Šie komentarai nuskambėjo per dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų vadovų pokalbį telefonu. Jis truko beveik dvi valandas, o jo metu buvo kalbama apie Ukrainą, Taivaną ir dvišalius santykius.
„Jis apibūdino pasekmes ir padarinius, [lauksiančius], jei Kinija teiks materialinę paramą Rusijai, vykdančiai žiaurius išpuolius prieš Ukrainos miestus ir civilius gyventojus“, – sakoma Baltųjų rūmų pareiškime.
Baltieji rūmai nenurodė, kaip Xi Jinpingas sureagavo į šį įspėjimą ar kaip smarkiai J.Bidenas spaudė kolegą.
„Tai buvo ne apie klausimų pateikimą, ne apie vertinimą. Tai buvo apie nuolatinį dialogą“, – sakė Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Jen Psaki.
Tačiau ji teigė, kad „mes tai stebėsime, ir pasaulis tai stebės“.
Po šio pokalbio Pekinas aptakiai pasisakė dėl savo prezidento pozicijos.
Kinijos valstybinė televizija CCTV pranešė, jog Xi Jinpingas J.Bidenui pasakė, kad konfliktai tarp valstybių „niekam nenaudingi“ ir kad „valstybių santykiai negali pereiti į karinių veiksmų stadiją“.
Tačiau tiesioginės kritikos Kremliui nebuvo, o Kinijos užsienio reikalų ministerijos pranešime cituojami Xi Jinpingo žodžiai, kad „visos pusės“ turi remti Rusijos ir Ukrainos „dialogą“.
Panašu, kad Xi Jinpingas dalį atsakomybės už Rusijos įsiveržimą į kaimyninę šalį priskyrė Vakarams, sakydamas, kad „JAV ir NATO taip pat turėtų užmegzti dialogą su Rusija, kad būtų išspręsta Ukrainos krizės esmė ir sumažintas tiek Rusijos, tiek Ukrainos susirūpinimas dėl saugumo“. Jį cituoja Užsienio reikalų ministerija.
Kinija iki šiol atsisakė pasmerkti savo ilgametę sąjungininkę Rusiją ir kritikavo Vakarų paskelbtas sankcijas kaip neveiksmingas. Tokia Kinijos pozicija padidina nuogąstavimus, kad ji gali nuspręsti suteikti Maskvai finansinę ar karinę paramą.
Jei taip nutiktų, Pekinas galėtų padėti Vladimirui Putinui apeiti sankcijas ir tęsti karą, o Vakarams tektų priimti skausmingą sprendimą – kaip atsakyti antrai pagal dydį pasaulio ekonomikai.
J.Bidenas taip pat „pabrėžė savo paramą diplomatiniam krizės sprendimui“, sakoma Baltųjų rūmų pareiškime.
Kalbėdamas apie opų Taivano klausimą, J. Bidenas Xi Jinpingui pasakė, kad „JAV politika Taivano atžvilgiu nepasikeitė, ir pabrėžė, kad Jungtinės Valstijos ir toliau priešinasi bet kokiems vienašališkiems status quo pakeitimams“.
Anksčiau Kinijos užsienio reikalų ministerija pažymėjo, kad iš JAV pusės pasigirdo „klaidingų“ signalų dėl demokratinio Taivano statuso.
Kinija laiko Taivaną savo teritorija ir ne kartą žadėjo vieną dieną jį užimti, prireikus – jėga.
„Netinkamas Taivano klausimo sprendimas turės neigiamą poveikį dvišaliams ryšiams. Kinija tikisi, kad JAV skirs deramą dėmesį šiam klausimui“, – teigiama Kinijos užsienio reikalų ministerijos anglų kalba paskelbtame pranešime apie prezidentų pokalbį.
J.Bidenas ir Xi Jinpingas taip pat „sutarė, kad svarbu palaikyti atviras bendravimo linijas, kad būtų valdoma konkurencija tarp mūsų šalių“, nurodė Baltieji rūmai.