Egipte, Saudo Arabijoje, Libane, Jordanijoje, Katare, Libijoje ir Jemene ketvirtadienį paskelbtuose oficialiuose pranešimuose sakoma, kad šventasis mėnuo prasidės ateinančią dieną.
Dėl politinių ir religinių nesutarimų šio regiono šalyse, kuriose daugumą sudaro sunitai arba šiitai, šventojo mėnesio pradžia dažnai skelbiama skirtingomis dienomis. Ramadanas tradiciškai skelbiamas pastebėjus mėnulio jaunatį.
Sukilimo apimtos Sirijos vyriausybė paskelbė, kad šventasis musulmonų mėnuo prasidės šeštadienį, tuo tarpu opozicinė Sirijos nacionalinė taryba (SNT) pareiškė, kad ramadanas prasidės nuo penktadienio. SNT paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ sirai raginami laikyti vienybės ir bendromis jėgomis kovoti su prezidento Basharo al Assado režimu.
„Mums artėjant prie pergalės prieš represijų ir korupcijos gaują, raginame mūsų žmones stiprinti savo pasipriešinimą ir konfrontaciją su režimo nariais ir jų milicija, taip pat palaikyti didvyriškas brigadas Damaske, – skelbia SNT. – Šventasis Ramadano mėnuo bus pergalės prieš nusikaltėlius mėnuo.“
Mėnulio jaunatis žymi musulmonų mėnulio kalendoriaus naujo mėnesio, trunkančio 29-30 dienų, pradžią.
Kai kurios šalys remiasi astronominiais apskaičiavimais ir observatorijų duomenimis, o kitose mėnulio jaunatį privalu pamatyti plika akimi, todėl kai kada ramadanas pradedamas skirtingomis dienomis. Kiekvienais metais šis šventasis mėnuo pradedamas 11 dienų anksčiau.
Per Ramadaną musulmonai nuo saulėtekio iki saulėlydžio turi susilaikyti nuo maisto, gėrimo ir lytinių santykių, taip pat sutelkti dėmesį į dvasingumą, gerus darbus ir labdarą.
Prognozuojama, kad ilgos ir karštos vasaros dienos šiemet dar labiau apsunkins griežtą ramadano pasninką
Ketvirtadienį Egipto prezidentas Mohammedas Mursi pasinaudojo proga paskelbti malonę 572 civiliams, nuteistiems karinių tribunolų, tokiu būdu patenkindamas vieną iš svarbių reikalavimų, iškeltų demokratijos siekiančių aktyvistų.
Tačiau ši malonė bus suteikta tik mažytei daliai iš tūkstančių civilių, kurie buvo nuteisti karinių tribunolų po to, kai kariškių taryba perėmė valdžią šalyje po prezidento Hosni Mubarako nuvertimo pernai vasarį.
Kaip nurodo aktyvistai, kariniai tribunolai nuteisė daugiau nei 11 tūkst. žmonių. Šią problemą tiriančio komiteto atstovas ketvirtadienį sakė, kad kalėjimuose tebelaikomi daugiau nei 2 100 asmenų.
Prognozuojama, kad ilgos ir karštos vasaros dienos šiemet dar labiau apsunkins griežtą ramadano pasninką, sulėtinantį gyvenimo tempą ir pakeičiantį kasdienius žmonių įpročius.
M.Mursi ragino egiptiečius laikytis darbo valandų, siekiant pagerinti šalį varginančias saugumo problemas ir pašlijusį tarnybų darbą.
M.Mursi, kuris buvo prisaikdintas praėjus mažiau nei 20 dienų po rinkimų, tapo pirmuoju šiame regione demokratiškai išrinktu islamistu lyderiu.
Prezidentas dar nėra paskyręs vyriausybės, todėl kol kas paliko dirbti kariškių palaikomą vyriausybę, kol bus paskirtas nacionalinės vienybės ministrų kabinetas.
Šiame regione ramadanas sutinkamas jau antrąkart po to, kai jame nuvilnijo protestų prieš ilgamečius lyderius banga.
Nors per šventąjį mėnesį gyvenimo tempas sulėtėja, pernai tuo metu Sirijoje suintensyvėjo protestai, o sukilėliai Libijoje užėmė sostinę Tripolį, nuversdami ilgamečio diktatoriaus Muamaro Kadhafi režimą.