Atskleidė schemą: kaip V.Putinas ir jo komanda į Rusiją išgabeno tūkstančius ukrainiečių vaikų

Rusijos prezidento lėktuvais ir lėšomis buvo vykdoma programa, pagal kurią iš okupuotų Ukrainos teritorijų buvo paimami vaikai, iš jų atimama ukrainietiška tapatybė ir jie apgyvendinami rusų šeimose, atskleidė naujausia Jeilio visuomenės sveikatos mokyklos ataskaita, kurią cituoja naujienų agentūra „Reuters“.
Vladimiras Putinas Marija Lvova-Belova
Vladimiras Putinas Marija Lvova-Belova / „Reuters“/„Scanpix“

Antradienį paskelbtame JAV valstybės departamento remiamame tyrime nustatyta, kad pirmaisiais karo Ukrainoje mėnesiais į Rusiją buvo išvežta 314 ukrainiečių vaikų, kurie, kaip teigiama, buvo sistemingai vykdomos Kremliaus finansuojamos jų „rusifikavimo“ programos dalis.

2023 m. kovą Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) išdavė Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir jo vaiko teisių komisarės Marijos Lvovos-Belovos arešto orderius dėl įtariamo karo nusikaltimo – ukrainiečių vaikų deportacijos.

„Shutterstock“/Vaikas Ukrainoje
„Shutterstock“/Vaikas Ukrainoje

Tuo metu M.Lvova-Belova teigė, kad jos vadovaujama komisija veikė humanitariniais sumetimais, siekdama apsaugoti vaikus karinių veiksmų zonoje.

Naujajame tyrime, apie kurį pirmoji pranešė agentūra „Reuters“, pateikiama išsami informacija apie tariamą deportacijos programą ir joje dalyvavusius asmenis, įskaitant, pasak jo pagrindinio tyrėjo, naujas šio nusikaltimo sąsajas su V.Putinu.

Kaip viskas vyko

Agentūra „Reuters“ anksčiau yra užfiksavusi tūkstančių vaikų perkėlimą į Rusijos stovyklas, priverstinę ukrainiečių natūralizaciją ir Baltarusijos dalyvavimą šioje programoje.

Rusija pradėjo gabenti ukrainiečių vaikus iš okupuotų Ukrainos teritorijų kelios dienos prieš invaziją 2022 m. vasario mėn.

„AP“/„Scanpix“/Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Rusijos vaiko teisių ombudsmenė Marija Lvova-Belova
„AP“/„Scanpix“/Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Rusijos vaiko teisių ombudsmenė Marija Lvova-Belova

Rusijos oro ir kosmoso pajėgos ir orlaiviai, kuriuos tiesiogiai kontroliuoja V.Putino biuras, nuo 2022 m. gegužės iki spalio mėn. su Rusijos vėliava skraidančiais kariniais transporto lėktuvais iš Ukrainos pervežė kelias vaikų grupes, sakoma ataskaitoje.

Ataskaitoje teigiama, kad 2022 m. gegužės-spalio mėn. mažiausiai dvi vaikų grupės skrido prezidento administracijos prezidento turto valdymo departamento valdomais orlaiviais.

2022 m. rugsėjo 16 d. į Čkalovskio karinį aerodromą netoli Maskvos atskraidinti vaikai iš okupuotų Ukrainos Donecko ir Luhansko teritorijų buvo pervežti į Rusijos miestą Rostovą, esantį netoli Ukrainos sienos, tada skraidinti lėktuvu.

Tai lėktuvas TU-154M, kurį eksploatuoja Rusijos gynybos ministerijos 223-iasis skrydžių būrys. Tai patvirtino ir skrydžio sekimo duomenys interneto svetainėje Flightradar24.com.

Pranešime teigiama, kad iš 314 identifikuotų Ukrainos vaikų 166 buvo apgyvendinti tiesiogiai pas Rusijos piliečius. Kiti 148 buvo įtraukti į Rusijos vaikų apgyvendinimo duomenų bazes. Paskutinį kartą buvo žinoma, kad likę vaikai yra Rusijos institucijose, sakoma pranešime.

Gabrielės Navickaitės / 15min nuotr./Ukrainiečių berniukas ilsisi pabėgėlių palapinėje prie Ukrainos ir Lenkijos sienos
Gabrielės Navickaitės / 15min nuotr./Ukrainiečių berniukas ilsisi pabėgėlių palapinėje prie Ukrainos ir Lenkijos sienos

Ataskaitoje teigiama, kad į Rusiją atvežtiems ukrainiečių vaikams buvo vykdoma „provalstybinė ir militarizuota propaganda“, pažymint, kad buvo užfiksuotas toks „patriotinis perauklėjimas“ visose įstaigose, į kurias buvo pristatyti vaikai.

Sisteminga programa

Tyrėjas Nathanielis Raymondas, Jeilio humanitarinių tyrimų laboratorijos vykdomasis direktorius, teigė, kad tyrime pateikta įrodymų, kurie pagrįstų papildomus TBT kaltinimus V.Putinui dėl „prievartinio žmonių perkėlimo“ iš vienos tautinės ir etninės grupės į kitą.

Jis taip pat paaiškino, kad ataskaita įrodo, jog „Ukrainos vaikų deportacija yra sistemingos, Kremliaus vadovaujamos programos“, kuria siekiama, kad jie taptų Rusijos piliečiais, dalis.

Pagal tarptautinę teisę prievartinis perkėlimas yra nusikaltimas žmoniškumui. Kadangi jie turi būti plačiai paplitę ir sistemingi, nusikaltimai žmoniškumui laikomi sunkesniais nei karo nusikaltimai.

Atsakydamas į „Reuters“ klausimus, TBT prokuroro biuras teigė, kad Jeilio ataskaita buvo naudinga „mūsų tolesnei veiklai šioje byloje“ ir atsisakė pateikti informaciją apie kaltinimus ar veiksmus, kurie gali būti pateikti atlikus tyrimą Ukrainoje.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, reaguodamas į ataskaitą, socialiniame tinkle „X“ teigė, kad „Ukraina nenuilstamai dirba, kad užtikrintų, jog mūsų vaikai grįžtų namo ir kad visi atsakingi už šiuos baisius nusikaltimus būtų nubausti.“

Šalies generalinis prokuroras pažymėjo, kad Jeilio ataskaita papildo jo paties tyrimus dėl to, kas nutiko vaikams, ir apibūdino „gerai suplanuotą Kremliaus politiką su teisės aktų pakeitimais, politiniais sprendimais ir specialiu finansavimu“.

Tuo tarpu JAV ambasadorius ypatingiems pavedimams karo nusikaltimų klausimais, dirbęs prie buvusio prezidento Baracko Obamos, o anksčiau – prokuroras tarptautiniuose Ruandos ir Siera Leonės tribunoluose, Stephenas Rappas peržiūrėjo ataskaitą ir sakė „Reuters“, kad „ji įrodo jų tiesioginį dalyvavimą, darant teisės aktų ir praktikos pakeitimus, kad būtų galima ir pagreitinta prievartinio įvaikinimo procedūra, kuri 2022 m. vasario mėn. būtų buvusi neteisėta pagal pačios Rusijos įstatymus“.

„Shutterstock“/Vaikas Ukrainoje
„Shutterstock“/Vaikas Ukrainoje

Praėjusiais metais atsakydama į TBT kaltinimus, M.Lvova-Belova teigė, kad Rusija nieko neperkėlė prieš jų ar jų tėvų arba teisėtų globėjų valią, kurių sutikimo visada buvo prašoma, nebent jie būtų dingę.

Jos teigimu, vaikai buvo apgyvendinami pas laikinus teisėtus globėjus ir nebuvo atiduodami įvaikinti.

Kyjivo skaičiavimais, nuo plataus masto invazijos pradžios į Rusiją arba Rusijos okupuotą Krymą buvo išvežta apie 19 500 vaikų. M.Lvova-Belova užginčijo Kyjivo skaičius ir paprašė pateikti įrodymų.

Anksčiau ji teigė, kad nuo 2022 m. balandžio iki spalio mėn. 380 našlaičių ir tėvų globos netekusių vaikų buvo apgyvendinti Rusijos globėjų šeimose.

Rusija, kuri nepripažįsta TBT, sakė, kad teismo orderiai yra beprasmiai. Vis dėlto teismo sprendimai gali apriboti kaltinamų asmenų keliones, nes 124 jo valstybės narės privalo vykdyti orderius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai