Praėjusią savaitę buvusio premjero Boiko Borisovo konservatyvioji GERB partija pasiūlė M.Gabriel kandidate į premjerus po to, kai balandį vykusiuose visuotiniuose rinkimuose, kurie buvo penktieji per dvejus metus, užėmė pirmąją vietą.
Tačiau neaišku, ar jai pavyks suformuoti vyriausybę ir užbaigti politinę aklavietę, trukdančią šaliai priimti biudžetą, daryti pažangą stojant į euro zoną ar pasinaudoti Europos Sąjungos atsparumo didinimo ir atkūrimo fondo lėšomis.
„Padarysiu viską, kas įmanoma, kad Bulgarija turėtų stabilią, dirbančią ir tvarkingą vyriausybę“, – sakė 43 metų M.Gabriel, kuri dabar turi per savaitę pateikti prezidentui Rumenui Radevui ministrų kabineto narių sąrašą.
GERB iki šiol nesugebėjo pasiekti kompromiso su antra pagal dydį reformistų partija „Tęsiame permainas“ (PP), kuri kaltina GERB lyderį B.Borisovą kyšininkavimu.
Kita M.Gabriel galimybė – gauti trijų mažesnių, bet labai skirtingų partijų paramą. Tačiau viena iš jų, socialistai, jau pasitraukė iš derybų.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula Von der Leyen priėmė atsistatydinimą ir M.Gabriel portfelį patikėjo savo pavaduotojams – Margrethe Vestager iš Danijos ir graikui Margaričiui Schinui.
„Per trejus su puse metų, praleistų einant šias pareigas, ji labai prisidėjo prie Komisijos prioritetų šioje srityje įgyvendinimo“, – sakoma U.von der Leyen pareiškime.
Pirmadienį atsistatydinus M.Gabriel, Bulgarija liko be savo atstovo EK.
M.Gabriel gimtojoje Bulgarijoje mažai žinoma, nes nuo 2009 metų ji gyvena ir dirba Briuselyje – iš pradžių kaip Europos Parlamento narė nuo GERB, vėliau kaip Europos Komisijos narė, atsakinga už skaitmeninę ekonomiką, o po to – už inovacijas.
Ši 6,5 mln. gyventojų turinti šalis istoriškai ir kultūriškai artima Rusijai, tačiau labai susiskaldžiusi dėl karo Ukrainoje.
2020 metais Bulgariją sukrėtė masiniai protestai prieš korupciją, kurie smarkiai izoliavo beveik dešimtmetį valdžiusią partiją GERB ir sukėlė virtinę rinkimų.
Jei M.Gabriel nepavyks suformuoti vyriausybės, R.Radevas įteiks antrą mandatą PP.
Jei jiems taip pat nepavyks, prezidentas pasirinks kitą partiją paskutiniam mėginimui. Jei ir jai nepavyks, teks skelbti dar vienus pirmalaikius rinkimus.