„Axios“: Izraelio smūgiai sunaikino visiškai slaptą Irano branduolinių ginklų kūrimo centrą

Spalio pabaigoje per Izraelio smūgį Iranui buvo sunaikintas visiškai slaptas branduolinių ginklų tyrimų centras Irano Parčino kariniame komplekse, skelbia naujienų svetainė „Axios“, remdamasi amerikiečių ir Izraelio pareigūnais.
Parčino karinis kompleksas Irane
Parčino karinis kompleksas Irane / „AP“/„Scanpix“

Jų teigimu, Izraelio smūgis objektui, kuris anksčiau buvo laikomas neveikiančiu, pakenkė Irano pastangoms atnaujinti branduolinių ginklų pramonės mokslinius tyrimus.

Buvęs Izraelio pareigūnas nurodė, kad buvo sunaikinta sudėtinga įranga, naudojama kuriant plastikinius sprogmenis, kurie apglėbia uraną branduoliniame užtaise ir yra būtini jam susprogdinti.

Irano Jungtinių Tautų misija atsisakė pateikti komentarus žurnalistams.

Vienas iš spalio 25 d. suduoto smūgio taikinių buvo „Talegan-2“ objektas Parčino kariniame komplekse, esančiame maždaug už 36 km į pietryčius nuo Teherano. Šis objektas buvo Irano branduolinių ginklų programos „Amad“ dalis iki tol, kol 2003 m. Iranas sustabdė savo karinę branduolinę programą.

Mokslo ir tarptautinio saugumo instituto duomenimis, kompleksas buvo naudojamas branduoliniam užtaisui detonuoti reikalingiems sprogmenims išbandyti.

Po Izraelio smūgio gautose didelės raiškos palydovinėse nuotraukose matyti, kad „Talegan-2“ pastatas buvo visiškai sunaikintas.

JAV pareigūnas sakė, kad likus keliems mėnesiams iki Izraelio atakos „buvo susirūpinta“ dėl Irano veiklos „Taleghan 2“ objekte.

Izraelio ir JAV pareigūnai žurnalistams sakė, kad „Talegan 2“ objekte užfiksuoti darbai buvo dalis Irano vyriausybės pastangų atlikti tyrimus, kurie taip pat galėtų būti naudojami branduoliniams ginklams kurti, tačiau ir galėtų būti pateikiami kaip taikiems tikslams skirti tyrimai.

„Jie vykdė mokslinę veiklą, kuri galėjo padėti pagrindą branduolinių ginklų gamybai. Tai buvo visiškai slapta. Apie tai žinojo nedidelė Irano vyriausybės dalis“, – atskleidė amerikiečių pareigūnas.

Izraelio ir JAV žvalgyba 2024 m. pradžioje pradėjo registruoti mokslinių tyrimų veiklą komplekse. Prieš tai, 2023 m. birželį, Baltųjų rūmų pareigūnai privačiuose pokalbiuose įspėjo Teheraną, kad jiems yra žinoma apie šią įtartiną mokslinių tyrimų veiklą.

JAV tikėjosi, kad šis įspėjimas privers Iraną sustabdyti branduolinę veiklą šiame objekte, tačiau taip neatsitiko.

Kai Izraelis ruošėsi smūgiui, atsakydamas į Irano spalio 1 d. surengtą masinę raketų ataką, taikiniu įvardintas „Talegan-2“ karinės paskirties objektas.

Bidenas susitinka su Izraelio Netanyahu Ovaliajame kabinete. / Samuel Corum/POOL / ZUMAPRESS.com
Bidenas susitinka su Izraelio Netanyahu Ovaliajame kabinete. / Samuel Corum/POOL / ZUMAPRESS.com

Pasak straipsnio, JAV prezidentas Joe Bidenas paprašė Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu nepulti Irano branduolinių objektų, kad nebūtų išprovokuotas karas su Iranu.

Tačiau kadangi „Talegan-2“ nebuvo Irano „oficialiai paskelbtos“ branduolinės programos dalis, nuspręsta, kad Teheranas negalės apkaltinti Tel Avivo dėl kritinių atakos prieš šį objektą pasekmių, tuo pačiu nepripažindamas branduolinio ginklo neplatinimo sutarties pažeidimo.

„Šis smūgis buvo ne itin subtili žinia, kad Izraelis puikiai supranta Irano sistemą, net kai kalbama apie dalykus, kurie buvo laikomi paslaptyje ir žinomi labai mažai grupei žmonių Irano vyriausybėje“, – pažymėjo vienas JAV pareigūnas.

Nuo tada, kai Donaldas Trumpas pirmosios savo kadencijos JAV prezidento poste metu pasitraukė iš 2015 m. Irano branduolinio susitarimo ir atnaujino sankcijas, oficialusis Teheranas suaktyvino savo branduolinę programą.

Neigia gaminantis ginklą

Ne kartą buvo pranešta, kad Teheranas artėja prie branduolinio ginklo sukūrimo. Iranas neigia, kad nori pasigaminti branduolinį ginklą ir bando tą įrodyti sušvelnindamas Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) galimybes stebėti savo branduolinius objektus, apibendrino „Axios“.

Kitą savaitę įvyks TATENA valdytojų tarybos posėdis, kuriame, kaip spėjama, bus balsuojama dėl rezoliucijos, kuria išreiškiamas nepasitikėjimas Iranu dėl jo nepakankamo bendradarbiavimo su JT branduolinės veiklos priežiūros institucija.

Rafaelis Grossi / CHARLY TRIBALLEAU / AFP
Rafaelis Grossi / CHARLY TRIBALLEAU / AFP

Prieš numatytą valdybos posėdį trečiadienį ir ketvirtadienį Irane lankėsi TATENA generalinis direktorius Rafaelis Grossi.

Irano prezidentas Masoudas Pezeshkianas atvykusiam agentūros vadovui pareiškė, kad Teheranas siekia išsklaidyti visas abejones dėl savo branduolinės programos.

„Kaip jau ne kartą įrodėme savo gerą valią, skelbiame, kad esame pasirengę bendradarbiauti ir suartėti su šia tarptautine organizacija, kad išsklaidytume tariamus neaiškumus ir abejones dėl mūsų šalies taikios branduolinės veiklos“, – aiškino prezidentas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis