Ataskaitoje buvo nagrinėjamas įtariamas Rusijos vykdomas Ukrainos vaikų deportavimas nuo karo pradžios 2022 m. vasario mėn.
Nors ekspertų grupei nepavyko nustatyti tikslaus Rusijos pajėgų deportuotų vaikų skaičiaus, „didelio masto ukrainiečių vaikų perkėlimo fakto, atrodo, neginčija nei Ukraina, nei Rusija“, sakoma ataskaitoje.
Ukrainos pareigūnai ESBO ekspertams sakė, kad, jų vertinimu, „pagrobtų“ vaikų skaičius siekia nuo 200 tūkst. iki 300 tūkst.
„Į Rusijos Federaciją išvežtų vaikų teisių pažeidimų būta daugybės ir persidengiančių vienas su kitu. Rusijos Federacija ne tik pakartotinai akivaizdžiai pažeidė šių vaikų interesus, bet ir paneigė jų teisę į tapatybę, teisę į šeimą, teisę susijungti su šeima, taip pat pažeidė jų teises į mokslą, prieigą prie informacijos, teisę į poilsį, laisvalaikį, žaidimą, laisvalaikį ir dalyvavimą kultūriniame gyvenime ir mene, taip pat teisę į mintį, sąžinę ir religiją, teisę į sveikatą, teisę į laisvę ir saugumą“, – rašoma ESBO ataskaitoje.
Ataskaitoje taip pat nustatyta, kad trys dažniausios organizuoto vaikų perkėlimo priežastys yra „evakuacija saugumo sumetimais, perkėlimas įvaikinimo ar globos tikslais ir laikinas buvimas vadinamosiose poilsio stovyklose“.
Ekspertų grupė, vadovaujama profesorės Veronikos Bílkovos, daktarės Cecilie Hellestveit ir daktarės Elinos Šteinerte, nustatė, kad Rusijos pajėgų paimti Ukrainos vaikai „yra veikiami prorusiškų informacinių kampanijų, dažnai prilygstančių kryptingam perauklėjimui“.
„Rusijos Federacija nesiima jokių veiksmų, kad aktyviai skatintų Ukrainos vaikų grąžinimą. Priešingai, ji sudaro įvairias kliūtis šeimoms, siekiančioms susigrąžinti savo vaikus“, – pridūrė ekspertai.
Ataskaita „dar labiau atskleidė bjaurius veiksmus, vykdomus Rusijos vadovybės nurodymu“, – sakė Jungtinės Karalystės ambasadoriaus ESBO pareigas einanti Deirdre Brown.
„Ataskaitoje nurodomi kelių tūkstančių žmonių skaičiai, o tikrasis skaičius gali būti daug didesnis.
Rusijos ketinimai aiškūs. Ji bando prievarta ir visam laikui pakeisti Ukrainos demografinę sudėtį“, – pridūrė D.Brown.
2023 m. kovo pabaigoje Jungtinės Valstijos ir dar 44 ESBO šalys pasitelkė specialų mechanizmą, kad ištirtų įtariamus žmogaus teisių pažeidimus, kuriuos Rusija įvykdė per karą Ukrainoje, „ypač susijusius su Rusijos Federacijos vykdomu priverstiniu vaikų perkėlimu ir deportacija“.
JAV ir kelių Europos šalių vyriausybių teigimu, Rusijos prezidento Vladimiro Putino administracija įgyvendino schemą, pagal kurią tūkstančiai Ukrainos vaikų buvo prievarta deportuoti į Rusiją, dažnai į dešimčių stovyklų tinklą, kur nepilnamečiai buvo politiškai perauklėjami.
Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) kovo mėn. išdavė V. Putino ir kitų Rusijos pareigūnų arešto orderius, susijusius su šia prievartine deportacija.
ESBO neturi įgaliojimų teisiškai nubausti Rusiją, jei nustato karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui įrodymų, tačiau jų faktai gali būti perduoti kitoms institucijoms, turinčioms tokius įgaliojimus. Ir Rusija, ir Ukraina yra 57 valstybių ESBO narės.
Rusija anksčiau neigė, kad daro ką nors neteisėto, ir tvirtino, kad gabena ukrainiečių vaikus į saugią vietą.