Šie komentarai buvo išsakyti duodant interviu televizijos tinklui „Sky News Arabia“ – tai pirmas kartas per kelis mėnesius, kai B. al Assadas bendravo su užsienio žiniasklaida.
Pilnas interviu bus parodytas kiek vėliau trečiadienį, tačiau prieš transliaciją „Sky News Arabia“ paskelbė kelias ištraukas.
Turkija yra pagrindinė ginkluotos opozicijos kovotojų, siekiančių nušalinti B. al Assadą nuo valdžios, rėmėja ir nuo 2016 metų surengė tris didelius įsiveržimus į Šiaurės Siriją.
Šiuo metu Turkijos pajėgos kontroliuoja dalį šiaurės Sirijos teritorijos.
Prezidentas, remiamas Rusijos ir Irano, per pastaruosius kelerius metus, padedamas savo sąjungininkų, sugebėjo susigrąžinti didžiąją dalį teritorijos ir pakreipti karo eigą sau palankia linkme.
Sirijos sukilėliai ir Turkijos remiamos opozicijos pajėgos šiuo metu kontroliuoja nedidelį šiaurės vakarų Sirijos kampelį, kur tebesitęsia kovos ir smurtas.
„Terorizmą Sirijoje kuria Turkija“, – interviu metu teigė B. al Assadas.
Jis taip pat paneigė gandus apie planuojamą susitikimą su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu (Redžepu Tajipu Erdohanu). Anksčiau Damaskas ir Ankara, tarpininkaujant Rusijai ir Iranui, surengė abiejų šalių gynybos ir užsienio reikalų ministrų susitikimus, siekdami atkurti santykius.
Sirija primygtinai reikalauja, kad Turkija pateiktų savo pajėgų išvedimo tvarkaraštį, kuris padėtų normalizuoti santykius. Gegužę abiejų šalių ministrai susitarė parengti santykių gerinimo veiksmų planą.
„Erdogano susitikimo su manimi tikslas – įteisinti Turkijos okupaciją Sirijoje“, – duodamas interviu teigė Sirijos prezidentas.
„Kodėl aš ir Erdoganas turėtume susitikti? Išgerti gaiviųjų gėrimų?“, – pridūrė jis.
Pastaraisiais mėnesiais Sirija taip pat pagerino santykius su kai kuriomis šalimis, kurios po 2011 metais prasidėjusio pilietinio karo šalyje aktyviai palaikė opoziciją.
Pirmą kartą per daugiau nei dešimtmetį B. al Assadas dalyvavo Arabų lygos aukščiausiojo lygio susitikime, kurį gegužę surengė Saudo Arabija, taip parodydamas Sirijos sugrįžimą į šią organizaciją.
Tačiau JAV, viena iš pagrindinių Saudo Arabijos sąjungininkių, prieštarauja šiam žingsniui, teigdama, kad sprendimas priimtas be politinio konflikto sureguliavimo.
Kai kurios arabų šalys kaltina Siriją, kad nuo karo pradžios į naftos turtingas Persijos įlankos valstybes plūstelėjo narkotinių medžiagų srautas. Derybos su Sirija dėl šių veiksmų sustabdymo buvo vienas iš regiono prioritetų.
„Šalys, sukėlusios chaosą Sirijoje, yra atsakingos už narkotikų verslą“, – sakė Sirijos prezidentas.
B. al Assadas sakė, kad prieš kelerius metus prasidėjęs JAV ir Damasko dialogas nedavė jokių rezultatų. Be to, pasak jo, Sirijai pavyko įveikti Vašingtono jai taikomas sankcijas.
Per Sirijos karą žuvo pusė milijono žmonių, daugiau kaip milijonas buvo sužeista, didelė dalis šalies teritorijos buvo sugriauta, o pusė prieš karą gyvenusių 23 mln. šalies gyventojų buvo priversti palikti savo namus.
Daugiau nei 5 mln. Sirijos piliečių tapo pabėgėliais, daugiausia jų gyvena kaimyninėse šalyse – Turkijoje, Libane ir Jordanijoje.
„Nuo pat karo pradžios žinojome, kad jis bus ilgas“, – sakė prezidentas.