo įrašas pažymėtas vandens ženklu. Jame arabiškai parašyta: „Parama Gazos žmonėms. Vaikai tai įvertino kaip striukes. Mūsų vaikai vilki koronos drabužius, kad apsisaugotų nuo šalčio.“

Ekrano nuotr. iš „YouTube“/Gazos Ruože vaikai tikrai vilki vienkartinius kostiumus, bet ne kaip galimus lavonmaišius žūties atveju, o apsaugą nuo šalčio ir lietaus
Ekrano nuotr. iš „YouTube“/Gazos Ruože vaikai tikrai vilki vienkartinius kostiumus, bet ne kaip galimus lavonmaišius žūties atveju, o apsaugą nuo šalčio ir lietaus

Čia užsiminta, kad šiuos vienkartinius kostiumus per pandemiją vilkėdavo žmonės, dirbdavę ar savanoriaudavę COVID-19 skyriuose, bendraudavę su užsikrėtusiais virusu.

Internete paieškojus informacijos pagal raktažodžius „Gaza lavonmaišiai“ (angl. body bags) galima rasti dar pernai spalio viduryje, praėjus vos savaitei nuo karo pradžios, paskelbtą Jungtinių Tautų agentūros įspėjimą, kad Gazoje ima trūkti lavonmaišių. Tuo metu buvo žuvę 2 329 palestiniečiai. Šiuo metu aukų priskaičiuojama jau daugiau nei 30 tūkst.

Kaip atrodo Gazoje naudojami lavonmaišiai, galima pamatyti šiame AP reportaže. Jie būna balti, iš pirmo žvilgsnio tikrai panašūs į vaikų apsirengtus medicininius kostiumus, arba juodi.

Nėra pranešimų iš patikimų šaltinių, jog vaikai būtų specialiai rengiami vienkartiniais kostiumais, kad žūties atveju jų kūnų nereikėtų vynioti į lavonmaišį ar kad taip būtų ruošiamasi filmuoti tariamai sužeistus arba žuvusius žmones.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Al-Jazeera“ korespondentas Waelis Al-Dahdouh rengiasi laidoti savo šeimą Gazoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Al-Jazeera“ korespondentas Waelis Al-Dahdouh rengiasi laidoti savo šeimą Gazoje

Tačiau paieška pagal raktažodžius anglų kalba „Gaza vaikai kostiumai korona“ leidžia rasti daugiau vaizdo įrašų, kuriuose matyti baltais kostiumais vilkintys nepilnamečiai.

„Vaikai iš perkeltųjų šeimų Rafa mieste Gazos Ruožo pietuose vilki apsaugos nuo koronaviruso kostiumus. Kai kurie sako, kad tai yra vieninteliai jų drabužiai“, – prie sausio pabaigoje rodyto reportažo paaiškino JAV televizija NBC.

Panašių vaizdo įrašų – apie vienkartinius kostiumus, perduotus palestiniečiams kaip pagalbą, – tuo metu publikuota ir daugiau.

VIDEO: Gazos Ruoše vaikai vilki vienkartinius kostiumus, taip saugodamiesi nuo šalčio ir drėgmės

Sumanios mamos net ėmė siūti sauskelnes iš medicininių kostiumų.

Jautėsi lyg astronautas

Apie neįprastą vaikų aprangą rašė ir „Al Jazeera“ portalas: „Neturėdami jokių galimybių ir išeičių, desperatiškai bandydami išlaikyti vaikus šiltus ir sausus, tėvai Gazos Ruože ėmė rengti juos baltais medicininiais kombinezonais iš asmeninių apsaugos nuo COVID-19 priemonių rinkinių.

Perkelti asmenys, kurių daugelis buvo priversti kraustytis keliskart, kenčia nuo didelio žiemos šalčio, o nuo gamtos stichijų juos saugo tik plonos palapinės.

Daugelio iš 1,4 mln. žmonių, kurie bėgdami iš kitų Gazos Ruožo teritorijų susibūrė Rafa mieste, vienintelė turima apranga yra ta, kurią dėvi. Jei drabužiai sušlampa, mažai šansų, kad šaltyje jie vėl išdžius.

Kai kuriose vietose dalinami balti kombinezonai, likę po pandemijos – jie turi plastikinį pamušalą ir sulaiko bent dalį drėgmės.“

Vasario vidury žurnalistų kalbintas 11-metis Nouras pasakojo su tėvais ir seserimis apsistoję palapinėje. Joje šalta ir ji menkai apsaugo nuo stipraus lietaus. Kai atvažiavo kostiumų prikrauti sunkvežimiai, vaikai nuskubėjo pasiimti sau ir dabar juos vilki dieną ir naktį.

Ekrano nuotr. iš „X“/Socialinių tinklų vartotojai aiškina, esą vienkartiniai kostiumai vaiko žūties atveju bus panaudoti kaip lavonmaišiai
Ekrano nuotr. iš „X“/Socialinių tinklų vartotojai aiškina, esą vienkartiniai kostiumai vaiko žūties atveju bus panaudoti kaip lavonmaišiai

„Man šilta ir vanduo nepasiekia mano drabužių. Kitų drabužių visai neturiu. Jei jie sušlaptų, neturėčiau, ką apsirengti“, – pasakojo berniukas.

Nouras prisiminė, kad iš pradžių sau atrodė juokingai ir kartu bauginančiai, lyg operacijon susirengęs žmogus ar astronautas. Todėl kaskart, išvydęs savo atvaizdą ant mašinos lango, juokdavosi. Ilgainiui ir jis, ir kiti vaikai prie tokios išvaizdos priprato.

Šiame straipsnyje taip pat neminima, kad kostiumai būtų išdalyti vaikams kaip galimi lavonmaišiai ar kad jais apsirengusius vaikus ketinama filmuoti ir rodyti kaip tariamai sužeistus ar žuvusius.

15min verdiktas: trūksta konteksto. Gazos Ruože tikrai dalijami vienkartiniai kostiumai, naudojami ligoninėse ar panašiose vietose. Bet jie skirti vaikams apsaugoti nuo šalčio ir lietaus, o ne panaudoti kaip lavonmaišius, jei šie žūtų, ar tariamai sužeistiems arba negyviems palestiniečiams vaidinti.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai