„Mes norėjome savaitei patekti į Minską, kad žodžiais ir vaizdais perteiktume estų skaitytojams baltarusių sukilimą prieš diktatūrą, – savo įspūdžius aprašė „Postimees“ žurnalistas Sanderis Punamäe. – Mūsų ieškojimai baigėsi antradienį taip ir neprasidėję.“
„Postimees“ žurnalistas S.Punamäe ir su juo keliavęs operatorius Erikas Tikanas buvo sulaikyti Minsko oro uoste prie pasų kontrolės punkto. Kaip rašė S.Punamäe, estų pasuose nebuvo nieko, kas rodytų juos esant žurnalistais, bet kažkodėl baltarusių pasieniečiams kilo toks įtarimas.
„Ar jie į „Google“ vedė visų užsieniečių vardus prieš jiems atvykstant? Nemanau, nes vėliau paaiškėjo, kad nemažai žurnalistų sugebėjo prasmukti į šalį“, – rašė S.Punamäe.
„Koks jūsų kelionės tikslas?“ – paklausė baltarusių pasienio pareigūnas „Atostogos“, – atsakė estų žurnalistas. „Ar ilgai ruošiesi čia būt?“ „Savaitę.“ „Kalbate rusiškai?“ „Truputį.“ „Kur apsistosit?“ „Draugo bute.“ „Koks šeimininko vardas?“ „Janas.“
Žurnalistas S.Punamäe rašo, kad meluoti jį privertė aplinkybės, mat Aliaksandro Lukašenkos režimas trukdo į šalį įvažiuoti kitų šalių žurnalistams, bandantiems dirbti savo darbą ir pranešinėti pasauliui naujienas apie Baltarusijoje vykstančius protestus.
Pagal įstatymus, žurnalistai į šalį gali įvažiuoti tik su specialia viza-akreditacija, bet, 15min šaltinių žiniomis, tokios vizos žurnalistams neišduodamos jau gerus du mėnesius, – bent jau Vakarų šalių žiniasklaidai.
Sulaikyti „Postimees“ žurnalistai buvo nuvesti į atskirą patalpą, kur jau sėdėjo keliolika žmonių. Ne visi jie buvo žurnalistai. Pavyzdžiui, vienas britas pasakojo sukėlęs įtarimų ir buvęs sulaikytas; vėliau baltarusių pareigūnams įtarimų sukėlė brito turima plaukimo baseino abonemento kortelė.
Visi sulaikytieji buvo kviečiami į atskirą kabinetą ir tardomi. Štai kaip šitai aprašė „Postimees“ operatorius E.Tikanas: „Mane nuvedė į mažą kambarėlį, kur buvo dar trys žmonės: prie kompiuterio sėdintis pareigūnas, vertėja ir pusantro šimto kilogramų vyrukas juodais marškiniais, kuris ir uždavinėjo klausimus <...> Kol buvo apžiūrimi mano daiktai, tas vyras mane kamantinėjo: „Kas tave siuntė? Kas tau moka už tai, kad čia esi? Kur tu apsistojęs? Kam dirbi? Ar gali parduoti savo nuotraukas bet kam?“
„Postimees“ operatorius E.Tikanas pasakojo, kad jam susidarė įspūdis, jog tardytojas jo atsakymų nė nesiklauso: „Paskui jis paprašė susikrauti savo daiktus ir grįžti pas kitus.“
Po apklausos abu estų žurnalistai, taip ir neatgavę savo pasų, buvo nuvesti į areštinės kamerą, kur stovėjo viso labo dvi lovos, o spaudėsi dešimtis žmonių. Visi buvo išleisti tik po devyniolikos valandų, per kurias nuolat buvo stebimi pasieniečių akių ir kamerų.
Patalpoje sulaikytuosius aplankė Baltarusijos oro linijų „Belavia“ atstovas, kuris pranešė, jog kitos dienos pavakarę į Helsinkį skris lėktuvas, kuriuo visi ir bus išgabenti iš šalies. Oro linijų atstovas taip pat parūpino sulaikytiesiems maisto, mat Baltarusijos pasieniečiai sakė negalį niekuo padėti.
Skelbia demaskavę žurnalistus
Praėjusį antradienį, rugpjūčio 18-ąją, Baltarusijos pasienio tarnyba nelyginant apie kriminalinių nusikaltėlių sulaikymą paskelbė apie 17-os užsienio žurnalistų neįleidimą į šalį. Buvo pranešta, esą visi jie neturėdami baltarusiškos akreditacijos siekė „vykdyti žurnalistinę veiklą Baltarusijos teritorijoje“.
Pranešime teigiama, kad „užsieniečiai slėpė tikrojo atvykimo į Baltarusiją priežastis“, mat sakėsi norėję apžiūrėti įvairius lankytinus objektus, tačiau pasieniečiai jų kuprinėse ir lagaminuose rado žurnalistinės įrangos.
„Surasti įvairių televizijos ir radijo programų transliuotojų žurnalistų pažymėjimai ir profesionali įranga atskleidė pastarųjų ketinimus vykdyti žurnalistinę veiklą pažeidžiant Baltarusijos įstatymus. Atskirai reikia pabrėžti netipišką užsieniečių polinkį su savimi turėti dideles grynųjų pinigų sumas, kurias vežėsi korespondentai, prisistatę turistais“, – rašoma Baltarusijos pasieniečių pranešime.
Tądien buvo sulaikyti „Deutsche Welle“ ir „Danmarks Radio“ žurnalistai, kurie turėjo Baltarusijos Užsienio reikalų ministerijos akreditaciją.