Armėnijai rengiantis penktadienį minėti Osmanų imperijos pajėgų vykdytų armėnų žudynių, kurios yra tarp šių kaimyninių šalių tvyrančio priešiškumo priežastis, šimtąsias metines, prezidentas Seržas Sargsianas sakė, kad negali būti jokių išankstinių sąlygų taikos procesui pradėti ir nebus reikalaujama, kad turkai pripažintų vykdę genocidą.
„Galiausiai mes užmegsime normalius santykius su Turkija ir šie santykiai turėtų būti kuriami be jokių išankstinių sąlygų“, – S.Sargsianas sakė grupei užsienio žurnalistų.
3,2 mln. gyventojų turinti Armėnija 2009 metų spalį pasirašė su Turkija susitarimus dėl diplomatinių santykių užmezgimo ir sausumos sienų atvėrimo, tačiau sutartys įstrigo abiejų valstybių parlamentuose, šalims kaltinant viena kitą bandymais keisti dokumentų tekstus ir nustatyti naujas sąlygas.
Artėjant 100-osioms žudynių metinėms, popiežius ir Europos Parlamentas supykdė Ankarą, pavadinę šią armėnų tautos tragediją genocidu. Analogišką deklaraciją antradienį paskelbė Austrijos parlamentas, o Turkija pareiškė Vienai, kad niekam nederėtų „kitų mokyti istorijos“, ir tai ilgam sugadins dvišalius santykius.
S.Sargsianas sakė, kad susitaikymo procesas gali prasidėti, kai „Turkijos vadovybė bus pasirengusi užmegzti normalius santykius be jokių išankstinių sąlygų“.
Prezidentas nurodė atšaukęs susitarimus iš parlamento, kad pasiųstų „politinę žinią“ Turkijai.
Austrijos deklaracija apie armėnų genocidą ilgam sugadins dvišalius santykius, sako Turkija
Tuo tarpu Turkija trečiadienį vakare pareiškė Austrijai, kad šios šalies parlamento deklaracija, kurioje Osmanų imperijos pajėgų 1915 metais vykdytos armėnų žudynės įvardijamos kaip genocidas, ilgam sugadins dvišalius santykius.
„Akivaizdu, kad ši deklaracija turės ilgalaikį neigiamą poveikį Turkijos ir Austrijos santykiams“, – pažymima pareiškime.
„Ši deklaracija mums sukėlė pasipiktinimą, – rašoma Turkijos užsienio reikalų ministerijos paskelbtame pareiškime. – Atmetame šį šališką Austrijos parlamento požiūrį mėginant mokyti kitus istorijos, nes jam nėra vietos nūdienos pasaulyje.“
„Akivaizdu, kad ši deklaracija turės ilgalaikį neigiamą poveikį Turkijos ir Austrijos santykiams“, – pažymima pareiškime.
Ministerija nurodė iškvietusi savo ambasadorių Vienoje Hasaną Gogusą „konsultacijoms“ dėl Vienos deklaracijos, kuri yra viena iš virtinės pastaruoju metu užsienio šalių institucijų ir parlamentų paskelbtų pareiškimų apie armėnų tautos genocidą, priimtų artėjant 100-osioms žudynių metinėms.