B.Johnsonas JK Bendruomenių Rūmuose paaiškino savo paskutinės minutės planą, kuriame yra didelių pakeitimų dėl prekybos reguliavimo tarp Airijos ir Šiaurės Airijos po „Brexit“.
Nauji pasiūlymai sukasi apie atviros sienos tarp JK provincijos Šiaurės Airijos ir Europos Sąjungos narės Airijos išlaikymą – svarbų klausimą, trukdantį pasiekti „Brexit“ susitarimą. JK siūlo tai padaryti išlaikant Šiaurės Airiją glaudžiai susietą su ES prekybos taisyklėmis, galbūt – ilgam laikotarpiui.
„Tikiuosi, kad Bendruomenių Rūmai galės susitelkti dėl nacionalinių interesų ir palaikyti šį naują sandorį, kad atvertume naują mūsų draugystės su Europos kaimynėmis skyrių ir užsiimtumėme prioritetiniais vidaus politikos klausimais, įskaitant švietimą, infrastruktūrą ir sveikatos apsaugą“, – parlamente kalbėjo B.Johnsonas.
B. ohnsonas dar kartą pakartojo, kad Europos Sąjungai pateikė „konstruktyvių ir rimtų pasiūlymų“, rodančių Jungtinės Karalystės „rimtus ketinimus“.
Premjeras pabrėžė, kad jo pasiūlymai yra kompromisas.
„Jais nėra realizuojami visi galimi mūsų pageidavimai. Jie yra kompromisas“, – patikino B.Johnsonas.
Tiesa, ES lyderiai nevienareikšmiškai įvertino B.Johnsono planą ir atrodo, kad juo nepatenkinami bloko reikalavimai dėl atviros sienos tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.
Europos Parlamento „Brexit“ koordinatorius Guy Verhofstadtas sakė, kad planas nesuteikia Airijai pakankamų garantijų.
„Beveik visų Europos Parlamento „Brexit“ iniciatyvinės grupės narių pirmieji vertinimai nebuvo teigiami“, – sakė jis ir pridūrė, kad grupė savo prieštaravimus suformuluos ketvirtadienį.
Vėliau G.Verhofstadatas pareiškė, kad toks B.Johnsono pasiūlymas „beveik neabejotinai“ būtų atmestas Europos Parlamente.
Savo ruožtu opozicinių leiboristų lyderis J.Corbynas, siekiantis, kad Jungtinė Karalystė pasiliktų Muitų sąjungoje, parlamente pareiškė, kad šis planas beveik toks pats kaip dokumentas, kurį pristatė buvusi premjerė Theresa May – jei ne blogesnis.
„Premjere, jūs privalote paklusti įstatymui, įpareigojančiam jus paprašyti „Brexit“ termino pratęsimo“, – paragino J.Corbynas, pridūręs, kad, jo manymu, B.Johnsonas puikiai žino, jog jo planas nėra priimtinas ES.
„Nė vienas Leiboristų partijos parlamento narys negali palaikyti tokios neapgalvotos sutarties, kuri vėliau bus naudojama kaip teisių ir normų pažeidimų šioje šalyje pagrindas“, – sakė J.Corbynas.
Galiausiai ir Europos Komisijos atstovai tiesiog bekalbant B.Johnsonui paskelbė, kad jo vyriausybės pasiūlymas dėl galutinės tvarkos Šiaurės Airijos ir Airijos pasienyje suderinimo per pereinamąjį laikotarpį Briuseliui nėra priimtinas.
Tokią pat nuomonę netrukus išsakė Airijos užsienio reikalų ministras, vicepremjeras Simonas Coveney, kuris nukirto: „Jei tai yra paskutinis pasiūlymas, susitarimo nebus.“
Airijos ministras pirmininkas Leo Varadkaras jau trečiadienį sakė, kad Londono pateikti nauji „Brexit“ pasiūlymai nepadės įgyvendinti tikslų dėl Airijos sienos statuso, kuriems skirtos dabartinės „apsidraudžiamosios priemonės“.
B.Johnsonas savo pasiūlymą pateikė kaip kompromisą. Vietoje muitinės tikrinimų JK siūlo įkurti „visą Airijos salą apimančią reguliavimo zoną“.
Be to, naujoji tvarka būtų taikoma „visoms prekėms“, o ne vien žemės ūkio ir maisto produktams, kaip buvo minėta ankstesniuose šio plano juodraščiuose.
Įvedus reguliavimo zoną Šiaurės Airija laikinai laikytųsi ES standartų ir taisyklių, todėl patikrinimų nereikėtų.
Pagal šią tvarką, į Šiaurės Airiją iš pagrindinės Britanijos teritorijos gabenami žemės ūkio produktai būtų tikrinami, „kaip numato ES įstatymai“.
JK pasiūlyme tokio statuso laiko limitas nenurodomas, bet sakoma, kad jį kas ketverius metus turėtų pratęsti Šiaurės Airijos parlamentas. Šio parlamento darbas jau daugiau kaip dveji metai yra sustabdytas dėl ginčo tarp pagrindinių junionistų ir nacionalistų partijų.
Pagal B.Johnsono planą vietoje muitinės tikrinimų pasienyje, kurie būtų pradėti vykdyti 2021 metais pasibaigus „Brexit“ pereinamajam laikotarpiui, „apie prekių judėjimą tarp Šiaurės Airijos ir Airijos bus pranešama naudojant deklaravimą“.
Tuo metu realūs tikrinimai būtų vykdomi prekiautojų įmonėse arba specialiai paskirtose vietose, o ne prie Airijos sienos su Šiaurės Airija.
Žinia, B.Johnsonas tvirtina, kad JK spalio 31 dieną išstos iš ES su sutartimi ar be jos, bet parlamentas yra priėmęs įstatymą, pagal kurį jis turi siekti „Brexit“ atidėjimo, jei susitarimas nebus pasiektas.
„Mes parodėme didžiulį lankstumą, siekdami susitarti su savo draugais Europoje.
Jei mūsų kaimynai Europai neparodys tokio pat noro pasiekti susitarimą, tuomet turėsime palikti (ES, – red.) spalio 31 dieną be sutarties. Esame pasiruošę tai padaryti“, – parlamente kone grasino B.Johnsonas.
Daugelis analitikų ėmė juokauti, kad po tokių žodžių diplomatai Briuselyje tiesiog negalėjo neįtūžti, nes būtent Londone dėl vidinių aistrų jau daug mėnesių vilkinamas „Brexit“ procesas.
Tiesa, B.Johnsono padėtis yra silpna, nes parlamente jis neturi darbinės daugumos, todėl aistringa jo retorika laikoma kreipimusi į britų rinkėjus – siekiama, kad jie išgirstų, esą dėl maišaties kalta Bendrija, o ne Jungtinė Karalystė ir torių vyriausybė.
Vis dėlto pasirodžius neigiamoms reakcijoms į naująjį planą šalies premjeras leido suprasti, kad pasiūlymai gali būti tobulinami.