„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ar Turkija padės Europos Sąjungai pakelti migrantų naštą?

Sekmadienį Briuselyje susitinka Europos Sąjungos vadovai ir Turkijos premjeras Ahmetas Davutoglu. Pagrindinė susitikimo tema – pabėgėlių krizė ir galimybė spręsti ją koordinuotai.
Migrantai
Migrantai / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Šiais metais Europą per Turkiją jau pasiekė 575 000 migrantų. ES vadovai norėtų, kad Turkijos valdžia labiau prisidėtų prie migrantų srautų suvaldymo. Tiesa, Turkijos atstovai reikalauja didesnio finansavimo ir perspektyvos derybose dėl narystės.

ES reikalavimai Turkijai bus sienų apsaugos stiprinimas, migrantų registracija (dauguma jų Europą iš Turkijos pasiekia be pasų ar su padirbtais pasais, kuriuos įsigyja Turkijos juodojoje rinkoje).

Taip pat svarbi sąlyga – Turkijos sutikimas priimti migrantus, kurių prašymus atmes ES atgal. 

Tuo metu Turkija reikalauja papildomo finansavimo, mat per šiuos metus migrantų krizės suvaldymui jau išleisti net 8 milijardai dolerių. Tikimasi, kad ES galėtų suteikti 3 milijardų eurų vertės finansinį paketą. Jo skyrimą garantuotų Turkijos sutikimas su ES sąlygomis.

Be to, vėl daugumą parlamente užsitikrinęs Recepas Tayyipas Erdoganas norėtų simbolinio žingsnio – atnaujintų derybų dėl narystės ES ir dialogo dėl bevizio režimo. 

Turkijos derybinę poziciją gali apsunkinti tai, kad ji vis dar laukia susitarimų ir su kitomis valstybėmis, kurios turėtų priimti ES nepriimtus migrantus atgal. 

Prognozuojama, kad po šiandienos ES vadovų ir Turkijos premjero A.Davutoglu susitikimo bus patvirtinta deklaracija bei apibrėžtas tolesnis veiksmų planas.

„Scanpix“/AP nuotr./Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Turkijos premjeras Ahmetas Davutoglu
„Scanpix“/AP nuotr./Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Turkijos premjeras Ahmetas Davutoglu

Lietuvos prezidentė žada rimtą pokalbį

Pasak prezidentės, Ankara yra įsipareigojusi užtikrinti griežtesnę sienų kontrolę ir ekonominių migrantų grąžinimą iš Europos Sąjungos. Savo ruožtu Briuselis žada Turkijai finansinę paramą.

„Kalbėsime, kiek tai kainuotų, esame pasirengę finansiškai paremti Turkiją iki 3 mlrd. per trejus metus. Svarbu, kad galėtų sustiprinti patikrą, taip pat ir tiems pabėgėliams likti stovyklose, kurios yra Turkijoje. Taigi, geriau yra turėti readmisijos susitarimus, duoti pinigus trečiosioms šalims, tai bus gerokai pigiau negu tie neprognozuojami srautai, kurie dabar užplūdo Europą. Taigi, kalbėsimės labai rimtai, kuo galime ir padėti Turkijai, ir padėti suvaldyti tuos migrantų srautus, kurie dabar plūsta į Europą“, – išplatintame garso įraše sakė D.Grybauskaitė.

 
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Dalia Grybauskaitė
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Dalia Grybauskaitė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs