Ukrainiečių fotografo 2022-ųjų kovo 9-ąją padaryta nuotrauka įtaigiai parodė karo pradžioje Rusijos surengto brutalaus puolimo šiame Ukrainos rytiniame uostamiestyje siaubą.
Nuotraukoje matoma 32 metų Iryna Kalinina, pagimdžiusi negyvą kūdikį Mironą, po pusvalandžio nuo patirtų sužeidimų mirė pati.
„Man tai akimirka, kurią visuomet noriu pamiršti, bet negaliu. Ši istorija visuomet bus su manimi“, – prieš pranešimą apie įvertinimą interviu sakė J.Maloletka.
„Jevhenas Maloletka nepaprastai sunkiomis aplinkybėmis padarė vieną garsiausių“ Rusijos karo Ukrainoje atvaizdų, sakė AP vyresnioji viceprezidentė ir vykdomoji redaktorė Julie Pace.
„Be jo nepalaužiamos drąsos mažai kas būtų žinoma apie vieną brutaliausių Rusijos atakų. Mes nepaprastai juo didžiuojamės“, – sakė ji.
AP fotografijos direktorius J.Davidas Ake'as pridūrė: „Nedažnai koks nors vienas atvaizdas įsirėžia į kolektyvinę pasaulio atmintį. Jevhenas Maloljetka laikėsi aukščiausių fotožurnalistikos standartų užfiksuodamas šią esminę akimirką ir tuo pačiu išlaikydamas AP žurnalistų visame pasaulyje tradiciją nušviesti tai, kas kitu atveju liktų nematoma.“
J.Maloletka ir AP videožurnalistas, taip pat ukrainietis Mstyslavas Černovas į Mariupolį atvyko netrukus po to, kai 2022-ųjų vasario 24-ąją prasidėjo Rusijos invazija į Ukrainą – didžiausias konfliktas Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.
Jie Mariupolyje daugiau nei dvi savaites fiksavo, kaip Rusijos kariuomenė bombarduoja miestą, jo ligonines ir kitus civilinius objektus. AP tyrimas parodė, kad pernai kovo 16-ąją subombardavus Mariupolio teatrą, kuris buvo naudojamas kaip slėptuvė nuo bombų, galėjo žūti iki 600 žmonių.
J.Maloletka ir M.Černovas buvo vieninteliai Mariupolyje likę tarptautiniai žurnalistai, kol galiausiai jiems, rizikuojant gyvybe, pavyko ištrūkti.
Apdovanojimą teikiančios organizacijos „World Press Photo Foundation“ vykdomoji direktorė Joumana El Zein Khoury AP sakė, jog vertinimo komisijos nariai greit apsisprendė, kad prestižinis „Metų nuotraukos“ apdovanojimas turi atitekti J.Maloletkos padarytai fotografijai.
„Nuo pat pradžių buvo aišku, kad ji turi laimėti. Visi komisijos nariai tai sakė nuo pat pradžių... O kodėl? Todėl kad ji išties parodo, kaip karas ir, ypač, šiuo atveju karas Ukrainoje, paveikia ne tik vieną kartą, bet ir kartų kartas“, – sakė ji.
Pasak J.Maloletkos, jis ir M.Černovas manė, kad buvo svarbu nepaisant pavojaus likti Mariupolyje ir rinkti žmonių balsus bei emocijas, ir parodyti juos visame pasaulyje.
J.Maloljetkos fotografijų iš apsiausto Mariupolio serija taip pat pelnė „World Press Photo“ Europos regiono „Metų fotoistorijos“ apdovanojimą; jis buvo paskirtas kovą. J.Maloletkos nuotraukos iš Mariupolio taip pat yra pelniusios kitų apdovanojimų.
„Manau, išties svarbu, kad būtent ukrainietis laimėjo konkursą, parodydamas Rusijos pajėgų prieš civilius Ukrainoje vykdomus žiaurius nusikaltimus, – sakė jis. – Svarbu, kad visos nuotraukos, kurias padarėme Mariupolyje, taptų karo nusikaltimų prieš ukrainiečius įrodymu.“