2021 09 16 /20:28

Baltieji rūmai: JAV ir Prancūzija aptarė aljansą su Australija prieš skelbiant pranešimą

Prancūzija ir Jungtinės Valstijos buvo surengusios aukšto lygio derybas prieš paskelbiant pranešimą apie kuriamą naują JAV, Jungtinės Karalystės ir Australijos saugumo aljansą (AUKUS), pagal kurį Kanbera gaus amerikietiškų branduolinių povandeninių laivų, ketvirtadienį pranešė vienas Baltųjų rūmų pareigūnas.
Joe Bidenas
Joe Bidenas / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

„Aukšto rango administracijos pareigūnai palaikė ryšį su savo kolegomis prancūzais aptardami AUKUS, taip pat ir prieš paskelbiant pranešimą“, – sakė tas pareigūnas naujienų agentūrai AFP.

„Paliksiu mūsų partneriams australams paaiškinti, dėl ko jie siekė šios naujos technologijos“, – pridūrė jis.

„Artimai bendradarbiaujame su Prancūzija dėl bendrų interesų Indijos ir Ramiojo vandenynų regione, tai darysime ir toliau“, – kalbėjo tas pareigūnas.

Tačiau Prancūzijos ambasados atstovas paneigė, kad būta tokių konsultacijų.

„Mes nebuvome informuoti prieš amerikiečių ir australų žiniasklaidai paskelbiant pirmuosius pranešimus apie tą susitarimą, kelios valandos iki Joe Bideno oficialaus pareiškimo“, – nurodė atstovas.

Žinia apie naują aljansą išprovokavo Paryžiaus pyktį dėl netikėto Australijos sprendimo atsisakyti didelio povandeninių laivų pirkimo kontrakto, iškeičiant jį į amerikietiškus atominius povandeninius laivus. Paramą tam 2016-ųjų susitarimui su Australija buvo išreiškęs pats Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

JAV prezidentas J.Bidenas, Australijos ministro pirmininkas Scottas Morrisonas ir JK vyriausybės vadovas Borisas Johnsonas trečiadienį paskelbė apie sudarytą naują trišalę partnerystę saugumo srityje – AUKUS.

„Šia iniciatyva siekiama užtikrinti, kad visi mes turėtume... moderniausias galimybes, kurių mums reikia norint manevruoti ir gintis nuo sparčiai besiplėtojančių grėsmių“, – sakė J.Bidenas, kartu su JK ir Australijos premjerais pristatydamas naują aljansą.

S.Morrisonas savo ruožtu pranešė, kad pirmoji naujojo aljanso iniciatyva bus atominių povandeninių laivų laivyno sukūrimas Australijai.

„Pirma AUKUS didelio masto iniciatyva taps atominių povandeninių laivų laivyno sukūrimas Australijai. Ateinančius pusantrų metų dirbsime drauge, kad būtų rastas geriausias kelias šiam tikslui pasiekti. Ketiname statyti šiuos povandeninius laivus Adelaidėje glaudžiai bendradarbiaudami su Jungtine Karalyste ir Jungtinėmis Valstijomis“, – sakė Australijos premjeras.

Ši iniciatyva papiktino Prancūzijos vyriausybę.

„Šis sprendimas prieštarauja tarp Prancūzijos ir Australijos vyravusio bendradarbiavimo raidei ir dvasiai“, – nurodė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas ir gynybos ministrė Florence Parly bendrame pareiškime.

Jame priduriama, kad tai „liudija, jog nesama koordinacijos, ir Prancūzijai belieka tik apgailestauti ir stebėti“.

Prancūzijos diplomatijos vadovas naują susitarimą pavadino „dūriu į nugarą“.

„Šiandien labai pykstu... Tokių dalykų sąjungininkai vieni kitiems nedaro“, – sakė J.-Y.Le Drianas.

Tuo metu Pekinas pasmerkė naują JAV aljansą su Australija ir Jungtine Karalyste ir pavadino jį „itin neatsakinga“ grėsme regiono stabilumui.

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio atstovas Peteris Stano savo ruožtu sakė, kad Bendrija nebuvo informuota apie AUKUS.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai