Pažymima, kad šis įstatymo projektas net neturėjo būti svarstomas antradienį, tačiau nagrinėti jį be eilės jau posėdžio pradžioje paprašė Dūmos deputatas iš „Vieningosios Rusijos“ partijos frakcijos ir Dūmos saugumo komiteto pirmininko pavaduotojas Ernestas Valejevas.
Įstatymo projektą dar vasarą pristatė grupė senatorių ir Rusijos Federacijos tarybos. Trečiojo svarstymo metu už jį balsavo 343 deputatai, o prieš – tik du. Vienas susilaikė.
Dabar jėgos struktūrų pareigūnams leidžiama šauti į moteris ar nepilnamečius asmenis, jeigu jie, įtariama, vykdo teroro išpuolius.
Naujas teisės aktas numato, kad FST darbuotojai gali įeiti į bet kokias patalpas, jeigu reikia užtikrinti visuomenės saugumą kilus masiniams neramumams, o taip pat panaudoti šaunamąjį ginklą susitelkus gausiems piliečių susibūrimams, siekiant užkirsti kelią teroro aktams ar laisvinant įkaitus.
Papildytas ir įstatymas dėl valstybės sienos. Dabar jėgos struktūrų pareigūnams leidžiama šauti į moteris ar nepilnamečius asmenis, jeigu jie, įtariama, vykdo teroro išpuolius.
Naujas įstatymas įveda nemažai apribojimų FST pareigūnams. Pavyzdžiui, jiems dabar bus draudžiama kontaktuoti su užsieniečiais, užsienio žiniasklaidos atstovais, tarptautinių organizacijų darbuotojais, o taip pat nevyriausybinėmis organizacijomis, kurios įtrauktos į „užsienio agentų“ registrą, jeigu šių kontaktų nepalaimino pareigūno vadovai.
Be to, FST darbuotojams, jų žmonoms ir nepilnamečiams vaikams bus draudžiama atsidaryti ir turėti sąskaitų užsienio bankuose, naudotis bet kokiais kitais užsienietiškais finansiniais instrumentais, turėti nekilnojamojo turto užsienyje, „jeigu tai nėra susiję su operatyvinės-tarnybinės veiklos užduotimis“.
Įstatymas taip pat leis specialiųjų tarnybų darbuotojams imti valstybės sieną kertančių asmenų pirštų atspaudus, „jeigu yra kokių nors požymių, rodančių, kad tie asmenys gali būti linkę į teroristinę veiklą“, skelbia naujienų agentūra TASS.
Vienas iš nedaugelio Dūmos opozicijos veikėjų, deputatas Dmitrijus Gudkovas pažymėjo, kad tokius požymius „nustatinės pati FST ir su mumis tokia informacija nesidalys“. Jo nuomone, piktnaudžiavimo daktiloskopuojant žmones nebus išvengta. „Ką tik valgiau ukrainietiškų barščių – ar tai ne požymis? O jūsų... fizionomija nespindi pasididžiavimu. Praeikime“, – ironizavo D.Gudkovas savo „Facebook“ paskyroje.
Policijos ir FST galias didinantys projektai pristatyti po to, kai Dūmai buvo pateiktas vadinamasis „sadistų įstatymas“, leidžiantis Federalinės bausmių vykdymo tarnybos darbuotojams naudoti specialiąsias priemones įkalintųjų atžvilgiu.
„Įstatymas nukreiptas prieš piliečius apskritai ir prieš opoziciją konkrečiai... niekas nebūsime apsaugoti nuo organų savivalės“, – reziumavo D.Gudkovas. Savo „Twitter“ paskyroje jis parašė, kad balsavo prieš naująjį įstatymą.
Newsru.com pamžymi, kad liepą Dūmai buvo pristatytas panašus įstatymo projektas, tik juo siekta didinti policijos įgaliojimus. Šiame projekte taip pat kalbama apie šaunamųjų ginklų panaudojimą žmonių susibūrimo vietose, teisę šaudyti į moteris ir kai kurių policininkų pareigų bendraujant su piliečiais panaikinimą. Rusijos žmogaus teisių gynėjai stojo į aršią kovą prieš tokias permainas.
Policijos ir FST galias didinantys projektai pristatyti po to, kai Dūmai buvo pateiktas vadinamasis „sadistų įstatymas“, leidžiantis Federalinės bausmių vykdymo tarnybos darbuotojams naudoti specialiąsias priemones įkalintųjų atžvilgiu. Lapkričio pabaigoje Rusijos vidaus reikalų ministras Vladimiras Kolokolcevas užsiminė, kad reikia „užveržinėti veržles“. Trečdalis Rusijos gyventojų (33 proc.) mano, kad artimiausiais metais šalyje sustiprės kitaminčių ir opozicijos persekiojimas ir represijos.