„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Atskleista siaubinga Rusijos praktika: ukrainiečių vaikai „filtruojami“ į sveikus ir sergančius

Ukrainiečių vaikai iš laikinai okupuotų teritorijų yra mediciniškai filtruojami – tokiu būdu pildoma sveikatos duomenų bazė, aktuali tolesniam deportacijos procesui, pranešė ukrainiečių naujienų agentūra „Unian“.
Tėvų susitikimas su iš Rusijos teritorijos grąžintais vaikais
Tėvų susitikimas su iš Rusijos teritorijos grąžintais vaikais / „AFP“/„Scanpix“

Teisininkės, nevyriausybinės organizacijos „Rytų žmogaus teisių grupė“ direktorės Viros Jastrebovos teigimu, per pastarąsias dvi savaites laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose užfiksuoti suintensyvėję vaikų medicininio filtravimo procesai.

Pasak žmogaus teisių gynėjos, jei anksčiau tokios priemonės buvo taikomos našlaičiams, tai dabar rusai pradėjo tikrinti vaikus, kurie mokosi mokyklose ir lanko vaikų darželius. Filtravimo procesas įvestas kaip privalomas.

„Išlaikyti šį specifinį medicininį patikrinimą yra privaloma. Tada visi šie sveikatos duomenys suvedami į atskirą duomenų bazę, kuri vėliau naudojama tolesnei deportacijai. Rusijos Federacija demonstruoja fašistinį požiūrį – jie pasiima puikios sveikatos ir daug žadančius vaikus, kad juos deportuotų“, – teigė V.Jastrebova.

Moteris tvirtino, kad neįgalūs ar sergantys vaikai paliekami laikinai nekontroliuojamose teritorijose, o deportuojami tik sveiki vaikai, kurie paskui „paverčiami“ rusais, išduodant jiems pasus.

„Tokiu būdu Rusija bando atimti iš Ukrainos ukrainiečius, priversdama juos priimti Rusijos pilietybę. Tačiau pasitaiko atvejų, kai tėvai atsisako keisti dokumentus, paskui jie kviečiami į apklausą“, – pabrėžė teisininkė.

Ji pasakojo, jog viena Soledaro gyventoja po tokio atsisakymo buvo ne kartą kankinta apklausomis, moteriai taip pat grasinta vaiko atėmimu.

Anot žmogaus teisių gynimo grupės direktorės, vadinamoji pasportizacija okupuotose teritorijose įgauna vis didesnį pagreitį.

Kalbėdama apie suaugusius gyventojus, ji patikslino, kad šiuo metu tai daryti verčiami ne tik darbingo amžiaus asmenys, bet ir pagyvenę žmonės. Atsisakiusiems tai padaryti grasinama blokuoti pensijų mokėjimą, galimybę naudotis medicinos ir kitomis socialinėmis paslaugomis. Taip pat šantažuojami žmonės, atsidūrę labai sunkioje finansinėje padėtyje.

Žmogaus teisių gynėja pridūrė, kad balandžio–gegužės mėnesiais laikinai okupuotose teritorijose buvo užfiksuota daugiau kaip tūkstantis areštų ir prievartinių sulaikymų žmonių, kurie atsisakė priimti rusiškus pasus.

Pasak V.Jastrebovos, šiuos areštus vykdo Rusijos saugumo pajėgų koordinacinės grupės iš Rusijos vidaus reikalų ministerijos Migracijos tarnybos.

Buvusio Ukrainos įgaliotinio vaiko teisių klausimais Mykolos Kulebos teigimu, okupantai prievarta deportuoja nepilnamečius į Dagestaną ir Krasnodaro kraštą bei kitas Rusijos vietoves, kur yra tuščių namų.

Balandžio 27 d. Palestinos Parlamentinė asamblėja ukrainiečių vaikų deportaciją pripažino genocidu. Rezoliucijoje teigiama, kad pagal tarptautinę teisę priverstinė deportacija yra genocido požymis, todėl visi atvejai turi būti ištirti, o visi su tuo susiję asmenys turi būti patraukti atsakomybėn.

Kovo mėn. Tarptautinis baudžiamasis teismas išdavė arešto orderį Rusijos lyderiui Vladimirui Putinui ir šalies vaiko teisių komisarei Marijai Lvovai-Belovai. Abu jie kaltinami karo nusikaltimu – neteisėta vaikų deportacija ir neteisėtu vaikų perkėlimu iš okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusijos Federaciją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“