„11 val. 05 min. duomenimis, centrui žinoma apie mažiausiai 245 asmenis, sulaikytus 23 Baltarusijos miestuose minint Laisvės dieną“, – rašoma centro išplatintame pranešime.
Baltarusijos vidaus reikalų ministerija ketvirtadienį vakare pranešė, kad dėl masinių renginių pažeidimus šalyje buvo sulaikyta per 200 žmonių. Tuo pat metu ji nurodė, kad „destruktyviuose „Telegram“ kanaluose anonsuoti didžiuliai protestai neįvyko“.
Apie sulaikymus pranešta protestuotojų grupėms Baltarusijoje ketvirtadienį bandant įkvėpti pernai kilusį, bet rimtų represijų nuslopintą judėjimą prieš autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką.
Vietos žiniasklaidos publikuotuose vaizduose buvo matyti, kaip mažos grupės žygiuoja per Minską mojuodamos Baltarusijos opozicijos simboliu – baltai raudonai baltomis vėliavomis, tuo metu ant valstybinių pastatų buvo iškabintos oficialios raudonai žalios vėliavos.
Sostinės valdžia anksčiau šią savaitę atmetė opozicijos prašymą leisti surengti demonstracijas Laisvės dienai paminėti.
Valstybės saugumo komiteto (KGB) vadovas anksčiau paskelbė apie planuojamus bandymus destabilizuoti padėtį šalyje per kovo 25–27 dienomis numatomas protesto akcijas ir pareiškė, kad valdžia imsis griežtų priemonių.
1918 metų kovo 25-ąją buvo paskelbta Baltarusijos Liaudies Respublikos nepriklausomybė. Oficialiai ši data Baltarusijoje neminima, bet opozicija ją švenčia kaip Laisvės dieną, ir tradiciškai Minsko gatvėse vyksta jai skirti renginiai.
Baltarusijos Liaudies Respubliką 1918-aisiais paskelbė nacionalinio judėjimo veikėjų grupė. Kaip savarankiška valstybė BLR egzistavo 1918–1919 metais, vėliau jos vyriausybė buvo priversta emigruoti. Istorikai iki šiol ginčijasi, ar galima BLR vadinti valstybe – kai kas teigia, jog tai buvo tik bandymas sukurti valstybę.
Didžiulės demonstracijos Baltarusijoje prasidėjo pernai rugpjūtį, A.Lukašenką paskelbus prezidento rinkimų, kuriuos opozicija ir Vakarų diplomatai vadina suklastotais, nugalėtoju. Nuo 1994 metų 10 mln. gyventojų turinčią šalį geležiniu kumščiu valdantis A. Lukašenka dirba jau šeštą kadenciją.
Masinės demonstracijos prieš prezidentą vykdavo kas savaitę ir truko daug mėnesių. Piko metu jose dalyvaudavo apie 100 tūkst. žmonių ir atrodė, kad A.Lukašenkos pozicijos silpnėja.
Tačiau protestų judėjimas buvo palaipsniui nuslopintas masiškai sulaikant žmones. Šimtai jų tvirtina, kad sulaikyti buvo kankinami.
Per neramumus keli protestuotojai žuvo, o daugiau kaip 400 buvo nuteisti kalėti už viešosios tvarkos pažeidimus.