Rusijos kariuomenė jau daugiau nei du mėnesius deda visas pastangas, kad užimtų Rytų Ukrainoje esantį Avdijivkos miestą. Pasak jo karinės administracijos vadovo, rusai suorganizavo net tris atakos bangas: pirmiausia, pradėjo masinį frontalinį puolimą, tuomet įvairiomis kryptimis išsiuntė šarvuočių kolonas ir bandė apsupti ukrainiečius, o per trečiąją – į Ukrainos karių pozicijas pasiuntė nedideles pėstininkų grupeles.
„Aplink daugybė kūnų. Jie bando žengti į priekį. Mes juos užmušame. Jie siunčia daugiau, – pasakojo Avdijivką ginančio Ukrainos 25-ojo šturmo bataliono vado pavaduotojas Ivanas Smaha. – Iš pradžių tai buvo grupės po 10 vyrų. Dabar tai vienas, du ar trys be paramos. Jų vadas jais naudojasi kaip gyva mėsa“.
Karys atskleidė, kad rusai pasitelkia pačius įvairiausius išgyvenimo metodus. Vieni šliaužia per apledėjusią žemę, kiti kasa duobes, atsiranda tokių, kurie apsimeta mirusiais ir valandų valandas praguli šalia žuvusių bendražygių kūnų.
„Mes juos stebime. Jie guli po šiltais kūnais. Galiausiai, atsikelia, pajuda. Ukrainos bepiločiai lėktuvai ir artilerija juos atremia“, – kalbėjo I.Smaha.
Avdijivka jau beveik dešimtmetį yra fronto linijoje. 2014 m. pavasarį Rusija surengė karinį Donecko, regiono sostinės, esančios už 20 minučių kelio automobiliu, užėmimą. Po to Ukrainos kariai stojo į kovą su Rusijos kariuomene pramoninėje zonoje.
Ukrainos karys: Turime pakankamai, kad apsigintume nuo puolimo. Bet jei jie ir toliau plūs, mums prireiks daug daugiau.
Pirmosiomis praėjusiais metais pradėtos Rusijos prezidento Vladimiro Putino invazijos savaitėmis Rusijos kariuomenė užėmė didžiąją dalį pietų ir rytų Ukrainos. Tačiau jai nepavyko užimti Avdijivkos, kur Ukrainos ginkluotosios pajėgos buvo įrengusios milžiniškus įtvirtinimus ir požeminius vadavietės postus.
Šis miestas, Maskvos požiūriu, yra tiesiog anomalija – kyšulys, kurį iš trijų pusių supa Rusijos kontroliuojamos teritorijos, pažymėjo „The Guardian“.
Kol kas jo gynėjai ukrainiečiai laikosi.
Rusai gali būti „idiotai“, bet jie turi „visko daugiau“, apgailestavo Ukrainos karys I.Smaha.
Jis pasakojo, kad prie Avdijivkos rusai sutelkė 40 tūkst. karių, galybę tankų, sovietmečio kovos mašinų ir haubicų.
„Turime pakankamai, kad apsigintume nuo puolimo. Bet jei jie ir toliau plūs, mums prireiks daug daugiau“, – nurodė jis.
I.Smaha sakė, kad Ukrainai skubiai reikalingos oro pajėgos, kad galėtų atremti 500 kg sveriančias „Fab“ bombas mėtančius Rusijos naikintuvus.
„The Guardian“ nurodė, kad prieš mažiau nei dvi savaites rusai užėmė Promką, pramoninį rajoną pietrytiniame miesto pakraštyje, tuo tarpu Šiaurės vakaruose, Stepovės kaime, toliau vyksta įnirtingi mūšiai.
Naujausioje apžvalgoje Karo tyrimų instituto (ISW) ekspertai patvirtino, kad geolokacinė medžiaga liudija, jog Rusijos pajėgos prie Avdijivkos pasiekė šiokios tokios pažangos, tęsia puolimus prie Stepovės ir žengia į priekį palei geležinkelio liniją.
Negana to, Rusijos kariai yra nusitaikę į Avdijivkos kokso ir chemijos gamyklą, tačiau iki šiol jiems nepavyko jos užimti.
„Gamykla yra mūsų, – pareiškė kariškis I.Smaha. – Nė vienas rusų kareivis nėra patekęs į vidų“.
Šioje milžinišką teritoriją užimančioje gamykloje, pastatytoje prieš 60 metų, dirbo 4 000 žmonių. Joje įrengtas ir požeminis branduolinis bunkeris. Paskutiniai keli civiliai darbuotojai, kurie prižiūrėjo, kad veiktų generatoriai, išvyko.
Buvusi gamyklos darbuotoja „The Guardian“ sakė, kad gamykla jau seniai buvo tapusi taikiniu.
2015 m. ji buvo apgadinta, kai rusai į cechą paleido tris „Grad“ raketas.
„Tai buvo tarsi žemės drebėjimas. Kilo liepsnos ir dulkės“, – prisiminė mašinų operatorė.
Moteris nurodė, kad gamyklos veikla buvo nutraukta praėjusiais metais.
Tai, kas vyksta Avdijivkoje, turi didžiulę simbolinę vertę, įvertino „The Guardian“.
„Kremliui jos užėmimas sustiprintų V.Putino kampaniją prieš kovo mėn. vyksiančius rinkimus, kai jis penktą kartą sieks prezidento posto. Atrodo, kad pastarojo meto Rusijos išpuolius visame rytiniame fronte, įskaitant Bachmuto miesto apylinkes, lemia ne tik karinė logika, bet ir politika bei naratyvo formavimas. Žinutė: Rusija laimi, o Ukraina pralaimi“, – rašoma straipsnyje.
Ne visi turi, kur trauktis
Pati Avdijivka, kurioje kadaise gyveno 25 tūkst. žmonių, virto griuvėsiais. Rusijos karo lėktuvai ir ginklai supleškino gyvenamuosius pastatus, ligonines, mokyklas, tris prekybos centrus ir visas penkias bažnyčias.
„Jie nuolat šaudo“, – sakė vienas iš gyventojų Vitalikas Santakovas. Mieste jau kelis mėnesius nėra elektros, vandens ir dujų.
Našlė žurnalistams pasakojo, kad pastaruoju metu karo nuniokotame mieste rinko lietaus vandenį maistui gaminti, o, sningant ir esant žemai temperatūrai, guldavo miegoti su drabužiais.
Neįtikėtina, bet mieste vis dar gyvena 1 200 žmonių. Dauguma jų yra senyvo amžiaus.
„Aš buvau paskutinis likęs žmogus penkiaaukščių namų kvartale. Nemiegojau rūsyje, nes ten šalta ir knibždėte knibždėjo pelių, – pasakojo V.Santakovas. – Mano būstą susprogdino. Persikėliau į kaimyno butą. Langai buvo išdaužyti. Tada persikėliau į trečią“.
Vėliau Ukrainos savanoriai evakavo V.Santakovą. Vyras sakė, kad buvo vežamas vieninteliu miestelio keliu, kuriuo naudojasi Ukrainos kariuomenė, o rusai jį nuolat stebi dronais.
„Išvažiavome konvojumi. Prieš pat mus pamačiau du sprogimus. Mes sustojome, o paskui važiavome toliau“, – kalbėjo jis.
Šiuo metu Vitalikas gyvena laikiname perkeltųjų asmenų apgyvendinimo centre Donbaso mieste Pokrovske, už 40 km nuo fronto linijos.
Dalis kitų Avdijivkos gyventojų atviravo, kad neturi kur eiti. Našlė Tamara Tamakova „The Guardian“ žurnalistams pasakojo, kad pastaruoju metu karo nuniokotame mieste rinko lietaus vandenį maistui gaminti, o, sningant ir esant žemai temperatūrai, guldavo miegoti su drabužiais.
Neaišku, kiek ilgai Avdijivka išliks Ukrainos miestu. Pasitraukimo iš Avdijivkos tema nesvarstoma, bent jau ne viešai.
„Karčią žiemą kariai stovi apledėjusiuose grioviuose, šildosi naminėmis parafino skardinėmis, kurias apšviečia žvakė. Nuolat girdisi sprogimai“, – rašo fronto linijoje apsilankę „The Guardian“ žurnalistai.
Baigdamas pokalbį Ukrainos kariškis I.Smaha jiems pareiškė: „Mes laikysimės iki galo“.
„Jei Vakarai mūsų nepalaikys, Maskva vėl bandys užgrobti Kyjivą kaip 2022 metais. Ir tada tai tęsis toliau“, – pridūrė jis.