„Tai aiškiai užfiksuota žvalgybos dokumentuose“, – sakė pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.
JAV žiniasklaida pastarosiomis dienomis skelbė, kad Pekinas planuoja įkurti šnipinėjimo bazę saloje, esančioje prie pat Jungtinių Valstijų krantų.
Pareigūnas pažymėjo, kad JAV prezidentas Joe Bidenas, kai pradėjo eiti šias pareigas, buvo informuotas apie Kinijos pastangas plėsti savo logistikos, bazių ir informacijos rinkimo infrastruktūrą visame pasaulyje.
„Šios pastangos apėmė ir Kinijos žvalgybos duomenų rinkimo objektų buvimą Kuboje“, – sakė pareigūnas.
„Iš tikrųjų 2019 metais Kinija atnaujino savo žvalgybos duomenų rinkimo įrenginius Kuboje“, – nurodė jis.
Kubos vyriausybė paneigė ir pasmerkė šiuos Baltųjų rūmų pareigūno pareiškimus.
„Toliau tęsiamos šmeižikiškos spekuliacijos, kurias akivaizdžiai skatina tam tikros žiniasklaidos priemonės, siekdamos sukelti žalą ir nerimą, nesilaikydamos minimalių bendravimo modelių ir nepateikdamos duomenų ar įrodymų, patvirtinančių jų skleidžiamą informaciją“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė Kubos užsienio reikalų pareigūnas Carlosas Fernandezas de Cossio.
Tokie veiksmai vyksta Kinijos prezidentui Xi Jinpingui skatinant sparčiai plėsti šalies saugumo pajėgas visame pasaulyje.
Kitą savaitę Pekine lankysis Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Anthony Blinkenas. Vasario mėnesį jos vizitas buvo atidėtas kilus įtampai dėl įtariamo stebėjimo baliono virš JAV.
Šios šnipinėjimo bazės įrengimas Kuboje, esančioje už 150 km nuo Floridos pietų pakraščio, Vašingtone vertinamas kaip tiesioginis iššūkis JAV žemyninei daliai.
Reaguodama į žiniasklaidos pranešimus apie bazės planus, Kinija penktadienį perspėjo Jungtines Valstijas nesikišti į Kubos vidaus reikalus.
Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Wang Wenbinas, per įprastą spaudos konferenciją paklaustas apie bazę, atsakė, kad nieko nežinojo apie šią situaciją.
„Kaip visi žinome, gandų ir šmeižto skleidimas yra įprasta Jungtinių Valstijų taktika, o beatodairiškas kišimasis į kitų šalių vidaus reikalus – jų bruožas“, – nurodė jis.
JAV pareigūnas pažymėjo, kad Vašingtonas mano, jog įvairios diplomatinės priemonės sulėtino Pekino veiklą Kuboje.
„Manome, kad Kinija nėra ten, kur tikėjosi būti“, – sakė pareigūnas.
Šiais metais įtampa tarp Vašingtono ir Pekino išaugo dėl daugelio klausimų, įskaitant Taivaną, kurį Kinija laiko savo teritorija, ir numanomą Kinijos sekimo balioną, šiais metais praskridusį virš Jungtinių Valstijų ir numuštą amerikiečių karo lėktuvo.