Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Baltieji rūmai perspėja: naujos sankcijos Iranui gali išprovokuoti karą

Baltieji rūmai perspėjo JAV įstatymų leidėjus, kad sankcijų Iranui griežtinimas gali sužlugdyti diplomatines pastangas sudaryti susitarimą dėl Teherano branduolinės programos ir kad tai nukreiptų Ameriką į „karo žygį“.
Barackas Obama
Barackas Obama / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Šios antradienį išsakytos pastabos žymi pastebimai griežtesnę JAV prezidento Baracko Obamos poziciją Kongreso atžvilgiu dėl sankcijų klausimo, Vašingtonui ruošiantis vėliau šią mėnesį atnaujinti labai svarbią „branduolinę diplomatiją“ su Iranu.

Prezidentas pažadėjo neleisiantis Teherano lyderiams įgyti atominių ginklų, tačiau praeitą savaitę Ženevoje vykusiose derybose tarp Irano ir šešių pasaulio galybių nepavyko pasiekti tarptinio susitarimo, kad ta programa būtų sustabdyta.

Grįžęs iš tų derybų, valstybės sekretorius Johnas Kerry trečiadienį apsilankys Kapitolijuje, kur mėgins įtikinti, kad reikia tęsti diplomatines priemones.

Įtakingi senatoriai iš abiejų pagrindinių JAV partijų – kai kurie reaguodami į Izraelio įtūžį dėl Iranui siūlomos sutarties – ragina sugriežtinti sankcijas arba gali apriboti B.Obamos įgaliojimus sušvelninti šiuo metu taikomas priemones, darančias didelį spaudimą Irano ekonomikai.

Tačiau Baltieji rūmai pažymėjo, kad bet kokios naujos sankcijos tikriausiai sužlugdytų diplomatinį procesą ir nepaliktų beveik jokių kitų galimybių, tik panaudoti karinė jėgą prieš Iraną.

„Amerikos žmonės nenori karo žygio“, – Baltųjų rūmų atstovas Jay Carney sakė žurnalistams, pridūręs, kad JAV piliečiai „pagrįstai ir suprantamai palaiko taikų sprendinį, kuris neleistų Iranui įgyti branduolinį ginklą“.

„Šis (planuojamas) susitarimas, jeigu būtų pasiektas, turi potencialo tai padaryti. Alternatyva yra kariniai veiksmai, – perspėjo J.Carney. – Jeigu galimybė siekti sprendinio diplomatinėmis priemonėmis nebūtų leista arba atmesta, kokios priemonės lieka mums ir mūsų sąjungininkams, kad neleistume Iranui įgyti branduolinio ginklo?“

Baltieji rūmai įsitikinę, kad siūlydami Iranui „kuklias“ ir „atšaukiamas“ nuolaidas dėl sankcijų tarpinėje sutartyje suteikia Teherano derybininkams argumentų prieš griežtosios linijos šalininkus, kurie skeptiškai vertina naujojo prezidento Hassano Rouhani diplomatines iniciatyvas.

Tačiau daugelis JAV įstatymų leidėjų įsitikinę, kad sugriežtinus sankcijas Vašingtono administracija turėtų galingesnių svertų, taip pat abejoja, ar Teheranas iš tikrųjų linkęs nusigręžti nuo savo branduolinės programos.

Respublikonas senatorius Markas Kirkas teigia, kad sankcijos yra geriausias būdas išvengti karo.

„Amerikos žmonės neturėtų būti verčiami rinktis tarp karinių veiksmų ir blogos sutarties, kuri sutinka su branduoliniu Iranu“, – sakė jis.

Tuo tarpu Baltųjų rūmų padėjėjai neoficialiai sako, kad kai karų išvarginti amerikiečiai supras, jog alternatyva sutarčiai su Iranu yra dar vienas konfliktas Artimuosiuose Rytuose, jiems taps priimtinesnis B.Obamos požiūris.

Atstovų Rūmai jau priėmė teisės aktą dėl sankcijų sugriežtinimo, tačiau Senatas sutiko atidėti tolesnius veiksmus, siekdamas suteikti galimybę pasiekti sprendinį diplomatinėmis priemonėmis.

Respublikonas senatorius Richardas Shelby sakė, kad Baltųjų rūmų perspėjimai dėl naujų sankcijų poveikio yra „klaidingi“.

„Mes dar nežinome, kiek nuoširdūs yra iraniečiai visose tose derybose“, – perspėjo jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų