Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

B.Johsonas: „didelė tikimybė“, kad JK prekybos susitarimas su ES nebus pasiektas

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas ketvirtadienį pareiškė, kad paskutinės minutės derybos su Europos Sąjunga dėl susitarimo, turinčio reguliuoti tarpusavio prekybos santykius po „Brexit“, gali žlugti, ir paragino visuomenę ruoštis scenarijui „be sutarties“.
Borisas Johnsonas
Borisas Johnsonas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Dabar yra didelė tikimybė... kad turėsime sprendinį, kuris daug panašesnis į Australijos, o ne Kanados ryšius su ES“, – kalbėjo premjeras.

Jungtinė Karalystė iš Europos Sąjungos išstojo sausio 30-ąją ir užbaigė beveik 50 metų trukusią integraciją su savo artimiausia kaimyne ir didžiausia prekybos partnere.

JK ir ES derybininkams trečiadienį buvo suteiktos dar trys paros susitarti dėl ateities prekybos ryšių. Sprendimas, ar šis procesas turi būti tęsiamas, turi būti priimtas sekmadienį.

Kad ir kaip pasisuktų, Britanija gruodžio 31-ąją paliks ES bendrąją rinką ir muitų sąjungą. Neturint prekybos sutarties – kaip Australijos atveju – JK ir ES turės laikytis Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisyklių, o tai reiškia muitus ir kvotas.

B.Johnsono naujausi pareiškimai nuskambėjo premjerui informavus kabinetą apie trečiadienį Briuselyje prie vakarienės stalo įvykusias jo derybas su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen.

„Jie labai tvirtai man pritarė, kad ant stalo turima sutartis šiuo metu iš tiesų nėra tinkama JK“, – kalbėjo B.Johnsonas.

Jis kaltino Briuselį siekiant „nubausti“ Britaniją, jeigu ši nesilaikys kokių nors naujų ES teisinių normų, nors tokio reikalavimo anksčiau akivaizdžiai buvo atsisakyta.

B.Johnsonas sakė, kad tokios „ekvivalentiškumo“ taisyklės, turinčios užtikrinti sąžiningą konkurenciją, „nėra protingas būdas eiti į priekį“ ir kad jos neturi atitikmenų su kitomis šalimis sudarytomis prekybos sutartyse.

„Tai būdas išlaikyti JK savotiškai prikaustytą prie ES reguliavimo orbitos“, – pareiškė premjeras.

Šios pastangos ir siūlymai išlaikyti ES šalių žvejų prieigą prie Britanijos žvejybos plotų neatitinka Jungtinės Karalystės kaip suverenios valstybės statuso, teigė B.Johnsonas.

Tačiau premjeras sakė, kad Britanija dar nėra apsisprendusi visiškai atsisakyti derybų.

„Pasistengsime labiau. Vyksiu į Briuselį, Paryžių, Berlyną – bet kur, kad pasistengčiau tai išaiškinti ir gauti susitarimą“, – kalbėjo jis.

„Derybų nestabdome, toliau deramės, bet, vertinant mūsų padėtį, tikrai manau, kad dabar kiekvienam gyvybiškai svarbu pasiruošti tai australietiškai galimybei“, – pridūrė B.Johnsonas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas