Vėlyvą popietę iš NASA Kennedy (Kenedžio) kosminių skrydžių centro Floridoje pakilo raketa „Falcon“, kurioje buvo trys vyrai, visi turintys karinio piloto patirties ir atstovaujantys savo šalims.
Juos kelionėje lydį buvęs NASA astronautas, dabar dirbantis šį privatų skrydį surengusioje bendrovėje „Axiom Space“.
Kapsulė TKS turėtų pasiekti šeštadienį. Prieš grįždami namo jie dvi savaites atliks eksperimentus, bendraus su moksleiviais ir gėrėsis Žemės vaizdais.
Kiekvienai iš trijų šalių ši misija kainuoja 55 mln. dolerių (50,57 mln. eurų) ar daugiau. Tokia yra apytikslė kelionės – trečiosios tokios, organizuojamos Hjustono bendrovės „Axiom Space“ kartu su NASA ir „SpaceX“, – kaina vienam asmeniui. Rusija užsakomąsias misijas į TKS priima jau daugiau nei du dešimtmečius, o NASA pradėjo tik prieš dvejus metus.
Turkas Alperas Gezeravci (Alperas Gezeravdžis), buvęs naikintuvo pilotas ir oro linijų bendrovės „Turkish Airlines“ kapitonas, tapo pirmuoju savo šalies žmogumi, pakilusiu į kosmosą. Jis pažymėjo, kad Turkija ką tik atšventė savo 100-ąsias metines, o iki šiol dangaus platybės šiai tautai apsiribojo tuo, ką, anot jo, galima matyti plikomis akimis.
„Dabar ši misija atveria visą uždangą, – sakė jis žurnalistams prieš skrydį. – Tai mūsų kito šimtmečio pradžia.“
Taip pat skrenda švedas Marcusas Wandtas (Markusas Vantas), buvęs naikintuvo pilotas, kurį Europos kosmoso agentūra (EKA) 2022 metais pasirinko atsargos astronautu, ir Italijos karinių oro pajėgų pulkininkas Walteris Villadei'us (Valteris Viladėjus), praėjusią vasarą įmonės „Virgin Galactic“ erdvėlaiviu skridęs į kosmoso pakraštį.
Tarp simbolinių daiktų, kuriuos jie pasiima, yra Nobelio premijos medalis iš Švedijos, makaronai iš Italijos ir Turkijos klajoklių kultūros simboliai.
Jiems vadovauja Ispanijos ir JAV pilietis Michaelas Lopezas-Alegria (Maiklas Lopesas-Alegrija). Prieš prisijungdamas prie „Axiom Space“ ir lydėdamas pirmąjį užsakomąjį skrydį jis keturis kartus skrido į kosmosą kaip NASA astronautas. Jis yra vienintelis pakartotinis keleivis „SpaceX Dragon“ kapsulėje, kuri NASA astronautams gabenti į kosminę stotį naudojama nuo 2020 metų.
„Sveiki atvykę į „Dragon“ dažnai skraidančių keleivių klubą“, – radijo ryšiu pasveikino „SpaceX“ paleidimo kontrolės centras.