Augantys koronaviruso atvejų skaičiai Europoje: ar jau gresia antroji pandemijos banga?

Kai tik atrodė, kad Europa bent kiek apsitvarkė su koronaviruso pandemija, ji, panašu, įgauna antrą kvėpavimą. Nauji koronaviruso protrūkiai žemyne, kaip ir Azijoje, kai kur sugrąžina ir jau pamirštas griežtas taisykles bei siunčia aiškią žinią, kad jokia šalis nėra saugi nuo koronaviruso, rašo CNN.
Koronavirusas Katalonijoje
Koronavirusas Katalonijoje / „Scanpix“ nuotr.

Vokietija – puikus to pavyzdys. Šalies ligų kontrolės centras – Roberto Kocho institutas (RKI), pirmadienį pareiškė, kad pastaruoju metu smarkiai išplitęs koronaviruso atvejų skaičius „kelia nerimą“.

Vokietija ilgą laiką laikyta pavyzdžiu, kaip reikia tinkamai dorotis su pandemija – šalis nedelsė nė akimirkos ir staigiai įvedė masinį testavimą, o kanclerės Angelos Merkel rami ir aiški komunikacija pelnė pagyrimus.

Nors kovo mėnesio visame pasaulyje mirė daugiau nei 4 proc. koronavirusu sergančių pacientų, Vokietijos „Covid-19“ mirtingumas siekė tik 0,4 proc. – nepaisant didelio praneštų atvejų skaičiaus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel

Iki balandžio vidurio Vokietijoje koronaviruso tyrimai buvo atlikti daugiau kaip dviem milijonams žmonių, o per savaitę tyrimų buvo atliekama per 400 tūkst.

Skirtingai nei kai kurie pasaulio lyderiai, A.Merkel – pati buvusi mokslininkė – panašu, gana greitai suprato situacijos rimtumą ir kovo mėnesį pasakė ganėtinai įtikinančią kalbą visuomenei, kad vieši plačiai taikomi apribojimai yra būtini.

Vokietija pradėjo vėl atverti sienas ir mažinti apribojimus tik tuomet, kai užsikrėtimų skaičius smarkiai nukrito. Tačiau tik apribojimams atlaisvėjus, netrukus kilo naujų protrūkių – gegužę per vieną dieną pranešta apie 900 naujų koronaviruso atvejų, o kur dar didžiuliai užkrato protrūkiai šalies skerdyklose.

„Scanpix“/AP nuotr./Vokietija paskelbė atnaujinanti COVID-19 karantiną antroje apskrityje
„Scanpix“/AP nuotr./Vokietija paskelbė atnaujinanti COVID-19 karantiną antroje apskrityje

Naujų koronaviruso atvejų skaičius Vokietijoje nukrito iki maždaug 500 per parą pastarosiomis savaitėmis, tačiau praėjusį penktadienį vėl šoktelėjo iki 815.

Roberto Kocho institutas nurodė, kad nauji koronaviruso atvejai siejami su dideliais susibūrimais, darbo vietomis ir bendruomenės patalpomis, taip pat su iš kitų šalių grįžusiais keliautojais.

„Merkel“ štabo viršininkas Helge Braunas pirmadienį teigė, kad šie skaičiai kelia „susirūpinimą“ ir kad norint įveikti rudenį kylančią pandemiją, dabartinių užkrato atvejų turėtų būti „gerokai mažiau nei 500“ per dieną.

Vyriausybė dabar siūlo nemokamus koronaviruso testus Bavarijos miesto Mammingo, pietų Vokietijoje, gyventojams. Čia daržovių ūkiuose kyla protrūkiai tarp sezoninių darbuotojų. Taip pat bus tikrinami kitų Bavarijos fermų darbuotojai.

Plinta per Europą

Koronaviruso atvejų skaičiaus Europoje padidėjimas atspindi pagreitį, pastebėtą Australijoje ir Azijos šalyse, kuriose virusas taip pat jau buvo kontroliuojamas.

Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas antradienį perspėjo, kad Europoje jau yra antrosios koronaviruso epidemijos bangos požymių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Johnsonas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Johnsonas

„Būkime visiškai aiškūs dėl to, kas vyksta tarp kai kurių mūsų europiečių draugų, bijau, kad kai kuriose vietose jūs jau matote antrosios pandemijos bangos požymius“, – teigė B.Johnsonas.

Ispanija didžiąją dalį birželio užfiksuodavo mažiau kaip 400 atvejų per dieną, tačiau pirmadienį Ispanijos Sveikatos ministerija pranešė apie 855 naujus atvejus.

Ispanijos nepaprastųjų situacijų centro direktorius Fernando Simonas teigė, kad Aragone ir Katalonijoje buvo daug atvejų, tačiau jis nemano, kad tai yra antroji banga. JK vyriausybė pirmadienį pranešė apie 685 naujus atvejus, pastarosiomis savaitėmis skaičiai išliko palyginti stabilūs.

Koronaviruso atvejų skaičiaus augimas kol kas siejamas su išaugusiu kelionių skaičiumi ir vasaros atostogomis.

Vokietija ir Prancūzija pranešė apie savo planus ištirti visus atvykstančius iš didelės rizikos šalių – taip pat ir atvykstančius iš JAV, jau nekalbant apie privalomą 14-os dienų karantiną.

Zumapress / Scanpix nuotr./Prancūzijos kasdienybė per koronaviruso pandemiją
Zumapress / Scanpix nuotr./Prancūzijos kasdienybė per koronaviruso pandemiją

Prancūzijoje, kuri siūlo nemokamus testus, nauji kasdieniai atvejai pasiekė tokį patį lygį, kaip ir tada, kai šalyje įvesti apribojimai buvo panaikinti – gegužės 11 d., sveikatos ministras Olivier Veranas sakė sekmadienį Prancūzijos laikraščiui „Le Parisien“.

O.Veranas tikina, kad šalyje dar nėra antrosios pandemijos bangos, tačiau perspėjo, kad atvejų smarkiai padaugėjo – praėjusią savaitę per parą buvo viršytas tūkstančio atvejų skaičius.

Kibrono (Prancūzija) miesto meras nuo sekmadienio paskelbė naktinę komendanto valandą paplūdimiuose, parkuose ir viešuose soduose, po to, kai populiariosiose turistų lankomose vietose kilo protrūkių, siejamų su jaunų žmonių susibūrimais baruose ar panašiose vietose. Kaukės taip pat vėl tapo privalomos atviruose turguose ir judriose gatvėse, vyriausybei praėjusią savaitę jas jau įpareigojus dėvėti visose vidaus erdvėse.

Grąžinamos griežtos taisyklės

Prancūzijos ministras pirmininkas Jeanas Castexas šeštadienį pareiškė norintis išvengti neigiamo nacionalinio užsidarymo poveikio ir vietoj to imsis lokalių apribojimų, kaip yra daroma Vokietijoje ir JK.

„Scanpix“/AP nuotr./Berlynas
„Scanpix“/AP nuotr./Berlynas

Kelionių operatoriai taip pat paragino įvesti „regioninius koridorius“, kad būtų sudarytos sąlygos kelionėms į tam tikras vietoves ir taip būtų sumažinta pandemijos padaryta ekonominė žala.

Tačiau Belgija sugriežtino apribojimus visoje šalyje iki rugpjūčio pabaigos, nes naujų infekcijos atvejų šalyje praėjusią savaitę padaugėjo vidutiniškai 193 kartus per dieną – 91% daugiau, palyginti su ankstesnėmis septyniomis dienomis, CNN sakė ministrės pirmininkės atstovė Sophie Wilmes.

Nuo trečiadienio susibūrimai bus leidžiami ne 15-os, kaip anksčiau, o tik 5-ių žmonių grupėse, o parduotuvėse bus grąžintos taisyklės pirkėjams ten praleisti ne ilgiau 30 minučių.

Zumapress / Scanpix nuotr./Belgija
Zumapress / Scanpix nuotr./Belgija

Be to, Belgijoje kaukės jau vėl yra privalomos lauko turguose ir judriose prekybos vietose, taip pat ir vidaus erdvėse.

„Šios taisyklės nėra patarimai, tai įsakymai“, – sakė Sophie Wilmes.

Italijos, kuri kažkada buvo pandemijos epicentras, sveikatos ministras praėjusią savaitę pareiškė, kad ji dabar pagaliau jau „lipa iš audros“, nors turi dar daug ką nuveikti, kad virusas būtų pašalintas.

Tačiau, kaip rodo Johno Hopkinso Universiteto duomenys, praėjusią savaitę pirmą kartą per mėnesį paros atvejų skaičius perkopė 300.

Italijos vyriausybė penktadienį įvedė naują karantino tvarką keliautojams, atvykstantiems į šalį iš Rumunijos ar Bulgarijos. „Virusas nenugalėtas ir jis toliau plinta. Todėl vis dar reikia laikytis atsargumo ir dėmesio“, – sakė sveikatos ministras Roberto Speranza.

„Tarptautinė padėtis kelia nerimą“, – sakė R.Speranza, įspėdamas, kad visa ši krizė „bus tik praeitis“, kai bus sukurta sėkminga vakcina.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis