2024 12 04 /2024 12 05

Paaiškėjo, kodėl per spaudos konferenciją M.Zacharova sulaukė skambučio dėl raketų

Rusijos smūgis tariamai nauja modernia raketa „Orešnik“ buvo Kremliaus, Rusijos kariuomenės ir specialiųjų tarnybų surengta „specialioji propagandos operacija“, į kurią įsitraukė svarbiausi Rusijos pareigūnai, skelbia naujienų svetainė „The Moscow Times“, remdamasi šaltiniais iš skirtingų Rusijos valdžios sektorių.
Marija Zacharova
Marija Zacharova / Stopkadras

Jų teigimu, Kremliaus viešųjų ryšių specialistai dalyvavo rengiant operaciją, kuria buvo siekiama įbauginti Vakarų politikus ir piliečius, pamažu prarandančius baimės jausmą dėl Maskvos branduolinių grėsmių.

„Buvo rengiamos aptarimų (angl. brainstorm) sesijos, tariantis, kaip atsakyti ir atskirsti amerikiečiams ir britams dėl jų leidimo Volodymyrui Zelenskiui panaudoti tolimojo nuotolio ginklus. Taip pat kaip įbauginti Berlyną ir kitas Europos sostines, kad tai nebūtų toleruojama“, – aiškino vienas iš šaltinių.

Tokių pasitarimų rezultatas, pasak „The Moscow Times“, buvo klasikinė karinė propagandinė kampanija, skirta įtikinti apie perdėtas Rusijos karinės pramonės galimybes.

„Šiame spektaklyje, kuris buvo surežisuotas ir pristatytas visuomenei, buvo keli etapai. Pagrindiniai iš jų – pats smūgis „Orešnik“, filmuotos medžiagos platinimas socialiniuose tinkluose ir užsienio žiniasklaidoje“, – paaiškino kitas Rusijos pareigūnas.

Triukas, kuriuo didžiuojasi

Šaltinių teigimu, šiame „šou“ taip pat dalyvavo Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova ir Kremliaus žiniasklaidos kuratorius Aleksejus Gromovas.

15min primena, kad A.Gromovas per tiesioginę spaudos konferenciją su užsienio žurnalistais paskambino M.Zacharovai ir uždraudė jai komentuoti balistinės raketos smūgį karinei gamyklai Ukrainos Dnipro mieste.

Kaip pranešė „NEXTA Live“, po „Orešnik“ raketos smūgio M.Zacharova sulaukė skambučio iš aukšto rango pareigūnų. Pokalbio turinį užfiksavo mikrofonai.

Stopkadras/Marija Zacharova
Stopkadras/Marija Zacharova

„Maša, balistinių raketų smūgiai, apie kuriuos buvo uždrausta kalbėti, tebegalioja“, – sakė pašnekovas kitoje ragelio pusėje.

M.Zacharova atsakė: „Taip, gerai. Ačiū.“ Po to Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai tęsė spaudos konferenciją.

Pati M.Zacharova sakė, kad šis skambutis buvo „ekspertų atsakymas“.

„Sumanymu apie šį triuką su tariamu A.Gromovo skambučiu ypač didžiavosi kai kurie minėtų susitikimų dalyviai“, – pažymėjo vienas iš pareigūnų, kalbėjusių „The Moscow Times“ žurnalistais.

Kampanijos kulminacija

Nurodoma, kad bauginimo kampanijos kulminacija tapo asmeninis Vladimiro Putino įsitraukimas ir kreipimasis į Rusijos liaudį iš Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos valstybių narių viršūnių susitikimo tribūnos. Kremliaus vadovas gyrė naujosios raketos savybes, teigdamas, kad ji neturi analogų ir savo galia prilygsta branduolinei bombai.

„Aukščiausiojo lygio susitikime buvo aptariamos šalių narių problemos. Tačiau viešai vadas [taip Rusijos pareigūnai tarpusavyje dažnai vadina prezidentą] iš esmės visiškai užgrobė darbotvarkę ir pasinaudojo ja grasindamas Volodymyro Zelenskio sąjungininkams“, – sakė vienas iš „The Moscow Times“ pašnekovų.

„Reuters“/„Scanpix“/Vladimiras Putinas ir Dmitrijus Peskovas
„Reuters“/„Scanpix“/Vladimiras Putinas ir Dmitrijus Peskovas

„Įtariu, kad kitiems aukščiausiojo lygio susitikimo dalyviams buvo netikėta, apie ką ir kokiu griežtu formatu kalbės vadovas. Jie nebuvo apie tai informuoti iš anksto. Ir jie patys iš esmės tapo mūsų pagrindinio patiekalo garnyru – psichologinio karo prieš Vakarus veiksmu“, – pridūrė pareigūnas.

Tačiau Maskvos problema yra ta, kad Rusija neturi didelių „Orešnik“ raketų sistemų atsargų, ir net pats V.Putinas savo kalboje pripažino, kad smūgis prie Dnipro buvo bandomasis.

Rusijos pramonei, atsižvelgiant į gynybos sektoriui būdingą biurokratizmą ir atsiliekančias naujoves, prireiks ne vienerių metų, kol bus pradėta masinė „Orešnik“ gamyba, žurnalistams teigė Gynybos ministerijai dirbęs inžinierius.

„Net palyginti paprastų projektų, nesusijusių su raketomis, kūrimas gali užtrukti nuo penkerių iki septynerių metų, – sakė jis. – Atrodo, kad šis smūgis Ukrainoje buvo pirmasis bandymas. Kol kas nepakanka duomenų, kad būtų galima pagrįsti masinės gamybos pradžią.“

Inžinierius atkreipė dėmesį, kad Rusijos arsenale jau yra raketų, pasižyminčių panašiomis į „Orešnik“ savybėmis, pavyzdžiui, bazinio modelio RS-26 „Rubiež“, ir išsakė mintį, kad staigus eksperimentinio ginklo panaudojimas realioje kovoje gali būti labiau bandymas palenkti visuomenės nuomonę nei naujų karinių pajėgumų demonstravimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų