Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 03 21 /10:52

Atsistatydino Mianmaro prezidentas Htinas Kyaw

Mianmaro prezidentas Htinas Kyaw, svarbus faktinės šalies lyderės Aung San Suu Kyi sąjungininkas, trečiadienį atsistatydino po dvejus metus trukusio darbo šiame poste, pranešė jo biuras.
Htinas Kyaw
Htinas Kyaw / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Prezidentas yra Aung San Suu Kyi draugas nuo mokyklos laikų ir dirbo kaip jos įgaliotinis poste, kurio ji pati negalėjo užimti pagal Mianmaro kariškių parengtą konstituciją.

„Mianmaro prezidentas Htinas Kyaw atsistatydino 2018 metų kovo 21 dieną“, – sakoma prezidento oficialiojoje „Facebook“ paskyroje paskelbtame pranešime.

Ten pat nurodoma, kad naujasis lyderis bus paskirtas „per septynias darbo dienas“.

Htino Kyaw vaidmuo buvo didele dalimi reprezentacinis, turint omenyje tai, kad Aung San Suu Kyi prisiskyrė sau valstybės patarėjos titulą ir vadovavo civilinei administracijai.

Vis dėlto Htinas Kyaw buvo valstybės vadovas ir svarbus Aung San Suu Kyi sąjungininkas jos partijoje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Aung San Suu Kyi
AFP/„Scanpix“ nuotr./Aung San Suu Kyi

Kelis pastaruosius mėnesius sklandė gandai dėl 72 metų Htino Kyaw sveikatos. Jis pastaruoju metu sulyso, o praeityje yra turėjęs problemų dėl širdies.

Jo biuras nepateikė daug detalių dėl atsistatydinimo priežasčių, tik nurodė, kad „jis norėjo pailsėti nuo savo dabartinių pareigų“.

Kandidatų į jo vietą kol kas neiškelta, bet Aung San Suu Kyi perėmus valdžią buvo minimi keli jos partijos aukšto rango pareigūnai.

Pagal konstituciją, iki bus paskirtas naujas prezidentas, jo pareigas eis viceprezidentas, buvęs generolas Myintas Swe.

Ištikimas draugas nuo mokyklos laikų

Htinas Kyaw, pirmasis šalies civilinis prezidentas nuo 1962 metų, buvo daugelio gerbiamas ir laikomas visiškai ištikimu Aung San Suu Kyi. Pastaroji po prezidento išrinkimo 2016 metais sakė būsianti už jį „viršesnė“.

Jis tvirtai palaikė ją net žlugus jos tarptautinei reputacijai dėl musulmonų rohinjų mažumos persekiojimo. Lyderė taip ir neužstojo rohinjų, kurių 700 tūkst. dėl armijos vykdomos brutalios kampanijos pabėgo į varganas stovyklas Bangladeše.

Jungtinės Tautos Mianmaro kariškių kampaniją prieš rohinjus vadino etniniu valymu su galimais genocido požymiais.

Kariškiai tvirtina, kad kampanija yra teisėtas atsakas į rugpjūčio mėnesį rohinjų kovotojų įvykdytus išpuolius prieš policijos postus.

Civilinė vyriausybė pereinamuoju periodu dalijasi valdžia su armija, kuri išlaikė didžiulę politinę ir ekonominę įtaką.

Armija kontroliuoja tris svarbias ministerijas – Vidaus reikalų, Sienų ir Gynybos. Tai iš esmės suteikia jai visišką veiksmų laisvę vykdyti bet kokias saugumo operacijas.

Be to, ketvirtis vietų parlamente yra skirta karininkams ir kariškiai de facto gali vetuoti bet kokias konstitucijos pataisas.

Aung San Suu Kyi gynėjai sako, kad jos vyriausybės rankos surištos, bet kritikai tvirtina, kad ji galėjo ir turėjo garsiau pasisakyti prieš įtariamus žiaurius armijos nusikaltimus, ypač – Rachinų valstijoje.

Htinas Kyaw yra garsaus poeto sūnus ir prieš tapdamas prezidentu padėjo vadovauti Aung San Suu Kyi labdaros fondui.

Kaip nurodoma jo oficialioje biografijoje, jis 1971–1972 metais studijavo Londono universiteto Informatikos institute.

Jis yra dėstęs universitete, 8-ajame ir 9-ajame dešimtmečiuose dirbo Finansų ir Užsienio reikalų ministerijose, bet kariškiams sugriežtinus kontrolę pasitraukė iš valstybės tarnybos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais