JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas priėmė nesutaikomų šalių užsienio reikalų ministrus.
„Jungtinės Valstijos yra įsipareigojusios remti Armėnijos ir Azerbaidžano taikos derybas, – prieš susitikimą sakė A.Blinkenas. – Tiesioginis dialogas yra geriausias būdas pasiekti tikrai ilgalaikę taiką, ir mes labai džiaugiamės galėdami tai paremti.“
Vienas amerikiečių pareigūnas, kalbėdamas su anonimiškumo sąlyga, sakė, kad susitikimo tikslas buvo ne tiek taikos derybos tikrąja to žodžio prasme, kiek galimybė konfliktuojančioms šalims susitikti ir pasikalbėti.
Prieš savaitę Armėnijos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas ir Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Aliyevas per aukščiausiojo lygio susitikimą Rusijoje, kurį surengė prezidentas Vladimiras Putinas, „susitarė nenaudoti jėgos“ ginčui dėl Kalnų Karabacho teritorijos išspręsti.
Tačiau ankstyvą pirmadienio rytą Azerbaidžano pajėgos apšaudė armėnų pozicijas rytiniame jų sienos ruože, teigiama Armėnijos gynybos ministerijos pareiškime, kuriame priduriama, kad aukų nebuvo.
Tuo metu Azerbaidžano gynybos ministerija apkaltino Armėnijos pajėgas apšaudžius azerbaidžaniečių karių pozicijas, dislokuotas keliose pasienio vietose.
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pirmadienį paragino abi šalis „susilaikyti nuo veiksmų ir žingsnių, kurie gali lemti įtampos eskalavimą“.
Baku ir Jerevanas dėl Azerbaidžano armėnų gyvenamo Kalnų Karabacho regiono kariavo du kartus – 2020 metais ir praėjusio amžiaus 10-e dešimtmetyje.
Šešias savaites trukęs karas 2020 metais pareikalavo daugiau nei 6,5 tūkst. gyvybių abiejose pusėse ir baigėsi tarpininkaujant Rusijai paskelbtomis paliaubomis.
Pagal 2020 metų susitarimą Armėnija perleido daugybę teritorijų, kurias kontroliavo dešimtmečius, o Maskva dislokavo apie 2 tūkst. taikdarių prižiūrėti trapių paliaubų.
Nuo 2020 metų karo Kaukazo kaimynių pasienyje dažnai vyksta susišaudymai.
Rugsėjo mėnesį per naujus susirėmimus žuvo daugiau kaip 280 žmonių iš abiejų pusių.
1991 metais žlugus Sovietų Sąjungai, etniniai armėnų separatistai Kalnų Karabache atsiskyrė nuo Azerbaidžano. Kilęs konfliktas nusinešė apie 30 tūkst. gyvybių.