„Misės“ siūlymas dėl pilietybės
23 metų konkurso „Mis Baltarusija 2018“ nugalėtoja Marija Vasiljevič – jau vienerius metus parlamento deputatė. Dar vasarą ji pasiūlė pakeisti pilietybės įstatymą, lapkritį projektas buvo svarstomas antrą kartą, „Deutsche Welle“ (DW) rašo Saša Romanova.
„Numatoma galimybė atimti Baltarusijos pilietybę dėl dalyvavimo teroristinėje ar ekstremistinėje veikloje, taip pat padarius rimtą žalą Baltarusijos interesams“, – sakė ji.
M.Vasiljevič politinę veiklą pradėjo 2019 metais, kai tapo jauniausia Baltarusijos istorijoje deputate. Pasaulinė žiniasklaida apie tai pranešė pridėdama nuotrauką, kurioje ji su A.Lukašenka šoka naujametiniame vakarėlyje. Netrukus ji apkaltino laikraščio „The Times“ žurnalistus melu – neigė meilės ryšius su autokratu.
Po rinkimų prasidėjus represijoms, M.Vasiljevič netikėtai socialiniame tinkle „Instagram“ pasmerkė jėgą prieš taikius protestuotojus, vėliau ligoninėje aplankė sužeistuosius. Tuomet jos adresu ėmė skrieti šilti žodžiai ir pamąstymai: kiek dar dienų liko režimui, nuo kurio nusisuka net labiausiai atsidavusios moterys?
Tačiau po trijų mėnesių nuotaika gerokai pasikeitė. Dabar M.Vasiljevič siekia, kad iš baltarusių būtų atimta pilietybė už teroristinę veiklą, ekstremizmą ir veiklą prieš valstybę. Būtent tokie kaltinimai pareiškiami dalyvaujantiems protestuose po šį rugpjūtį vykusių prezidento rinkimų, rašo DW.
Pilietybės atėmimas – neteisėtas
10-asis Baltarusijos Konstitucijos straipsnis nurodo, kad „niekas negali atimti Baltarusijos Respublikos pilietybės ir teisės pakeisti pilietybę“. Teisė būti savo šalies piliečiu baltarusiams suteikiama pagal gimimo faktą. Tokios teisės atėmimas dėl kitokių pažiūrų yra nusikalstamas, nurodo DW.
Žmogaus teisių gynėjų duomenimis, nuo rugpjūčio 9 iki lapkričio 9 dienos Baltarusijoje represijų aukomis tapo apie 20 tūkst. žmonių. Tai – precedento neturintis skaičius Rytų Europos valstybei.
Pilietybės atėmimas iš disidentų buvo praktikuojamas SSRS. Pats ryškiausias to pavyzdys – rašytojas Aleksandras Solženicynas, kuris po knygos „Gulago archipelagas“ išleidimo buvo apkaltintas išdavyste. Tuomet iš jo buvo atimta SSRS pilietybė.
Baltarusijoje pilietybės atėmimas buvo išbandomas jau 2010 metais.
Pilietybė asmeniniu A.Lukašenkos įsakymu buvo atimta iš žurnalisto Pavelo Šeremeto. Tiesa, oficialia priežastimi buvo nurodyta tai, kad P.Šeremetas turėjo Rusijos pilietybę. Tačiau žurnalistas ligi pat 2016-ųjų, kai buvo nužudytas Kijeve, laikė save baltarusiu.
Nesibaigiančios represijos
Pastaruosius du sekmadienius vykusių protestų metu sulaikyta po daugiau nei tūkstantį žmonių. Toks sulaikymų mastas prilygsta tik pirmosioms dienoms po rinkimų, kai per kelias paras sulaikyta apie 7 tūkst. žmonių.
Naują solidarumo bangą išprovokavo žinia, kad praeitą savaitę milicininkai mirtinai sumušė 31 metų Romaną Bandarenką.
Ir toliau prieš taikius protestuotojus panaudojamos kurtinamosios granatos, leidžiamos ašarinės dujos, jie mušami guminėmis lazdomis.
Apie nemažėjantį represijų intensyvumą byloja ir tai, kad sekmadienį internetas buvo atjungtas rekordiškai anksti – apie 9 val. 15min., buvo uždaryta daugiau metro stočių nei įprastai. Pareigūnai neleido protestuotojams sudaryti didelės kolonos.
Masiniai protestai Baltarusijoje kilo rugpjūčio 9 dieną paskelbus, kad prezidentu didele balsų persvara buvo perrinktas ilgametis šalies vadovas A.Lukašenka. Žmogaus teisių gynėjai skaičiuoja, kad nuo protestų pradžios buvo sulaikyta virš 20 tūkst. žmonių.