Ataskaita, kurią parengė vyriausybės pareigūnė Louise Casey, buvo užsakyta po to, kai prieš dvejus metus tarnaujantis Metropoliteno policijos pareigūnas Wayne'as Couzensas pagrobė, išprievartavo ir nužudė londonietę Sarah Everard.
Tačiau nuo to laiko kitas pareigūnas Davidas Carrickas taip pat buvo įkalintas iki gyvos galvos už dešimtis išžaginimų ir seksualinės prievartos atvejų, įvykdytų per du dešimtmečius, taip pat kilo keletas kitų Metropoliteno policijos skandalų.
L.Casey nustatė, kad šie šokiruojantys nusikaltimai buvo įvykdyti vyraujant „giliai įsišaknijusiai homofobijai“ ir grobuoniškam elgesiui, kai pareigūnės ir darbuotojos „nuolat susiduria su seksizmu ir mizoginija“.
Ji padarė išvadą, kad mažumoms priklausantys pareigūnai dažnai patiria patyčias, o smurtas prieš moteris ir mergaites, kurių daugumą sudaro baltaodžiai vyrai, nėra pakankamai rimtai vertinamas.
Paklausta, ar galėtų būti daugiau tokių pareigūnų kaip W.Couzensas ir D.Carrickas, kurie vienu metu tarnavo tame pačiame ginkluotame dalinyje, saugančiame parlamento narius ir užsienio diplomatus, L.Casey atsakė: „Negaliu patikinti, kad taip nėra.“
„Policijos darbas – užtikrinti mūsų, visuomenės, saugumą, – sakė ji. – Pernelyg daug londoniečių prarado pasitikėjimą policija, kad ji galėtų tai padaryti.“
„Nuliūdinęs skaitinys“
L.Casey išvados paskelbtos praėjus beveik 25 metams po Williamo Macphersono ataskaitos, kurioje buvo tiriamos Metropoliteno policijos nesėkmės po juodaodžio paauglio Stepheno Lawrence'o nužudymo 1993 metais ir kurioje taip pat nustatyta, kad šios pajėgos yra instituciškai rasistinės, ir rekomenduota dešimtys reformų.
Ministras pirmininkas Rishi Sunakas pareiškė, kad tai, kas vyksta Metropoliteno policijoje, „tiesiog šokiruoja ir yra nepriimtina“ ir kad „reikia keisti kultūrą ir vadovybę“.
Tačiau jis gynė jos vadovą Marką Rowley, kuris buvo paskirtas po to, kai praėjusį balandį iš pareigų buvo priversta pasitraukti Cressida Dick, kad „atkurtų pasitikėjimą ir patikimumą“, įgyvendinant sausio mėnesį pristatytą pertvarkos projektą.
M.Rowley pavadino L.Casey ataskaitą „labai nuliūdinusiu skaitiniu“.
„Turime tikrą problemą. Organizacijoje yra mizoginijos, homofobijos ir rasizmo, ir mes ketiname tai išnaikinti“, – sakė jis televizijai „Sky News“.
Ataskaitoje, kurioje įvardijamos „sisteminės ir esminės problemos“, įskaitant „netinkamą valdymą“, pateikta 16 rekomendacijų, kuriomis būtų imamasi „visiškos pertvarkos“.
Londono meras Sadiqas Khanas, atsakingas už pajėgas ir inicijavęs ataskaitą, teigė, kad tikisi, jog visos jos bus greitai visiškai įgyvendintos.
„Visi esame suinteresuoti, kad policijos tarnyba iš esmės pasikeistų“, – sakė jis televizijai BBC.
„Nepriimtina“
Jei reformos nebus įvykdytos, tai gali reikšti, kad pajėgos, prižiūrinčios daugiau kaip aštuonis milijonus žmonių 1 605 kvadratinių kilometrų plote JK sostinėje, bus išformuotos, perspėjo L.Casey.
„Esminis dalykas yra tai, kad jei organizacija negali pati savęs sutvarkyti, turi būti vykdomi pokyčiai“, – tvirtino ji BBC radijui.
Tačiau ji pažymėjo: „Sunkiau paprašyti organizacijos pakeisti savo kultūrą ir daryti geresnį darbą.“
Jos ataskaitoje teigiama, kad Metropoliteno policija nesugebėjo apsaugoti savo darbuotojų moterų ir visuomenės nuo „policininkų, smurtaujančių buityje, ir tų, kurie piktnaudžiauja savo padėtimi seksualiniais tikslais“.
„Kaskart besiskundžiančiaisiais netikima, ir jie nesulaukia palaikymo. Su jais elgiamasi blogai arba jie susiduria su priešpriešiniais kaltinimais iš tų, kuriuos apkaltino“, – sakoma ataskaitoje.
363 puslapių apžvalgoje taip pat tvirtinama, kad „budrumo stoka“ reiškė, jog „grobuoniškam ir nepriimtinam elgesiui buvo leista klestėti“.
Rasizmo apraiškų esama ir pačiose pajėgose, kadangi diskriminacija „dažnai ignoruojama“, o skundai „gali būti nukreipti prieš juodaodžius, azijiečius ir etninių mažumų atstovus“.
Ataskaitoje taip pat buvo kritikuojamas Metropoliteno policijos nusikaltimų tyrimas – teigiama, kad kriminalistinių įrodymų saugojimui buvo naudojami „perpildyti, apgriuvę ar sulūžę šaldytuvai ir šaldikliai“.
Tame pačiame šaldytuve buvo rasta pietų dėžutė ir išžaginimo bylose paimti teismo ekspertizės mėginiai, o kai kurie prietaisai buvo tokie pilni, kad buvo užrišti diržais.
Ataskaitoje sakoma, kad vienas šaldytuvas sugedo, todėl jame esantys įrodymai nebegalėjo būti naudojami.