Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 01 16 /2023 01 17

Baltarusijos opozicijos lyderė pasmerkė savo teismo procesą kaip „farsą“

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja antradienį prasidėsiantį jos teismo procesą už akių pavadino „farsu“ ir prezidento Aliaksandro Lukašenkos „kerštu“, sakydama, kad jai nebuvo leista susipažinti su teismo dokumentais.
Sviatlana Cichanouskaja
Sviatlana Cichanouskaja / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

„Šie teismo procesai nėra jokie teismo procesai. Tai spektaklis, farsas, bet tai neturi nieko bendra su teisingumu“, – pirmadienį Davose naujienų agentūrai AFP sakė tremtyje gyvenanti S.Cichanouskaja.

„Tai asmeninis Lukašenkos ir jo bičiulių kerštas, tačiau ne tik man, bet ir kitiems jam oponuojantiems žmonėms“, – pridūrė ji.

40-metė S.Cichanouskaja, kuriai pareikšta „maždaug 10 kaltinimų“, įskaitant valstybės išdavystę ir sąmokslą siekiant užgrobti valdžią, sakė, kad susisiekė su teismo paskirtu advokatu dėl proceso, tačiau jokio atsakymo nesulaukė.

„Aš net nežinau, ką mano vadinamasis advokatas darys rytoj šiame teisme, kaip jis mane gins, – sakė ji. – Nežinau, kiek truks teismo procesas, kiek dienų, bet esu įsitikinusi, kad mane nuteis kalėti daug, daug metų.“

Po 2020 metų masinių demonstracijų už demokratiją, kurioms vadovavo S.Cichanouskaja ir dvi jos bendražygės, A.Lukašenkos režimas persekioja ir įkalina vis daugiau opozicijos veikėjų, žurnalistų ir aktyvistų.

Praėjusį ketvirtadienį Minske pradėtas teisti kalinamas Nobelio premijos laureatas ir žmogaus teisių gynėjas 60 metų Alesis Bialiackis, jam gresia laisvės atėmimo nuo septynerių iki 12 metų bausmė.

S.Cichanouskaja teigė, kad dėl jos teismo proceso Baltarusija gali išduoti tarptautinį arešto orderį per policijos organizaciją Interpolą ir kad A.Lukašenka gali atimti iš jos Baltarusijos pilietybę ir pasą.

Buvusi mokytoja siekia, kad Europos Sąjunga sutiktų pripažinti jai ir kitiems išeiviams naujus „laisvosios Baltarusijos“ pasus.

„Suprantu, kad tai gali būti precedento neturintis atvejis. Tačiau gyvename precedento neturinčiame pasaulyje ir turime ieškoti naujų metodų“, – sakė ji.

Blefavimas

Paklausta apie bendras Rusijos ir Baltarusijos oro pajėgų pratybas, kurios pirmadienį pakurstė nuogąstavimus, kad A.Lukašenka įsakys savo kariams pulti Ukrainą, S.Cichanouskaja jas atmetė kaip naujausią blefavimą.

A.Lukašenka leido Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui siųsti karius į Baltarusiją ir panaudoti šalies teritoriją atakoms prieš Ukrainą per vasario mėnesio invaziją rengti, tačiau iki šiol Baltarusijos pajėgų į konfliktą neįtraukė.

„Pavadinčiau tai blefavimu arba šou Baltarusijos žmonėms“, – apie naujausias pratybas sakė S.Cichanouskaja.

„Pirmiausia jiems grasinti, sakyti: „Žiūrėkite, čia yra Rusijos kariuomenė, todėl sėdėkite ramiai, niekam nesipriešinkite“, – kalbėjo ji.

Pasak jos, kitas tikslas buvo „nukreipti ukrainiečių karių dėmesį nuo karštųjų taškų [Ukrainos] rytuose į Baltarusijos pasienį“.

Ji pridūrė: „Ukrainiečiai yra pasirengę galimoms sausumos atakoms. Jie užminavo daugybę kilometrų sienos ir, manau, vėl įsiveržti į Ukrainą [iš Baltarusijos] neįmanoma.“

S.Cichanouskaja, kuri paskelbė laimėjusi 2020 metų prezidento rinkimus, sakė, kad yra pirmoji baltarusė nuo 1992 metų, dalyvaujanti Pasaulio ekonomikos forume. Praėjusį kartą Baltarusijos atstovas dalyvavo dveji metai iki A.Lukašenkos atėjimo į valdžią 1994-iaisiais.

„Mums tai didžiulė garbė, nes beveik 30 metų Baltarusija buvo tarsi juodoji skylė Europos žemėlapyje. Niekas labai nesidomėjo tuo, kas ten vyksta. Buvome laikomi priedu prie Rusijos. Neturėjome savo balso“, – sakė ji.

Ji planuoja pasikalbėti su Ukrainos ministrais, kurie atvyksta į forumą siekdami daugiau Vakarų ginkluotės ir didesnės pagalbos, tačiau vis dar laukia susitikimo su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.

„Šiuo metu jie turi būti atsargūs. Jie nenori erzinti Lukašenkos“, – sakė ji.

S.Cichanouskaja 2020 metais siekė prezidento posto, kai jos vyrui, populiariam tinklaraštininkui Siarhejui Cichanouskiui, buvo užkirstas kelias kandidatuoti.

2021 metų gruodį jis buvo nuteistas 18 metų laisvės atėmimo bausme už riaušių organizavimą ir socialinių neramumų kurstymą.

S.Cichanouskaja negalėjo nei pasikalbėti su savo vyru, nei jam parašyti, tačiau kalėjimo vadovybė leido jam susirašinėti su vaikais – tai vienintelis šeimos ryšys su vyru, sakė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų