Siekdamas sušvelninti įtampą diplomatiniame ginče, smarkiai apkartinusiame Australijos, Naujosios Zelandijos ir Turkijos santykius, S.Morrisonas atkreipė dėmesį į JAV dienraštyje „The Washington Post“ pasirodžiusį R.T.Erdogano straipsnį ir pavadino jį „pažanga“.
„Išvakarėse buvo padaryta pažanga šiuo klausimu ir išvakarėse mes jau pamatėme tam tikro nuosaikumo prezidento pozicijoje“, – sakė premjeras.
Jis turėjo galvoje straipsnį, kuriame Turkijos vadovas jau susilaikė nuo tiesioginės kritikos Naujajai Zelandijai.
Visgi vietos rinkimams besiruošiantis R.T.Erdoganas nepraleido progos šiame straipsnyje apkaltinti Vakarų šalių, esą jos nesiima jokių veiksmų dėl islamofobijos stiprėjimo.
Tačiau S.Morrisonas linkęs traktuoti šį straipsnį kaip R.T.Erdogano atsitraukimą nuo ankstesnės griežtos pozicijos.
Artėjantiems visuotiniams rinkimams besiruošiantis Australijos premjeras trečiadienį pažėrė aštrios kritikos Turkijos lyderiui už jo komentarus po Kraistčerčo atakos Naujojoje Zelandijoje, pavadinęs juos „neatsakingais“ ir „labai įžeidžiamais“.
R.T.Erdoganas savo viešuose pasirodymuose nekart panaudojo 50 žmonių Kraistčerče nušovusio užpuoliko nufilmuotą medžiagą, kurioje įamžintos žudynės. Jis tvirtino, jog ši ataka yra dalis puolimo prieš Turkiją ir islamą.
Turkijos lyderis taip pat įspėjo, kad antimusulmoniškų pažiūrų australai bei naujazelandiečiai „bus parsiųsti namo karstuose“ kaip jų seneliai, dalyvavę kruviname Pirmojo pasaulinio karo mūšyje Galipolyje.
Trečiadienį Turkijos prezidentūra nurodė, kad šie komentarai buvo ištraukti iš konteksto.
Daugiau nei 8 tūkst. australų žuvo per mūšius su turkų pajėgomis Galipolyje ir tai paliko gilų pėdsaką australų kolektyvinėje atmintyje.
S.Morrisonas dėl R.T.Erdogano komentarų iškvietė pasiaiškinti Turkijos ambasadorių. Premjeras atmetė pasiūlytus „atsiprašymus“ ir įspėjo, kad dvišaliai santykiai bus peržiūrimi.
„Tikiuosi – ir to paprašiau – šių komentarų paaiškinimo, atšaukimo“, – sakė premjeras.
„Kontekstas“
Kraistčerčo atakos vykdytojas prieš išpuolį išplatino daugiau nei 70 puslapių padriką ir sąmokslo teorijų bei kraštutinių dešiniųjų ideologijos persmelktą „manifestą“. Jame jis mini Turkiją ir garsiojo Stambulo Sofijos soboro, kuris Osmanų imperijos laikais buvo paverstas mečete, o dabar yra muziejus, minaretus.
Per pusšimtį gyvybių nusinešusią penktadienio ataką dviejose Naujosios Zelandijos pietinio Kraistčerčo miesto mečetėse buvo sužeisti trys Turkijos piliečiai.
„Prezidento Erdogano žodžiai, deja, buvo ištraukti iš konteksto“, – socialiniame tinkle „Twitter“ tikino Turkijos prezidentūros komunikacijos vadovas Fahrettinas Altunas.
Anot jo, R.T.Erdoganas savo komentarus pateikė „istoriniame ankstesnių ir dabartinių atakų prieš Turkiją kontekste“.
„Turkai visuomet svetingiausiai ir maloniausiai priima savo #Anzac svečius“, – pridūrė F.Altunas, turėdamas galvoje Pirmajame pasauliniame kare Galipolyje kovojusio Australijos ir Naujosios Zelandijos armijos korpuso (ANZAC) veteranus.
Balandžio 25 dieną Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje minima ANZAC diena, per kurią dabar pagerbiami visi karuose ir konflikto zonose žuvę ir kovoję ar kovojantys šių dviejų valstybių piliečiai. Kai kurie veteranai ir jų artimieji paminėti šios dienos vyks į Turkiją.
R.T.Erdoganas neretai sulaukia kritikos dėl vis stiprėjančios oficialiai pasaulietiškos Turkijos islamizacijos. Be to, jis, kaip ir Irano bei Rusijos lyderiai, mėgsta viešai kalbėti apie tai, esą Turkijai, galingosios Osmanų imperijos paveldėtojai, rodoma per mažai pagarbos tarptautinėje arenoje.
„Visiškai negarbinga“
R.T.Erdoganas anksčiau sulaukė griežto Naujosios Zelandijos atkirčio už savo komentarus ir šiurpaus Kraistčerčo žudynių vaizdo įrašo naudojimo rinkimų kampanijos tikslais.
Naujosios Zelandijos vicepremjeras Winstonas Petersas pirmadienį pareiškė, kad toks šaudynių politizavimas „stumia į pavojų Naujosios Zelandijos žmonių ir mūsų žmonių užsienyje ateitį bei saugumą ir yra absoliučiai negarbingas“.
Naujosios Zelandijos premjerė Jacinda Ardern nurodė W. Petersui vykti į Stambulą aptarti šio klausimo su Turkijos vadovybe.
Savo straipsnyje dienraštyje „The Washington Post“ R.T.Erdoganas pagyrė J. Ardern už „drąsą, vadovavimą ir nuoširdumą“ sprendžiantį šią krizę.