„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Bado streiką paskelbęs Irano kino režisierius J.Panahi paleistas į laisvę už užstatą

Apdovanojimų pelnęs Irano režisierius Jafaras Panahi paleistas už užstatą po to, kai, protestuodamas prieš beveik septynis mėnesius trukusį sulaikymą, pradėjo bado streiką, penktadienį pranešė jo šalininkai.
Jafaras Panahi (centre)
Jafaras Panahi (centre) / „Scanpix“/AP nuotr.

J.Panahi, kurio filmai buvo apdovanoti visuose svarbiausiuose Europos kino festivaliuose, buvo suimtas liepos mėnesį, dar prieš rugsėjį prasidėjusią režimą sukrėtusią protestų bangą.

Tačiau jo įkalinimas tapo menininkų, pasisakančių prieš valdžią, sunkios padėties simboliu.

J.Panahi buvo paleistas iš Teherano Evino kalėjimo „praėjus dviem dienoms po to, kai pradėjo bado streiką už laisvę“, socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė JAV įsikūręs Irano žmogaus teisių centras (CHRI).

Irano reformistinis laikraštis „Shargh“ savo ruožtu paskelbė nuotrauką, kurioje kino kūrėjas, paleistas už užstatą, džiūgauja apkabinęs savo šalininką.

Jo žmona Tahereh Saeedi instagrame pasidalijo nuotrauka, kurioje matyti, kaip J.Panahi iš kalėjimo išvežamas automobiliu.

Kanų kino festivalio direktorius Thierry Fremaux išreiškė didžiulį palengvėjimą sužinojęs apie jo paleidimą.

„Mes nepamirštame visų tų, kurie Irane ir visame pasaulyje patiria smurtą ir represijas, – sakė jis naujienų agentūrai AFP. – Kanų kino festivalis visada liks kartu su menininkais iš viso pasaulio, gindamas laisvę.“

Trečiadienį J.Panahi pradėjo sausą bado streiką, atsisakydamas maisto ir vandens.

„Šiandien, kaip ir daugelis Irane įkalintų žmonių, neturiu kito pasirinkimo, kaip tik protestuoti prieš tokį nežmonišką elgesį savo brangiausiu turtu – gyvybe“, – sakė J.Panahi.

62 metų J.Panahi buvo suimtas liepos 11 dieną ir turėjo atlikti šešerių metų laisvės atėmimo bausmę, skirtą 2010 metais, kai buvo nuteistas už „propagandą prieš santvarką“.

Tačiau spalio 15 dieną Aukščiausiasis Teismas panaikino apkaltinamąjį nuosprendį ir nurodė bylą nagrinėti iš naujo, todėl jo advokatų komanda tikėjosi, kad jis gali būti paleistas į laisvę.

J.Panahi 2000 metais pelnė Venecijos kino festivalio „Auksinį liūtą“ už filmą „Ratas“ (The Circle). 2015 metais jis pelnė Berlyno kino festivalio pagrindinį apdovanojimą už filmą „Taksi“ (Taxi Tehran). 2018 metais Kanų festivalyje jo juosta „Trys veidai“ (Se rokh, 3 Faces) pelnė apdovanojimą už geriausią scenarijų.

Liepos mėnesį J.Panahi buvo suimtas, kai nuvyko į teismo posėdį dėl kito kino kūrėjo, Mohammado Rasoulofo, kuris buvo sulaikytas keliomis dienomis anksčiau.

Sausio 7 dieną M.Rasoulofas buvo dviem savaitėms paleistas iš kalėjimo dėl sveikatos būklės pablogėjimo ir manoma, kad jis vis dar yra laisvėje.

Tarp tūkstančių žmonių, kuriuos Iranas suėmė malšindamas protestus, išprovokuotus rugsėjo 16 dieną areštinėje mirus 22 metų Irano kurdei Mahsai Amini. Ji suimta už tai, kad, kaip įtariama, pažeidė griežtą moterų aprangos kodą.

Tarp sulaikytųjų buvo ir aktorė Taraneh Alidoosti, paviešinusi savo nuotraukas, kuriose ji nedėvi islamiško galvos apdangalo, tačiau sausio pradžioje ji buvo paleista po beveik trijų savaičių sulaikymo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų