Pareiškime AUKUS partnerės sakė, jog dėl Japonijos stiprybių ir glaudžių partnerysčių su pakto narėmis ji yra akivaizdi sąjungininkė šiame projekte, sumanytame siekiant suvaldyti augančią Kinijos karinę galią.
„Nuo pačios AUKUS pradžios mūsų šalys aiškiai kalbėjo apie ketinimus įtraukti kitus į II stulpo projektus“, – sakoma pareiškime.
AUKUS buvo sudarytas 2021 metais ir turi du praktinius tikslus: I stulpu siekiama, kad Australija įsigytų atominių kovinių povandeninių laivų, o II stulpas apima pirmiausia pažangių kariavimo pajėgumų, tokių kaip dirbtinis intelektas, povandeniniai dronai ir hipergarsinės raketos, plėtojimą.
Antradienio pareiškime nurodoma, kad siekdama ateities galimybių grupė svarstys technologijų inovacijas, finansavimą, pramoninius pranašumus ir gebėjimą adekvačiai saugoti jautrius duomenis bei informaciją.
Vašingtone anksčiau būta susirūpinimo dėl Japonijos pajėgumų saugoti ir tvarkyti opią žvalgybinę informaciją.
Australijos ministras pirmininkas Anthony Albanese'is (Entonis Albanizis) antradienį reporteriams Kanberoje sakė, kad Japonijos dalyvavimas būtų susijęs tik su II stulpu ir nebūtų platesnio masto narystė.
„Japonija yra suprantama kandidatė tam“, – sakė jis.
Trečiadienį japonų premjeras Fumio Kishida (Fumijas Kišida) susitiks su JAV prezidentu Joe Bidenu (Džo Baidenu). Tai bus pirmas valstybinis vizitas per beveik dešimtmetį.
Japonija peržiūri savo saugumo strategiją ir didina išlaidas gynybai. Pranešama, kad F. Kishida ir J. Bidenas galėtų sutarti dėl didžiausio per kelis dešimtmečius JAV ir Japonijos vadovavimo bei kontrolės struktūrų modernizavimo.
F. Kishida prieš išvykdamas šalies žiniasklaidai sakė, kad Japonijos ir JAV santykiai yra gyvybiškai svarbūs, saugumo aplinkai pasaulyje tampant vis nestabilesnei.